سخن روز :
دوشنبه 16 خرداد 1401 / 14:09|کد خبر : 6642|گروه : دانشگاهی

دانشگاه کردستان

نشست هم‌اندیشی بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) در دانشگاه کردستان برگزار شد

نشست هم‌اندیشی بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) در دانشگاه کردستان برگزار شد

نشست هم‌اندیشی بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و با حضور اساتید و مسئولان دانشگاه برگزار شد.

به گزارش کرددانش؛به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی نشست هم‌اندیشی بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و با حضور اساتید و مسئولان دانشگاه برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر روشن خوشنوازی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان ضمن اشاره به توصیف‌های رهبری از ابعاد شخصیتی امام، آن را بسیار شیوا و عمیق و به جا عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون کسی نتوانسته همچون رهبر انقلاب، ابعاد شخصیتی امام را توصیف کند، افزود: شخصیتی جامع الاضداد، جامع الابعاد، رهبری وصف ناشدنی، محو در اراده و تکلیف شرعی از جمله توصیف‌های رهبر از امام خمینی است.
دکتر خوشنوازی با تاکید بر اینکه همیشه به شناخت ابعاد شخصیتی امام نیاز داریم، برگزاری این برنامه را در این راستا اعلام کرد.
در ادامه دکتر محمود صفی زاده، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان به شخصیت عرفانی امام به عنوان پایه و اساس بقیه ابعاد شخصیتی ایشان پرداخت و اظهار کرد: وجود انسان‌هایی با ویژگی‌های شخصیتی امام در طول تاریخ بسیار محدود بوده است و همین امر ایشان را شخصیتی متمایز می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه امام شخصیتی دارای عرفان نظری و عملی بوده است، تاکید کرد: ویژگی سیره عرفانی امام این بود که سیر به سوی حق او را از توجه به خلق باز نداشته است و در نظر و عمل نشان دادند که شخصیتی خدا مدار و خلق مدار هستند.
دکتر صفی زاده جامع الاضداد بودن را از دیگر ویژگی‌های شخصیتی امام دانست و عنوان کرد: امام با این ویژگی شخصیتی بین مواردی که قابل جمع نیستند، همنوایی و همسویی ایجاد کرده است لذا او یک عالم کامل، یک فیلسوف عارف و یک عارف سیاستمدار بوده است.
وی عنوان کرد: امام بین ظاهر و باطن، فلسفه و عرفان، فقه و عرفان، حماسه و عرفان و ... ارتباط برقرار کرده و از این نظر معجزه زمانه است چراکه هیچ کس دیگری در عصر ما این خصوصیت و ویژگی را ندارد لذا او یک شخص نیست، یک ملت، یک مکتب، یک تفکر و یک حقیقت همیشه زنده است که ایران با نام او در جهان شناخته می‌شود.
در ادامه این جلسه دکتر محمدرضا عبدالملکی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی(ره) احیاءگر عرفان اسلام ناب محمّدی(ص) در عصر حاضر بودند، به ویژگی‌های عرفان امام خمینی(ره) پرداخته و گفتند : یکی از ویژگی‌های عرفان حضرت امام خمینی(ره) این بود که عرفان و حماسه را با هم آشتی و همراهی دادند.
وی افزود: در این دستگاه عرفانی لطافت عشق به معشوق ازلی و ابدی و روحیّه حماسی و شجاعت و چونان بنیان مرصوص در برابر دشمنان دین خدا ایستادن و خشم مقدّس را به آنها روا دیدن در اوج هماهنگی و در یک راستا بوده و همه این معانی در خدمت عشق به الله می‌باشند.
دکتر عبدالملکی به ویژگی دیگر عرفان امام خمینی(ره) اشاره و عنوان کرد: از دیگر ویژگی‌های عرفان حضرت امام خمینی(ره) سازش دادن جوهره عرفان با جوهره فقاهت و سازگار نمودن جوهره فقاهت با نگرش عرفانی می‌باشد و بنابراین، در این مکتب عرفانی شریعت و طریقت و حقیقت باهم ملازمند.
وی همچنین به دیگر ویژگی عرفان امام خمینی(ره) پرداخته و عنوان کرد: از دیگر ویژگی‌های عرفان حضرت امام خمینی(ره) برقرار نمودن همگرایی بین عقلانیّت حکمی و فلسفه و شهود عرفانی می‎‌باشد؛ یعنی گرچه عرفان چیزی فراتر از عقل می‌باشد، امّا هرگز عرفان با عقل صریح و برهان روشن مخالفتی ندارد.
وی به دیگر ویژگی‌های عرفان امام خمینی(ره) نظیر جمع خدامداری با نوع دوستی و اینکه راه خدا از میان خلق می گذرد و همچنین، همراهی عرفان و سیاست اشاره کرد.
