سخن روز :
شنبه 5 مهر 1399 / 07:04|کد خبر : 6498|گروه : دانشگاهی

خاک مسئله اصلی کردستان است

خاک مسئله اصلی کردستان است

سپری رئیس جهاد کشاورزی کردستان هم در جمع دانشجویان مسئله محور بیان کرد: مسئله مهم و اولویت دار استان خاک است که نهایتا ۳۰۰ تا ۸۰۰ سال زمان لازم است برای تولید یک سانت خاک تولید شود.

به گزارش کرددانش؛ فرید سپری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: خاک مهمترین نهاده کشاورزی است که متاسفانه برای بحران خاک، کاری انجام نمی شود در حالی که برای موضوع آب کار می شود اما خاک اقدامی روی آن نمی شود.


وی گفت: لازم است که برای محافظت از خاک، در کشاورزی حفاظتی برای باروری و حفاظت از آن اقداماتی انجام داد که باید پایه های خاصی رعایت شود.


وی عنوان کرد: مسئله آب هم بحث دیگر است که سهم کردستان ۱.۸ از اراضی آبی کشور است، ۳ درصد بارندگی سالانه و ۷ درصد روان آبهای کشور را هم داریم و ۴.۸ دهم میلیارد متر مکعب منابع اراضی ابی تجدید پذیر داریم.


وی گفت: ۱۰ درصد اراضی آبی سهم استان است که متوسط کشوری ۴۰ درصد است ولی خوشبختانه آب بی هوده مصرف نمی کنیم و ۴۶ درصد اراضی ابی استان مجهز به آبیاری تحت فشار هستند که میانگین کشوری آن ۲۰ درصد است.


سپری عنوان کرد: در طرح پیشران ۱۰۰هزار هکتاری ۶۷ هزار هکتار تخصیص آب جدید به استان تعلق گرفت که امیدواریم تحقق یابد، ۹۶ هزار هکتار تخصیص سرجم استان است که بازهم کم است، همچنین ۴۰۰ هزار هکتار اراضی آبی استان وجود دارد.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین افزود: ما همچنان پیگیریم از آب رودخانه ها ۱۶ هزار و ۸۱۰ هکتار در دست اقدام برای تامین آب اراضی زراعی محقق شود که استارت کار زده شده و تاکنون ۲۳۸ هزار میلیارد خرج شده و ۲۰۰ میلیارد دیگر لازم است که تا اوایل آذر ۱۰ هزار هکتار به مزارع آبی استان اضافه می شود.


وی همچنین مسئله مهم دیگر کردستان را سرمایه گذاری دانست و گفت: کشاورزی استان ۹۵ درصد خصوصی و ما با در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان برای سرمایه گذاری به انها کمک می کنیم.


وی عنوان کرد: فقط در سال گذشته یک هزار و ۲۵۹ میلیارد تسهیلات در اختیار بخش سرمایه در گردش کشاورزی هزینه شد.


وی با بیان اینکه در حقیقت سرمایه چالش بزرگ ماست، افزود: تسهیلات توسعه بخش کشاورزی که قبلا ۷ درصد بود  یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار لازم برای سرمایه در گردش است.


وی گفت: بحث بازار هم دیگر موضوع مهمی است که تولید بازار محور و تقاضا محور را باید در آن شناسایی کرد و در بازار، تولیدات برمبنای آن طراحی شود تا بازار صادرات را از دست ندهیم.


سپری خاطرنشان کرد: قانون انتظار تامین مواد اولیه بازار در اختیار جهاد قرار دارد و ما با توقیف صادرات برمبنای اینکه ۳۰ هزار تن تولید گوشت داریم و طبق الگوی مصرف در کردستان ۱۲ هزار و ۴۰۰ تن مازاد تولید داریم.


وی گفت: همچنین ۵۰ درصد از تولید مرغ استان مازاد تولید است که صادر می شود و صادرات کمک خوب و ارزشمندی به رونق اقتصادی است و نباید با بالا و پایین شدن قیمت وزارت صمت صادرات را متوقف کنیم چرا که فرصت برای رقیب را راحت می کند و کاری که برای کسب اعتماد تولید در فرایند طولانی انجام شده در بازار را از دست می دهیم.


وی گفت: این اقدام قطعا منافات دارد با شعار سال و تحقق آن که جهش تولید است، چرا که صادرات یکی از پایه های تحقق جهش تولید است و باید تا زمانی که کمبودی در بازار داخلی نیست ادامه داشته باشد.


سپری همچنین اذعان کرد: تامین نهاده ها موضوع دیگری است که وجود دارد و تامین کود شیمیایی، نهاده دامی، کنجاله سویا، ذرت و جو به دلیل مشکل در تامین ارز از مشکلات و مسائل استان است که در آینده مشکل تامین جو را حل می کنیم اما برای باقی موارد نیاز به تدبیری ویژه دارد.
 

وی با بیان اینکه دولت ۲ راهکار دارد ارز لازم تامین و در کشت تولیدات تا حد امکان تغییر داده شود، خاطرنشان کرد: ایران کشور ثروتمندی است و حاکمیت ما سرمایه بزرگ برای ما و نیز نیروی انسانی جوان و متخصص، تجارت، آب، خاک، معادن، کشاورزی و تنوع میوه ای، آب و هوا کشاورزی پایدار و اقتصاد پویا همگی مزایای ارزشمندی برای ماست که باید قدردان آن باشیم و از آن بهره لازم را ببریم.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

مطالبه گریبسیج دانشجوییسپری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.