سخن روز :
شنبه 29 شهریور 1399 / 11:58|کد خبر : 6495|گروه : دانشگاهی

زنجیره فولاد، کردستان را صنعتی می کند

زنجیره فولاد، کردستان را صنعتی می کند

رئیس صنعت، معدن و تجارت کردستان هم با بیان اینکه هسته های دانشجویی علاوه بر شناسایی لازم است برای حل مشکلات هم اقدام کنند، گفت: حوزه صنعت کردستان ۳ حوزه صنعت،معدن و تجارت را مدیریت می کند، که هر کدام مشکلات خاص خود را دارند.

به گزارش کرددانش؛ بنا به گفته مقام معظم رهبری؛ مبنی بر برافراشته نگه داشتن پرچم مطالبه گری،"مطالبه گری فقط انتقاد نیست، مطالبه‌گری فقط اعتراض نیست، اگر چه در آن، اعتراض هم وجود دارد. انتقاد در کنار پیشنهاد. اینکه ما صرفاً انتقاد کنیم، صرفاً اعتراض کنیم، این کار را پیش نمی‌برد، این مطلقاً فایده‌ی جدّی و ماندگاری ندارد. مطالبه گری طبعاً نوعی اعتراض و تأکید بر رفع مشکلات و نقایص موجود است اما باید جداً مراقب و هوشیار بود که نحوه بیان و ارائه مطالبات به گونه ای نباشد که اعتراض به نظام تلقی شود و یا دشمن بتواند آن را اعتراض به نظام القا کند. ممکن است همه مطالبات قابل اجرا نباشد اما مهم این است که بازگو شود تا اصل بسیار با ارزش آرمانخواهی همچنان زنده و پرنشاط بماند و اجازه ندهد راه انقلاب گم یا منحرف شود."


برهمین اساس تشکل دانشجویی و هسته دانشجویی بسبج به منظور شناسایی و احصاء مسائل استان با ریاست دانشجویان جوان بسیجی حزب الهی اقدام به تشکیل جلسات مطالبه گری با برخی از مسئولین استان کردند که می توانید شرح مسائل و مشکلات موجود در استان کردستان را از زبان مسئولین در متن زیل بخوانید.


رئیس صنعت، معدن و تجارت کردستان هم با بیان اینکه هسته های دانشجویی علاوه بر شناسایی لازم است برای حل مشکلات هم اقدام کنند، گفت: حوزه صنعت کردستان ۳ حوزه صنعت،معدن و تجارت را مدیریت می کند، که هر کدام مشکلات خاص خود را دارند. 


وی گفت: در حوزه صنعت، کردستان دارای صنعت خرد است و ما در حال حاضر میخ صنایع بزرگ را که قطعا توسعه محور است بر زمین کوبیدیم. 


دره وزمی با بیان اینکه برای صنعتی شدن کردستان باید متناسب با ظرفیت های استان به سمت احداً صنایع بزرگ رفت، گفت: پتروشیمی استان استارت خورد و ۷۰۰ نیرو اشتغال مستقیم دارد و قطعا غیر مستقیم هم ایجاد شغل می کند که روزانه ۶۰ تریلی خروجی دارد که جمعا با رفت و برگشت و بارگیری ۳۵۰ تریلی پایانه را درگیر می کند یعنی معادل روزانه هزار تن بار خروجی دارد. 


وی گفت: توجیه اقتصادی این طرح بالاست و ارزش افزوده ایجاد می کند و نیز تاثیر توسعه ای که در منطقه به جا می گذارد چشمگیر است. 


دره وزمی بیان کرد در لاستیک بارز هم ۷۶۰ نفر مستقیما مشغول کار هستند و از مجموع ۲۵۰ هزار تن لاستیک کشور که سالانه تولید می شود ۵۰ هزار تن آن مربوط به کردستان است و قطعا تاثیرات توسعه ای دیگری که ایجاد می کند غیرقابل انکار است. 


وی با بیان اینکه فرهنگ صنعتی باید در استان ایجاد شود، گفت: با توسعه صنایع، جوانان و مردم ما دید صنعتی پیدا می کنند و خبر بهتر اینکه در حال پیگیری هستیم برای راه اندازی فاز دوم لاستیک و پتروشیمی که به زودی گیر بانکی آنها حل و در آینده نزدیک نهایی می شود که پروژه پتروشیمی دوم معادل ۷۵۰ یورو سرمایه گذاری چند برابر صنعت کل کردستان سرمایه گذاری شده است. 


