سخن روز :
چهارشنبه 1 مرداد 1399 / 09:24|کد خبر : 6458|گروه : دانشگاهی

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی مهمترین مشکل کردستان / عدم حمایت از ظرفیت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی مهمترین مشکل کردستان / عدم حمایت از ظرفیت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی از مهمترین مشکلات کردستان به شمار می‌رود به گونه‌ای که نیازاست روی این موضوع کار شود که با توجه به افزایش جمعیت تحصیل کرده، نرخ بیکاری در بین این افراد کنترل شود و اشتغال فارغ التحصیلان دراولویت برنامه دولت قرار گیرد.

به گزارش کرددانش؛ وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان در کشور اضطراری است که تبعات اجتماعی بیکاری فارغ التحصیلان در سال های آینده مشخص می شود هر چند وظیفه دولت است به عنوان مسئول تامین رفاه و امنیت کشور در حوزه اشتغالزایی سرمایه گذاری اجتماعی واقتصادی ورود کند.

 
تورم و مشکلات اقتصادی ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه در بازارهای مختلف، تعداد زیادی از واحدهای صنعتی و کارخانه‌های تأثیرگذار بر روند اشتغالزایی پایدار کشور را تحت تأثیر قرار داده و تعدیل نیرو به عنوان یک اتفاق نادر در صنایع به یک پدیده طبیعی در واحدهای صنعتی کشور واستان کردستان، تبدیل شده است.
 
اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی مهمترین مشکلات کشور به شمار می‌رود به گونه‌ای که نیازاست روی این موضوع کار شود که با توجه به افزایش جمعیت تحصیل کرده، نرخ بیکاری در بین این افراد کنترل شود و اشتغال فارغ التحصیلان دراولویت برنامه دولت قرار گیرد.
 
فعالیت اقتصادی مردم حتی در کارگاه‎ها و شرکت‎های تولیدی کوچک، راه حل مناسبی برای اشتغالزایی و همینطور شکوفایی اقتصاد کشور در درازمدت است، فعالیتی که کارآفرینان نیز در سراسر کشور با تکیه بر دانش تخصصی و استفاده از شرایط موجود از آن غفلت نکرده و بسته به توانایی‎شان، تولیدات و اشتغالزایی قابل قبولی داشته‎اند.
 
بیکاری فارغ‌ التحصیلان به دلیل شغل‌های رده پایین نیست، بلکه درآمد ناکافی، سیاستگذاری‌های اشتباه، نبود تناسب بین تقاضا وعرضه نیروی کار، موجب رشد فارغ‌ التحصیلان بیکار شده است

کار آفرینی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهمترین موضوعات دنیای امروز و محرکه اصلی توسعه اقتصادی محسوب می‌شود و نقش آن در نوآوری یا ایجاد فضاهای جدید کسب و کار بر همگان روشن است.
 
مهارت ‌زایی عامل رونق اشتغال
 
مهارت ‌زایی نقش مهمی در رونق اشتغال و کارآفرینی در توسعه پایدار دارد و امروز بخش عظیمی از فارغ‌ التحصیلان به دلیل نداشتن مهارت بیکارهستند که متولیان این امر باید نیازهای هر رشته‌ای را به ‌صورت تخصصی شناسایی و بر اساس آنها فرصت کار برای جوانان فراهم کنند.
 
در این وانفسای بیکاری آموزش‌های مهندسی، فنی و حرفه‌ای و مهارت‌آموزی از نیازهای اصلی امروز است، زیرا نقش مهارت‌آموزی در کنار آموزش‌های تئوری دانشگاه‌ها به نوعی هدایت‌ کننده به سوی چرخه تولید است.
 
با وجود اینکه ایجاد ظرفیت‌های شغلی بخش کشاورزی در رشته های زنبورداری، آبزی پروری، گلخانه، دامداری، مرغداری، توسعه باغات و مکانیزه کردن زمین های کشاورزی را می توان اشتغال پایدار در بخش کشاورزی شهرستان های استان کردستان عنوان کرد.
 
