سخن روز :
یکشنبه 30 شهریور 1399 / 07:00|کد خبر : 6496|گروه : دانشگاهی

بالاترین مسئله اولویت دار در کردستان سرمایه گذاری است

بالاترین مسئله اولویت دار در کردستان سرمایه گذاری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان بالاترین مسئله اولویت دار در کردستان را سرمایه گذاری عنوان کرد.

به گزارش کرددانش؛ خالد جعفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان در نشست با دانشجویان هسته تشکل بسیج عنوان کرد: ما در حال تامین بانک جامع مسائل اقتصادی استان هستیم و در تلاشیم برای حفظ وضع موجود و ارتقائ آن تا بتوان به توسعه رسید.


وی گفت: تاکید و توجه به مسائل اقتصادی با تکیه بر تاکیدات مقام معظم رهبری که بیش از یک دهه بر موضوعات اقتصادی در نامگذاری سالها تاکید دارند، نشان از اهمیت والای این موضوع است.


جعفری افزود: بحث مسائل اقتصادی ریشه ای است و تمام امور فرهنگی، اجتماعی و سیاسی همه به امور اقتصادی برمی گردد.


وی با بیان اینکه کردستان در شاخص های اقتصادی جزء ۵ استان آخر است، بیان کرد: کردستان جزئی از کشور است و جا برای کار بیشتر برای بالا بردن سهم استان وجود دارد چرا که هنوز از پتانسیل های استان استفاده نکردیم و به عنوان مثال کشاورزی می تواند فرصت خوبی برای کردستان در بالا بردن موقعیت باشد.


وی اذعان کرد: سه طرح پیشران افزایش گوشت قرمز، تبدیل اراضی دیمی به آبی و توسعه باغات تنها مسائل مهم استان در بحث توسعه ای است که نیاز به سرمایه گذاری دارد.


جعفری گفت: اجرای طرح پیشران و اجرای صنایع تبدیلی همراه با ایجاد اشتغال فراوان برای استان خواهد بود که در بهتر کردن وضعیت اقتصادی مردم هم بی تاثیر نخواهد بود. 


وی افزود: طبق برآورد سال قبل سه طرح پیشران ۱۴ هزار میلیارد تومان تامین اعتبار نیاز دارد که محدودیتهای دارد و امیدواریم رفع شود.


وی گفت: سرمایه گذاری و تخصیص دو طرح توسعه باغات و افزایش تولید گوشت قرمز مشکل داریم ولی ۹۶ هزار هکتار از طرح تبدیل اراضی محقق شده است.


وی گفت: در حال فراهم کردن جاپا برای عادی سازی شرایط هستیم که امیدواریم آینده خوب برای کشاورزی استان باشد کماکان در سالهای اخیر استان در بحث گندم و انگور دیم موفق عمل کرده و تبدیل به نمونه کشوری شد.


جعفری بیان کرد: در بحث ژینا نوش هم با ورودی ۸۵ هزار تن ورودی مواد اولیه می تواند گام موثر در توسعه باشد و حتی عصاره مالت هم تاکنون به شکل وارداتی عمل شده که این پروژه که اولین مرکز در کشور خواهد بود، می تواند تاحدودی کشور را بی نیاز کند.


وی با بیان اینکه وارد کردن ماشین آلات این پروژه تاحدودی گیر داشته و امیدواریم به زودی فاز اول به بهره برداری برسد، گفت: تولید مرغ وضعیت خوبی بر استان حاکم است و رتبه خوب اول در شمال غرب کشور را داریم که با سرمایه گذاری بیشتر خواهد شد.


وی گفت: همچنین گوشت قرمز تواید بالاست که به دلیل اینکه صادرات متوقف شده مشکلاتی برای تولیدکننده ایجاد شده که امیدواریم بهتر شود، چرا که صادرات یعنی تولید ما ارزش بالا یافته است.


وی افزود: سال قبل یک میلیون راس دام از کشور خارج شد که برای شروع خوب بود ولی در جنگ اقتصادی نابرابر قرار گرفتیم و امروز برای فراهم شدن شرایط رشد اقتصادی باید تمام عوامل کنار هم قرار بگیرند.


وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: ۲۵ هزار تن خرید حمایتی پارسال انجام شد و امسال هم در حال انجام است که می توان گفت راخکار خوبی در بخش کشاورزی است.


وی گفت: در بخش کشاورزی وضعیت مکانیزاسیون سرمایه پذیر و دارای ظرفیت است، چون صندوق توسعه ملی به دلیل محدودیت های سرمایه ای دچار مشکل شده است، نیاز به جذب سرمایه حس می شود.


جعفری عنوان کرد: در طرح پیشران میزان ذخیره سازی بیشتر می شود و همین امر کنترل کشاورز بر محصول را بیشتر و قدرت چانه زنی را افزایش می دهد.


وی اظهار کرد: سردخانه دهگلان، قروه و تاحدودی در کامیاران ابجاد شده که فرآوری را متفاوت می کند و به کشاورز خم قدرت چانه زنی در بازار می بخشد علاوه بر آن هم چندین برابر قیمت را افزایش و در ارتقاء کیفی هم موثر است.