همچنین نظری نیز در این جلسه به ضرورت شناخت راه و اندیشه امام پرداخت و گفت: آنچه امروز نیاز جامعه اسلامی ایران است، توجه و عمل به اندیشه‌های امام است و بررسی و تبیین اندیشه‌های ناب امام می‌تواند راهگشای ما در خیلی از مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشد.
وی ادامه داد: یکی از نیازهای امروز جامعه ما انتقاد سازنده است؛ اگر ما باور داریم بانیان نظام جمهوری اسلامی انقلاب را به پیروزی رساندند، باید بدانیم نگاهشان به مسائل مدیریتی چگونه بوده و ما هم راه آنها را ادامه دهیم.
نظری به تعریف امام از انتقاد سازنده پرداخت و تاکید کرد: انتقاد از نظر امام یعنی انتقال اطلاعات به فرد دیگر که بتواند از آن در راه اصلاح مسائل شخصی، سازمانی و یا جامعه خود استفاده کند اما در جامعه ما متاسفانه به شیوه‌ای منفی به تصویر کشیده شده است.
وی تاکید کرد: اگر ادعا داریم پیرو امام خمینی هستیم باید راه و روش ایشان که سرمشق و الگوی ارزشمندی برای همه مردم ومدیران است را در پیش بگیریم.
نظری عنوان کرد: هر انسانی باید به دنبال آینه‌ای باشد تا اعمال و رفتارش را به او منعکس کند و ما باید از خود بپرسیم چرا ما به دنبال این آیینه‌ها نیستیم که یکی از دلایل آن این است به جنبه‌های منفی انتقاد بیشتر توجه داریم و عدم آشنایی با استفاده از انتقاد هم دلیل دیگر است.
وی تاکید کرد: اگر به دنبال اصلاح امور و جلوگیری از تکرار اشتباه و تلاش برای رفع مشکلات هستیم، باید مدیران فرهنگی انتقاد سازنده را در سازمان‌ها گسترش بدهند و اگر مدیران انتقادپذیر باشند بی شک به بدنه کارمندی هم منتقل خواهد شد.
در ادامه این جلسه همچنین دکتر علی محمدپناه اظهار کرد: نکته‌ای که گفتمان اصلی امام است و می‌توانیم از آن در محیط دانشگاه و جامعه استفاده کنیم، گفتمان عدالت، معنویت و عقلانیت است و این سه ضلع افکار و اندیشه امام در همه حوزه‌ها است.
وی افزود: آنچه ایشان به عنوان الگوی حکومتداری ارائه کردند و نظام جمهوری اسلامی بر اساس مبنای فکری ایشان شکل گرفت، گفتمان عدالت، معنویت و عقلانیت بود و در همه حوزه‌ها به این سه مورد توجه قرار داشته است.
محمدپناه به وصیت‌نامه امام و تعیین وظایف دستگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: پس از جنگ معمار کبیر انقلاب به خوبی فهمیدند که دشمنان دست از دشمنی برنخواهند داشت و وارد مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ما خواهند شد به همین خاطر از بسیجیان خواستند در حوزه علمیه و دانشگاه مراقب اسلام ناب محمدی باشند.
در پایان این نشست حجت الاسلام عباسعلی فرهنگیان، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه کردستان نیز اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های بارز شخصیت امام حکومت بر قلب‌ها بود، ایشان حاکم بر دلها بود نه جسم‌ها.
وی با اشاره به اینکه کسی که دارای جامعیت و عمومیت در کمالات است می‌تواند حاکم قلب‌‌‌ها شود، افزود: شهدای انقلاب همان توده مردم بودند اما قدرت معنوی و نفوذ معنوی امام آنها را به خیابان‌ها کشاند و در جریان انقلاب شهید شدند که موجب افتخار امروز ایران هستند.
حجت الاسلام فرهنگیان تاکید کرد: به هر اندازه که انسان به کمال نزدیک می‌شود و کمالات بیشتری را کسب می‌کند به همان اندازه کارهایی که می کند کاملتر و پخته تر است لذا برای شناخت یک فرد باید به کارها و خروجی‌های آن توجه کرد.
وی به مقایسه وضعیت مردم ایران قبل از انقلاب و اکنون پرداخت و افزود: امام با نفوذ معنوی خود و حکومت بر قلب‌ها، کشور ما را به جایگاه مروز رساند و امروز هیچ معادله‌ای نه در آسیا و نه در هیچ جای جهان بدون در نظر گرفتن ایران حل‌شدنی نیست و همه به این موضوع اقرار می‌کنند.
وی همچنین عنوان کرد: امروز علیرغم همه بی مهری‌ها سرعت رشد ایران نسبت به برخی کشورها که جنگ و تحریم و تروز نداشته‌اند، بیشتر بوده و همه اینها بخاطر جامعیت امام بوده است.روابط عمومی دانشگاه کردستان 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه کردستان رحلت امام

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.