سخن روز :
سه شنبه 1 مهر 1399 / 07:02|کد خبر : 6497|گروه : دانشگاهی

امایش سرزمینی گام مهمی برای توسعه استانها است

امایش سرزمینی گام مهمی برای توسعه استانها است

حامد قادرزاده عضو هیئت علمی رشته کشاورزی دانشگاه کردستان هم در ادامه مسائل بخش اقتصاد را به دو حوزه استانی و کشوری تقسیم کرد و گفت: در دهه ۴۰ حرکت اقتصادی ما آغاز شده که متاسفانه پتانسیل استانها در آن فراموش شد.

به گزارش کرددانش؛ حامد قادرزاده عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان در جمع دانشجویان بسیجی هسته دانشجویی احصاء مسائل و مشکلات استان کردستان گفت: قبل از انقلاب اسلامی کشور، اقتصاد نفتی را آغاز و نظام دیوان سالاری در اقتصاد ما حاکم شد که از بالا به پایین در حوزه های مختلف برای استانها در حوزه اقتصادی تعیین تکلیف می کرد.


وی افزود: برنامه های اقتصادی قبل از انقلاب که به دنبال حرکت اقتصاد نفتی بود به دلیل اینکه شالوده اصلی مدیریت کلان در خصوص استان ها عادلانه نبود نتیجه رضایت بخش در خصوص آن تحقق پیدا نکرد.


وی گفت: در نتیجه انقلاب سفید که در فاصله سال ۴۰ تا ۴۲ روی داد و به دنبال آن تقسیم اراضی، حرکتی با هدف ظاهرا اقتصادی به سمت اقشار پایین اجرایی شد که بعد از مدت کوتاهی با عدم حمایت و نبود تجربه  اثرات آن از بین رفت چرا که بدترین نوع زمین هم در این طرح  برای تقسیم بین کشاورزان انتخاب شده بود.


قادرزاده با بیان اینکه این حرکت سوسیالیستی برای جلوگیری از وقوع انقلاب اتفاق افتاد، گفت: ما هم بعد از انقلاب اشتباه تاریخی واگذاری ۷ نفره اقتصادی را مرتکب شدیم و تقسیم اراضی را که منجر به پارچه پارچه کردن زمین ها بین 7 نفر بود، را دنبال کردیم که ضربه بزرگی به اقتصاد زد و آن را بیش از پیش آسیب زده کرد.


وی با بیان اینکه این اقدام در راستایی اجرای عدالت اجتماعی بود، اذعان کرد: در تقسیم اراضی زمین، تقسیم شده  متمرکز نبود و هزینه بهره برداری را بالا برد، و بعد از اتمام جنگ هم این موضوع همچنان مطرح بود.


وی خاطرنشان کرد: همچنین حرکت جهادی، در کشور ایجاد شد و بعد از تقابل با وزارت کشاورزی در نهایت جهاد و وزارت کشاورزی با هم ادغام شدند ولی ایران باز هم اقتصاد را نفتی اداره کرد، و از آمایش سرزمینی در استانها استفاده نکرد و در حوزه توسعه بخش کشاورزی هیچ اقدامی انجام نشد.


قادرزاده اظهار کرد: آمایش سرزمینی یک اقدام ارزشمند در توسعه بخش کشاورزی است که می تواند مثمرثمر واقع شود، اقدامی که تاکنون عملی نشده است، و قطعا آمایش سرزمینی در استانی مثل کردستان کشاورزی را به پیشرو توسعه یافتگی تبدیل می کند که در نهایت جهش در بدنه اقتصادی را هم به دنبال خواهد داشت.


وی نیروی کار و سرمایه گذاری را در کشاورزی کردستان قدرتی برای تبدیل به صنعت ارز آور دانست و گفت: بهره بردن از آنچه وجود دارد خود می تواند دلیل توسعه یافتگی باشد.


وی افزود: تهیه، توزیع و تولید محصولات و مواد خام در بخش کشاورزی از مزایای کردستان است که متاسفانه منجر به توسعه نشد و نتوانستیم فرآوری شده محصولات را که راه رسیدن به صنعتی شدن کردستان است هموار کنیم.


