سخن روز :
سه شنبه 14 تیر 1401 / 11:45|کد خبر : 6668|گروه : اجتماعی

فنی و حرفه ای استان کردستان

۴۵ درصد متقاضیان مهارت‌آموزی دانش‌آموخته مراکز دانشگاهی هستند

۴۵ درصد متقاضیان مهارت‌آموزی دانش‌آموخته مراکز دانشگاهی هستند

معاون توسعه مدیریت منابع انسانی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت:‌ ۴۵ درصد متقاضیان مهارت آموزی دانش‌آموخته دانشگاهی هستند یعنی کسانی که زمان، انرژی و هزینه خود را صرف گرفتن مدرک تحصیلی کردند امروز متقاضی مهارت آموزی شده‌اند.

به گزارش کرددانش؛

امیر میمنت‌آبادی روز دوشنبه در نشست شورای مهارت استان کردستان اظهار داشت: تعداد واحدهای آموزشگاهی در کشور از ۱۳ هزار به ۱۹ هزار افزایش یافته است که دلیل اصلی آن کاهش زمان صدور مجوز برای آموزشگاه های از ۶ ماه به سه روز است.

وی با اشاره به اهمیت طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار اضافه کرد: آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی، کمک به بنگاه‌های فعال برای شناسایی و جذب نیروی کار ماهر، استفاده از ظرفیت و توان آموزش عملی در محیط کار و توسعه رشته‌های مورد نیاز بدون سرمایه‌گذاری دولتی از جمله این مزایا است.

میمنت‌آبادی ادامه داد: برای ایجاد تحول اساسی در تجهیزات زیرساختی کارگاه‌های استان کردستان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

معاون اقتصادی استاندار کردستان نیز در این نشست گفت: از سازمان فنی و حرفه‌ای انتظار داریم که در استان به عنوان شتاب دهنده در طرحهای استارتاپی عمل کند.

کمال حسینی افزود: صرف پرداخت تسهیلات به متقاضیان به اشتغالزایی نمی‌انجامد بلکه نیاز به آموزش‌های مهارتی وجود دارد که فنی و حرفه‌ای فرصت‌های خوبی در این زمینه فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه میزان تسهیلات برای مشاغل خانگی به ۸۰ میلیارد افزایش یافته است اظهار داشت: اعتبارات خوبی برای سربازان بعد از ترخیص از خدمت داریم و چون گواهی آموزش حین خدمت ندارند نتوانسته‌ایم اعتبارات این بخش را جذب کنیم.

حسینی با تاکید بر اینکه در کنار واحدهای صنعتی بزرگ مراکز آموزشی ایجاد شود اضافه کرد: در حوزه مشاغل سنتی و صنایع دستی استادکاران خوبی داریم اما به مرور زمان در حال فراموشی است و نیاز به توجه بیشتر است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای کردستان هم در این نشست گفت: در زمینه فروش و بازاریابی خوب عمل نشده است و باید بعد از مهارت‌آموزی و اشتغالزایی به این بخش هم توجه شود.

فردین وکیلی افزود: ۱۶ مرکز آموزشی بخش دولتی و  ۲۳۵ آموزشگاه بخش خصوصی در استان فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه ۹۰ مربی فعال  در بخش دولتی و ۸۰۰ مربی در بخش خصوصی استان فعالیت می‌کنند اضافه کرد: سالانه ۱۳۰۰ دولتی و ۱۵۰۰ در بخش خصوصی آموزشی برگزار می‌شود.

وکیلی ادامه داد: در سال گذشته  ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۵۰۷ نفر ساعت در بخش دولتی به ۱۱ هزار نفر آموزش ارائه شده است.

وی با بیان اینکه امسال هم ۵۰۵ هزار نفر ساعت آموزش به سه هزار و ۲۰۰ نفر ارائه شده است افزود: ۱۹۱ هزار و ۹۳۱ نفر در سال گذشته در زندانها آموزش دیدند.

وکیلی اضافه کرد: ۲۶۵ هزار و ۴۶۲ نفر ساعت آموزش به یک هزار و ۷۶۹ نفر سرباز ارائه شده است و در سه ماهه گذشته از اول امسال هم ۶۱۷ نفر سرباز آموزش دیدند.

وی یادآور شد: سال گذشته ۳۵۴ نفر از بهبودیافتگان از اعتیاد  در قالب ۳۸ دوره ۳۷ هزار و ۶۰۵ نفر ساعت   آموزش دیدند.ایرنا


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

کردستان فنی و حرفه ای

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.