سخن روز :
یکشنبه 22 تیر 1399 / 08:54|کد خبر : 6453|گروه : دانشگاهی

مبادله جان با نان در روزهای کرونایی

مبادله جان با نان در روزهای کرونایی

در چند ماه گذشته در جامعه ما بخاطر وجود مشکلات اقتصادی و ویروس کرونا و همچنین کاهش محدودیت ها از طرف دولت این سوال برای همه افراد و صاحبنظران ایجاد شد که واقعا نان مهمتر است یا جان؟

به گزارش کرددانشاگرچه شکل درست و واقعی نه ایده الیسم آن اینست که باید هر دو آنها را داشته باشیم. ما هم به نان نیاز داریم و هم به جان.

 

 

ولی تحقق آنها بستگی به طرز نگاه و شکل مدیریت کردن دارد. اگر یک دولتی سرکار باشد که هم برای جان ما ارزش قائل باشد و هم برای نان مردم تلاش کند مسلما تحقق هر دو آنها امکان پذیر خواهد بود.

 

اینکه بعضی ها این سوال را مطرح می کنند که آیا نان مهمتر است یا جان این یک نگاه تک بعدی به انسان و جامعه است. اصولا در جریان ها مادی جمع کردن جنبه ها مختلف انسان کاری مشکل و سخت است و دلیل اصلی آن تک بعُدی بودن اندیشه و فلسفه آنهاست.

 

وقتی جریان ها مادی یک جنبه از انسان را بر دیگر جنبه ها برتری می دهند مسلما نمیتواند در کنار آن جنبه به مابقیه بخش ها دیگر انسان توجه کنند.

 

وقتی یک جریان مادی کل زندگی و انسانیت را در نان خلاصه می کنند و نمیتواند در کنار نان به جنبه ها دیگر انسانی از جمله احساسات،عواطف،کرامت و شرافت نگاه کنند،مسلما جمع کردن دو مقوله به نام نان و جان امکان پذیر نیست،و اگر همه جنبه های مختلف انسانی را با هم جمع کنند باید از آنها سوال کرد که تا دیروز شماها کل انسانیت را در نان خلاصه می کردید،پس چطور شد که امروز از جنبه ها دیگر سخن می گوید؟

 

مگر شما نمی گفتید که نان بر هر چیز تقدم دارند،پس چرا به جنبه ها دیگر توجه می کنید؟از طرف دیگر بعضی از جریان ها مادی  در جامعه دنبال جان و آزادی هستند و برای اینها هم متاسفانه جمع کردن نان با جان امکان پذیر نیست،زیرا آنچه برای فلان جریان مادی مهم بود برای این جریان مادی جان و آزادی مهمتر است.

 

بنابرای نمیتواند در کنار آزادی و جان به نان هم توجه کنند. اما اینکه کدام مقدم و تقدم دارند این باز هم نشانه تک بعُدی نگاه کردن به انسان است. وقتی ما می گوییم که به فرض مثال نان تقدم دارند،یعنی جان و آزادی باید فدای نان شود،و یا اگر جان و آزادی را مقدم فرض کردیم باید نان را فدای آن بکنیم. در هر دو صورت این تقدم فرض کردن درست و صحیح نیست.

 

اصولا چرا ما باید تک بعُدی به انسان نگاه کنیم؟مگر انسان فقط به نان نیاز دارد ؟مگر انسان فقط آزادی میخواهد؟انسان هر دو اینها را میخواهد هم نان و هم جان. هم به آزادی نیاز داریم و هم به نان نیاز داریم.

 

انسان موجود تک بعُدی نیست که بتواند یک جنبه را برای او فرض کرد،بلکه این انسان اینقدر به نان نیاز دارد به آزادی و جان هم نیاز دارد. نان و جان برای انسان مثل دو بال یک پرنده هستند وقتی شما یک بال پرنده را قطع کنید دیگر آن پرنده قادر به پرواز کردن نیست.