وی بیان کرد: ما در حوزه کشاورزی کردستان تنها در حد ۵۰ درصد اهداف برنامه ای را تحقق بخشیدیم، و دولت که سهم عمده ای در توسعه اقتصادی دارد می توانست بیشتر برای توسعه اقتصادی همت کند، نقش کمرنگ تری ایفا کرد.


قادرزاده گفت: در کردستان اقتصاد دولتی تر است و دلیل آن این است که بودجه نفتی در ابتدای سال ۲۰ تا ۲۵ درصد بودجه تخصیص یافته، محقق می شود و در انتهای سال مابقی آن تخصیص می یابد که بر همین مبنا بودجه براساس سال قبل بسته می شود و برای استانهای سردسیر کمتر مفید واقع می شود.


وی بیان کرد: بر اساس بودجه نفتی که در پایان سال پرداخت می شود، طرح های نیمه تمام کلنگ زده بیشتر روی زمین می ماند، که ادامه آن ممکن نیست و صرفه اقتصادی برای پروژه ندارد و این برای توسعه اقتصادی خوب و ارزشمند نیست.


قادرزاده اذعان کرد: در بدنه مدیریت کلان کشور باور به کاربرد تخصص گرایی وجود ندارد و تا زمانی که تخصصی عمل نکنیم بهره وری و پیشرفت اقتصادی هم نداریم.


عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان ادامه داد: برداشت غلط از اقتصاد مشکل دیگری است که کشور را با عدم توسعه یافتگی مواجه می کند، همچنین لازم است که بدانیم در اقتصاد توسعه یافته سهم بخش کشاورزی و اشتغال باید ۱.۵تا ۳درصد باشد و محصولات تبدیل به مشتقات شود ولی سهم استان ۳۰ درصد است که تولید محصولات به مشتقات ندارد.


وی گفت: نبود صنایع تبدیلی که خود در فراهم کردن اشتغال و رشد توسعه در بخش صنعت و خدمات ارزشمند است، در کردستان وجود ندارد.


قادرزاده همچنین گفت: کاهش سهم بخش کشاورزی به معنی بی ارزش کردن آن نیست بلکه به معنی افزایش فرآورده هاست که خام فروشی را کاهش می دهد، و محصولات را از قالب سنتی به مدرنیزه تغییر می دهد.


قادرزاده افزود: متاسفانه آمایش سرزمینی صورت نگرفت که می توانست بر تقویت نقاط قوت هر استان گام موثری باشد.


وی بیان کرد: حرکت اقتصادی که بعد از انقلاب شد، کار زیادی انجام شد که برکسی پوشیده نیست اما ما می توانستیم تخصص و تعهد را با هم ترکیب کنیم و براساس نقاط قوت هر استان حرکت کنیم که بهتر و ارزشمندتر بود، که متاسفانه در انجام آن غفلت شد.


وی افزود: کارهای زیادی در حوزه توسعه و اقتصاد انجام شده ولی اثربخش نبود که باید بهره وری اقتصادی در استانها را بالا می بردیم.


قادرزاده اذعان کرد: استانهای ما وقتی توسعه نمی یابد منجر به مهاجرت شده و در نهایت یک بمب اجتماعی اقتصادی ضامن کشیده که هر آن ممکن است منفجر شود را در شهرهای حاشیه مراکز بزرگ ایجاد می کند.


وی بیان کرد: ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی باغی در استان هست که اگر به کار گرفته می شد، اقتصاد ما متحول می شود و ۱۷۰۰ روستای ما تبدیل به کارخانه می شد.


وی همچنین توسعه معابر در روستا را مانع توسعه دام پروری دانست، و گفت: با توجه به تعداد روزهای بارندگی در سال سنگ فرش می تواند با توسعه فعالیت روستا مغایر باشد.


عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان اذعان کرد: عدم تخصص گرایی الگوی کشت موضوع دیگری است که نیاز به بررسی دارد، چرا که در استان ۷۰ درصد کشت ها با هم لاف پوشانی دارد و براساس مزیت نسبی انتخاب نشده است.