وی عنوان کرد: نگهداشتن معادن کوچک هم در برنامه فرآوری صنایع معدنی است و ۱۰ میلیارد یارانه معادن در سال گذشته توسط سازمان پرداخت شده تا معادن و صنایع سرپا بمانند و وضع موجود آنها حفظ شود. 


دره وزمی گفت: حفظ وضع موجود معادن تا از پا در نیایند معادل ۱۳۰ میلیارد تسهیلات، صرف مالی داشت که در سال ۹۸ پرداخت شد، و با قاطعیت می گوئیم واحد نداریم که با توجیه اقتصادی تعطیل باشد. 


 
دره وزمی با اشاره به بهره برداری  واحدهای جدید و اشاره به 18 ماه فشار در سال 93 برای راه اندازی طلا گفت: یکهزار و دویست و سی نفر در معدن طلای ساریگونی مشغول به کار هستند که از این تعداد 120 نفر قزاق، یکهزار و صد و ده نفر یعنی بیش از 80 درصد نیروی بومی هستند. 


 
وی با اشاره به اینکه 400 نفر بومی همان منطقه هستند، گفت: عده ای سعی در بایکوت و کتمان اقدامات هستند که حقیقتا انکار این موضوع هیچ نفعی برای هیچکس ندارد. 


 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در حاشیه معدن طلای ساریگونی برای اهالی ایجاد نمی شود، تصریح کرد: در خود آب منطقه قروه آرسنیک وجود دارد و ربطی به معدن ندارد و در نهایت و بعد از کنترل کارشناسی اثرات زیست محیطی موارد مربوطه را کنترل و مدیریت می کند تا خوب و بد پروژه ها سنجیده و کارشناسی کنترل و پیشگیری ارائه شود. 


وی گفت: پایش صورت میگیرد و تمام جوانب سنجیده می شود و اخطار داده می شود و با در نظر گرفتن اینکه معادن بیشتر نفع دارد برای منطقه و مردم احداث موارد انجام می شود. 


دره وزمی با عنوان اینکه وقتی مشکلی در اجرای پروژه ها نیست چرا از وجود مشکل خبر می دهیم، گفت: ۸ درصد تولید معدن ساریگونی به خزانه می رود که در معادن دیگر ۵ درصد است. 


وی گفت: اگر معدن فروش داخلی داشته باشد ارزش افزوده گرفته و به حساب مالیاتی واریز می شود که در سال ۹۸ معادل ۵۰ میلیارد به حساب مالیاتی قروا واریز شد و باید در نظر گرفت طلا پشتوانه عظیم برای داخل است 
وی با بیان اینکه جذب سرمایه گذار مهم است، گفت: فولاد مبارکه رایزنی شده تا در استان سرمایه گذاری کنند، حوزه صنعت استان مشکل دارد که ما امیدوار به توسعه و پیشرفت آن هستیم، متاسفانه ما همیشه دردها را بزرگ و درمان را بی ارزش می کنیم که این آفت است. 


دره وزمی عنوان کرد: در کردستان خام فروشی صورت می گیرد که این ایراد است و از جانب ما این ایراد وجود دارد. 


وی گفت: در حال حاضر پروژه زنجیره فولاد را پیگیری می کنیم که نیازمند زیرساخت است تا با مطالعه و بررسی همه موارد و اجرایی شدن، در نهایت زنجیره فولاد، کردستان را صنعتی کند فقط نباید سنگ اندازی نشود. 
وی گفت: می توان گفت، کنسانتره را به بهره برداری رساندیم، سنگ آهن دیگر در کردستان خام فروشی نمی شود. 


دره وزمی عنوان کرد: بزرگترین پروژه صنعتی کردن استان زنجیره فولاد کردستان است، اشتغال و ارزش افزوده با صنایع کوچک هم ایجاد می شود. 


وی اظهار کرد: پتروشیمی دوم هم به زودی عملیاتی می شود کار سختی است که با اجرایی شدن ثمربخش می شود. 


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجترت کردستان گفت: افراد زیادی در سدد هستند اثر کارها را از بین ببرند این افراد

فقط ادعای دلسوزی دارند. 
وی گفت: کردستان می تواند صنعتی باشد و این کار با ادامه پروژه پتروشیمی دوم، طلای سقز، و زنجیره فولاد شروع شده که نباید متوقف شود. 


دره وزمی بیان کرد: بزرگترین مشکل در حوزه معادن تامین مالی است و حتی عملکرد بعضی بانکها صفر است که قطعا کمکی به استان نمی کنند و حتی بانک خصوصی هم هیچ کمکی نمی کند. 