وی در بحث صنعت هم گفت: صنعت ما زیاد توانمند نیست و در سالهای اخیر صنایع بزرگ لاستیک بارز، پتروشیمی، توتون و سیمان، لوازم خانگی و لامپ کم مصرف راه اندازی شد که تاکنون خوب عمل کرده است.
وی عنوان کرد: در بحث معادن هم نهاد تحت نظر مقام معظم رهبری و بخش دولتی باید سرمایه گذاری کنند و ایجاد شغل شود.


جعفری بیان کرد: در طرح زنجیره فولاد که آینده خوبی برای ایتان خواهد داشت، ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام و چند هزار شغل ایجاد خواهد شد که توسعه صنایع اینچنینی می تواند به عنوان طرح پیشران عمل کند.


وی با بیان اینکه۳۰ درصد از طلای کشور در کردستان تولید می شود، گفت: چندین کار در حوزه صنعتدر استان در حال شروع است که با حضور سرمایه گذاران از جمله بنیاد مستضعفین اقدام به راه اندازی در قروه، تملک زمین برای آغاز کار در دهگلان، پیگیری پروژه نساجی، هتل سنندج که تعهدات مربوطه انجام شده و امیدواریم در نهایت منجر به تولید و اشتغالزایی شود.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان ادامه داد: بیشترین مشکل ما نبود سرمایه گذار است که به جد در حال پیگیری هستیم و امیدواریم در این حوزه استان حمایت شود.

 

وی افزود: ۶ دهم درصد سهم حجم سپرده های کشور است که ۵ دهم درصد ان سهم مصارف در استان و سهم کردستان حدود ۱.۱۰ درصد است.


جعفری عنوان کرد: مردم توان مالی ضعیفتری دارند و علارقم ظرفیت بالای که وجود دارد ولی نیاز به حضور شرکت ها و مجموعه های برای سرمایه گذاری و بهره بردن از صندوق توسعه ملی وجود دارد.


وی گفت: در پروژه پتروشیمی بیجار هم مراحل نهایی پیگیری شده که تحول اقتصادی ایجاد خواهد کرد.وی همچنین در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کردستان را استان موفقی دانست و گفت شهر خلاق موسیقی که گام مثبت بود که در حال حاضر برای ساخت ادوات موسیقی برای ۱۲۰ نفر ایجاد شغل کرده است.


وی رشد منطقه را در نتیجه شهر خلاق موسیقی شدن ارزشمند دانست و گفت: ثبت جهانی هورامان هم پسندیده و در راستای جذب گردشگر مهم است.
جعفری همچنین مراسمات نوروزی و مذهبی در استان را هم گامی برای توسعه اقتصادی و موثر عنوان کرد که به تقویت جنبه های توسعه ای منجر می شود‌.


وی حمایت از بومگردی با تقویت و حمایت تسهیلاتی را برای تلطیف کردن کردستان ارزشمند دانست که می تواند ذهنیت ها را نسبت به استان در شرایط تاثیرات محیطی و رسانه ای تغییر دهد.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان ر همچنین گفت: تلاش ما بر این است که با ارتباطات فرهنگی موثر فاصله کردستان را با کشور کم کنیم و رفت و آمدها در نهایت منجر به رشد اقتصادی شود.


وی همچنین در ادامه مرز را فرصتی خوب برای توسعه استان عنوان کرد و گفت: ایجاد منطقه آزاد که منتظر تائید تشخیص مصلحت نظام است و باید برای این کار با هم افزایی استانی رای آنها را جلب کرد، بیشترین پشتوانه برای وقوع اتفاقات خوب در استان است.


وی بیان کرد: مرز رسمی بانه و باشماق ظرفیت های خوب کشور هستند که مریوان اولین مرز ترانزیتی است که در حوزه صادرات و تجارت ۶ میلیارد دلار مبادله مرز داشته و در شرایط سخت کرونا هم حتی یک روز تعطیل نشد که نشان از اامیت این مرز دارد.


وی با بیان اینکه در تلاشیم تا با ثبت اماری واردات برای معافیت سود بازرگانی کولبران در کردستان و دو استان آذربایجان غربی و کرمانشاه اقدام کنیم، افزود: می توان از طریق این مرز که اقدامات خوبی هم در کمک به مرزنشینان می کند، کالاهای رسمی را هم به کشور وارد کرد و معیشت کولبران در کنار تامین احتیاجات کشور را مرتفع کرد.


وی گفت: برای تامین معیشت مرزنشینان و کولبران هم اقدام شده است و مشاغل متناسب با منطقه در حال مطالعه است تا شعاع ۳۰ کیلومتر مرزی محقق شود.


جعفری بیان کرد: در بخش خدمات هم تا حدودی خوب پیش رفت که با ورود کرونا صدماتی به ان وارد آمد و امیدواریم با سپری کردن دوران شرایط بهتر فراهم شود.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

جعفریمطالبه گریبسیج دانشجویی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.