وی همچنین بیان کرد: ما تبدیل شدیم به صادرکننده مواد خام و بهره را دیگران می برند فقط به تولید فکر کردیم و به موارد دیگر فکر نکردیم که لازم است تغییر دیدگاه دهیم و براساس آنچه داریم کار کنیم و نه انچه می خواهیم.


قادرزاده افزود: ما با مشکل مدیریت آب روبه رو هستیم و نه کم آبی، که باید فکر اساسی برای آن شود چرا که آب خوان سد نمی تواند اثر بخش باشد، چون مراتع ما به دلیل سوزناک بودن و نبود آبشخور در آینده نزدیک با بحران مواجه می شود.


وی گفت: توسعه زراعت و توسعه دام سنتی با هم ممکن نیست، دام باید از مرتع ارتزاق کند، وقتی تمام شد به مزرعه و باغ می رسد و این زنجیره وار به هم مربوط می شود.


وی افزود: بحث دیگر این است که سازمان بازار نداریم، در حالی که تعاون روستایی با بکارگیری نیروی متخصص دانش اقتصادی و مدیریت کشاورزی می تواند به افزایش ارزش افزوده روستا کمک کند و در جایابی محل انبار و سیلو، سردخانه و امور فروش و تولید و کشت کمک کند که متاسفانه براساس مدل شبکه کار نمی شود.


وی با عنوان اینکه لازم است، وزارت کشور در بحث دهیاری های متخصص کشاورزی ورود یابد، گفت:اگر  ict و خدمات فیبر نوری در روستا توسعه یابد، عدالت آموزشی هم محقق می شود، و اطلاعات نامتقارن در پایین دست روستاها مشبک می شود و هزینه انرژی کم خواهد شد.
وی همچنین گفت: لازم است مراکز جمع آوری محصولات در مناطق مختلف ایجاد شود تا محصولات کشاورزی زنجیروار و ارزشمند به فرآوری تبدیل و در نهایت به بخش صنعت هم رونق دهد.


وی همچنین عنوان کرد: خدمات آموزشی اطلاعات سلامت و حمل و نقل نیازمند توسعه در کردستان است.


قادرزاده گفت: در کشورهای توسعه یافته ۷۵ درصد اقتصاد در بخش خدماتی است که برای ما بخش خدمات ۱۲ درصد است.


وی همچنین افزود: در کردستان ۲.۵ میلیون واحد دامی داریم که از ۳.۵میلیون واحد به دلیل نبود صرفه اقتصادی و شرایط تحریم به این مقدار رسیدیم و لازم است شهرک صنعتی دام در استان ایجاد کنیم.


وی با بیان اینکه می شود با سرمایه گذاری و نیروی انسانی مسئله شناسی کرد، گفت: متاسفانه بحث دیگر مسئله دار استان این است که ۸۰ درصد دانشجوهای ما دختر هستند که منافات دارد با روند کاری و آموزش ما، باید به گونه ای باشد که تخصص کارشناس ما کاربردی شود، که حضور دختران در روستاها و به منظور انجام کشاورزی و دام پروری ممکن نیست.


قادرزاده همچنین افزود: مسئولان ما باید کاردان و متخصص باشند و شناخت محیطی نسبت به پیرامون خود داشته باشند که این به اسانی محقق نمی شود و متاسفانه ما در حال درمان نیستیم بلکه در حال مسکن دادن به وضع کنونی هستیم چرا که مسئول دارای سمت تخصص و کارش با هم مرتبط نیست.
 

وی با اشاره به ضرورت امانتدار بودن هئیت علمی گفت: متاسفانه نباید دانشجوی ما هرچه خواست بدهیم که این درست نیست باید هرچه به نفع است در اختیار او قرار دهیم  تا آینده همراه با توسعه را برای استان فراهم کنیم.


قادرزاده در خاتمه خاطرنشان کرد: دانشگاه کار افرین در استان نداریم و تخصص گرایی در بین دانشجویان و دانشگاه وجود ندارد.


وی گفت: فرهنگ ما اقتصاد گفتمان محور ندارد و این مشکل اصلی ماست و سیاست اصلی ما در حوزه اقتصاد را از ریل اصلی خارج کرده است.

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

بسیج دانشجوییمطالبه گریحامدقادرزاده

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.