وی گفت: در حوزه فناوری معادن سرمایه گذار خارجی جذب شد که بعدا با موانع پیش رو سرد شدند و متاسفانه سرمایه گذار داخلی هم نداریم. 


وی گفت: بانه و مریوان واحدهای صادرات محور استان هستند که با افتخار می گوئیم قطب تولید لامپ روشنایی بانه است.  


دره وزمی گفت: توسعه یک شبه نیست و نیاز به وقت دارد و باید ارز لازم هم تامین شود و برای رسیدن به توسعه ناامید نشد. 


وی گفت: واحد تولیدی صادرات محور در کردستان ۵۰ واحد راه افتاده و بزرگترین مسئله در مسیر توسعه صنعتی تامین مالی است که باید بانکها شهامت بیشتری برای پرداخت داشته باشند. 


دره وزمی گفت: بانکها باید تسهیلات برای طرح های جدید داشته باشند ولی متاسفانه بانو از پرداخت تسهیلات به طرح جدید خودداری می کند. 


وی کفت: نبود سرمایه گذار هم مشکل دیگه ما است که جذب سرمایه گذار داخلی خیلی کم اتفاق می افتد و برای موارد خارجی هم بعد از جذب در نهایت بانکها با سختکیری در پرداخت تسهیلات سرمایه گذار را پشیمان می کنند. 


وی گفت:معوقات بانکی ما کمتر از میانگین کشوری هستیم و نباید ضعیف تر از کل کشور عمل کرد بلکه باید با اعتقاد به توسعه، توسعه محور حرکت کرد. 


این مقام مسوول  فرصت مرز مشترک با عراق را یک مزیت دانست و گفت: صادرات، ترانزیت و مبادلات مرزی فرصت قابل توجه است و صنعت را با نگاه تجاری باید دید. 


وی افزود: صنعت و تجارت با هم ادغام شوند سهم به سزای در توسعه دارد و ارزشمند خواهد بود چرا که فرصت داشتن دومین مرز رسمی برای ما خوب است. 


دره وزمی اذعان کرد: توسعه تجارت را با توسعه ریلی می توان توجیه کرد چون کردستان را متحول می کند، و درک کرد که نزدیکترین مسیر به اروپا برای صادرات کردستان است و باید آن را فهمید و درک کرد. 


وی گفت: برای صادرات سیاست گذاری می کنیم، و به صورت مشترک با جهاد کشاورزی که کار مدیریت و ما هم سیاست گذاری نهایی را انجام می دهیم، و تجارت مشکل حوزه استانی ندارد که بتوان حل کرد. 


وی ادامه داد: صادرات به تولیدات رونق و ارز تولید می کند و با وجودی که تجارت کل کشور رشد منفی ۴۰ درصدی در ۵ماهه نخست داشته، در کردستان ۱۷ درصد رشد مثبت صادرات داشتیم که می توان توسعه داد و بیشتر از ظرفیت بهره برد. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مشکلات مرز رسمی بانه و مریوان با همت، تلاش و انجام کار با جدیت حل شود، در نهایت منجر به توسعه ملی می شود، افزود: توسعه اتفاقی نیست و یک فرایند است که مولفه و پارامتر خاص خود را دارد که وجود سرمایه گذار و درک مردم نیاز است. 


وی ذهن توسعه گرای مردم را عامل توسعه استان دانست و گفت: سرمایه گذاری باید با دید مثبت نگاه شود و مردم زمینه کار را با استقبال فراهم کنند و در کنار آن نگاه توسعه گرایانه مدیران به مناطق غیربرخوردار ضزروری است. 


وی همچنین خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار میلیارد تومان پروژه برای کردستان تعریف شده که شرایط کل کشور سخت است و امیدواریم با سربلندی از آن عبور کنیم و کردستان در مسیر صنعتی شدن قرار بگیرد.

 
وی گفت: باید برای توسعه استان دغدغه داشته باشیم و تشخیص درست بدهیم تا مسیر درست را پیدا کرد و همراه با نقد منصفانه حرکت کنیم. 


دره وزمی در خاتمه کوتاه بینی را آفت بدی دانست که به ضرر مردم خواهد بود و گفت: قدر شرایط، داشته ها و موقعیت را بدانیم و همه با روحیه انقلابی پای کار بیایند تاکار پیش برود.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دره وزمیبسیج دانضشجوییکردستانمطالبه گری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.