زمینه ‌سازی برای اشتغال بیشتر فارغ‌ التحصیلان کشاورزی
 

کار آفرینی راه اندازی یک کسب و کار سودآور است که هدفش راه حلی کاربردی برای حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی ارائه دهد.
 
یکی ازمحورهای پیشرفت اقتصادی هر جامعه‌ای کشاورزی است که مهمترین و بزرگترین ظرفیت شهرستان های استان کردستان برای توسعه و ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی است.
 
با توجه به اینکه اشتغال یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصاد است که ارتباط تنگاتنگی با آسایش، رفاه و امنیت اجتماعی دارد بیکاری در کشور به بحران تبدیل شده و آمارها بیانگر این موضوع هستند که در حوزه های مختلف فارغ‌التحصیلان این رشته ها جویای کار هستند. بدون اینکه برنامه روشنی برای بعد از فارغ‌ التحصیلی آنها  وجود داشته باشد.
 
هرچند یک رکن دیگر اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی و بهره‌ گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های داخلی است و در این زمینه باید تولیدات بخش صنعت و کشاورزی و غیره مورد توجه قرار گیرد و زمینه فروش و صادرات آن نیز فراهم شود.
 
بسیج سازندگی به دنبال تحقق فرصت های واقعی اشتغال است
 
امروز یکی از دغدغه‌های بسیج سازندگی این است تا جایی که امکان دارد با وجود مشکلات متعدد به دنبال تحقق فرصت‌های واقعی اشتغال برای افراد جویای کار باشد.
 
بسیج سازندگی سپاه شهرستان دهگلان به عنوان بخشی از یک نهاد انقلابی و مردمی ظرفیت‎های خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی به کار گرفته و تا به امروز با جدیتی بیش از گذشته، اقتصاد مقاومتی را در تمام شهرستان و به‌ خصوص درمناطق محروم، روستایی و کم برخوردار دنبال می‌کند.
 
بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلیل نبود بازار کار
 
بخش کشاورزی در توسعه اقتصاد ملی، افزایش تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال سهم بسزایی دارد و دولت باید برای این سرمایه عظیم چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی کند و ظرفیت‌های بالقوه آنها را به کارگیرد.

 
با وجود آنکه دانش آموختگان بسیاری از رشته ها دانشگاهی خصوصا در رشته‌های کشاورزی فارغ ‌التحصیل شده‌اند اما به دلیل نبود بازار کار و آماده نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز در این بخش بیکار مانده‌اند.
 
در سال‌های اخیر تعداد فارغ‌ التحصیلان کشاورزی بیش از نیاز بازار اعلام شده است و کارشناسان دلیل بیکاری این دسته فارغ التحصیلان را عدم آشنایی با فعالیت‌های کشاورزی، نبود زیرساخت‌ها و مکانیسم‌های لازم و نداشتن مهارت برای ورود به بازار کار عنوان می‌کنند.
 

کارشناسان حوزه کار معتقدند با توجه به آمار بالای فارغ التحصیلان، دولت باید برای استفاده از ظرفیت این سرمایه‌های عظیم برنامه‌ای اساسی داشته باشد.
 
در راستای ایجاد اشتغال و با ایجاد مراکز تولید ضرورت دارد گام‌های اساسی در زمینه حمایت از کارآفرینان و تولید کنندگان برداشته شود.
 
حرف پایانی
بیکاری در کردستان سبب شده این استان در رتبه های بالا قرار گیرد پس مسئولان باید با اهتمام ویژه از طرح‌های اقتصاد مقاومتی و ایده‌های جوانان حمایت کنند تا شاهد تحقق شعار مد نظر رهبر معظم انقلاب که همان اقتصاد مقاومتی، تولید اشتغال و جهش تولید است، باشیم.
 
توجه به ترویج و توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه به تقویت رویه خودکفایی کمک می کند از سویی حلال مشکلات اقتصادی کشور و راهکار برون رفت از رکود تورمی است که باید از طریقی تولید را توسعه و رونق داد که کمترین میزان وابستگی به نقدینگی را ایجاد و در سریع‌ترین زمان به بازدهی مطلوب برسد.
 
انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

بیکاریکردستانفارغ التحصیلان دانشگاهیمهمترین مشکل کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.