 

در مورد انسان هم همین قاعده مصداق دارد وقتی بعضی ها صرف به نان و یا جان توجه می کنند در واقع امکان زندگی  و رشد را از انسان سلب کرده اند و حتی خودشان هم به عنوان انسان به فنا رفتند.

 

اینکه انسان هم به نان و هم به جان نیاز دارد یک مسئله ایده الیسم و آرزو نیست،اتقاق یک مسئله واقعی و عینی است. ما نمیتوانیم در مورد جنبه های واقعی انسان ایده الیسم فکر کنیم و بگوییم انسان در این شرایط باید نان داشته باشد و در شرایط دیگر جان داشته باشد.

 

جان و نان و دیگر جنبه های انسان تابع تغییرات اجتماعی نیست که هر وقت شرایط اجتماعی تغییر کرد ما هم در مورد جنبه های انسان تصمیم گیری کنیم. اگرچه ما تغییر اجتماعی را قبول داریم ولی تغییر در شکل و صورت زندگی نه تغییر در قانون زندگی.

 

اینکه انسان هم به نان و هم به جان نیاز دارد یک قانون زندگی و انسانی است و تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کنند،مگر فقط امروز مسئله نان برای ما مهم شده است؟مگر فقط امروز جان و آزادی برای ما مهم شده است؟

 

نیاز به نان و جان از روز اول که انسان خلق شد موضوعیت پیدا کرد و نمیتوان براساس تغییرات اجتماعی قاون زندگی و انسانی را تغییر داد. اگر امروز موضوع نان و جان تابع شرایط اجتماعی قرار بگیرد،فردا و روزها آینده چیزهای دیگری از جمله مسائل اخلاقی اعم از دروغ گفتن،به یکدیگر تعرض کردن هم تابع تغییرات اجتماعی قرار می گیرد و این آقایان آن روز خواهند گفت که تغییرات اجتماعی باعت توجیه کردن تعرض به یکدیگر میشود.

 

اینکه آقای رییس دولت بنفش رنگ ها هر وقت در مدیریت کردن کشور دچار مشکل میشود فوری می گویند شرایط تغییر کرده و من مقصر نیستم.اما این سخنان اصلا با منطق انسانی مطابقت نمی کنند،و اگر این سخن درست باشد باید از رییس دولت بنفش رنگ ها سوال کرد؛اگر شرایط تغییر کرده پس چرا شکل مدیریت کردن شما تغییر نمی کنند؟

 

چرا ما هیچ تغییر در رفتار و مدیریت و شخصیت شما مشاهده نمی کنیم؟این چه نوع تغییر اجتماعی است که اصلا شامل شما نمیشود؟

 

تغییر اجتماعی نقطه مشترک رییس دولت بنفش رنگ و جریان ها مادی است. رییس دولت بنفش رنگ به دلیل عدم مدیریت صحیح به تغییرات اجتماعی پناه می آورد و در مقابل جریان ها مادی هم به دلیل نقص در انسان شناسی به تغییرات اجتماعی رجوع می کنند،اما هر دو اینها متاسفانه مسئله را به خوبی درک نکرده اند،زیرا شرط درک کردن این موضوع آزاد شدن از نگاه تک بعدی به انسان و فراموش نکردن مسئولیت در قبال جامعه است که هر دو این افراد این شرایط را در نظر نمی گیرند.

 

از طرف دیگر دولت و حکومت وظیفه دارند که جان و نان را به مردم بدهند و این وظیفه را نمیتواند بخاطر تغییرات اجتماعی به دست فراموش سپرد و افراد و جریان ها مختلف به جایی اینکه بین نان و جان یکی را انتخاب کنند باید هم نان و هم جان را به عنوان نیازهای اولیه و فطری از دولت مطالبه کنند.

 

یادداشت: مختار سلیمانی کارشناس ارشد جامع شناسی

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

مبادله جان با نانتغییرات اجتماعیکروناشرایط اجتماعی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.