سخن روز :
پنجشنبه 5 تیر 1399 / 09:20|کد خبر : 6447|گروه : دانشگاهی

بررسی چرایی علت جبری تولید واکسن ویروس کرونا

بررسی چرایی علت جبری تولید واکسن ویروس کرونا

دعا کردن و قانون علت و معلول باید در مسیر نظم خدا باشد تا نتیجه مطلوب برای تولید واکسن کرونا فراهم شود.

به گزارش کرددانش؛ با شیوع ویروس کرونا این سوال ذهن بسیاری از افراد جامعه را مشغول کرده بود و هر کس برای آن جوابی در نظر می گرفت و در میان این جریان های مادی این سوال باعث شده بود که آنها از این طریق ژست پیروزی را بگیرند و دینداران را به چالش بکشند.


هرچند جواب های دینداران هم متاسفانه ریشه و اساس درستی نداشت و اقناع کلی را به همراه نداشت و در نهایت هجمه ها به انکار وجود خدا بود.


اگرچه این سوال و سوالات دیگری از این دسته نه فقط مربوط به شیوع ویروس کروناست، بلکه همیشه این سوالات در شرایط مختلف وجود داشته است،به عنوان نمونه وقتی کسی عزیزش را از دست می دهد فوری از خداوند سوال می کند که چرا این اتفاق برای من افتاد؟


ذات انسان همواره در پرسش و پاسخ این است که چرا باید این اتفاقات برای من روی بدهد؟ و اینکه مگر خدا قادر و توانا نیست، پس چرا در مورد این اتقاق قادر نبود که من عزیزم را از دست ندهم؟


واز این قبیل سوالات که ما هر روز در زندگی مشاهده می کنیم که دلیل آن عدم درک درست ما از ذات وجودی خداوند است.


در مورد ویروس کرونا هم دینداران متاسفانه از خداوند خواهش میکند که این ویروس را نابود کنند،در اینجا هم متاسفانه ما خداوند را ساده در نظر می گیریم که هر وقت ما به او دستور بدهیم او هم باید اجرا کند، در حالی که خداوند هم قادر است و هم توانایی که هرچیزی را برپایه نظم قرار داده است. 


کارهای خداوند بدون نظم نیست و این نکته را ما فراموش کردیم و همیشه بر قادر بودن خداوند تاکید می کنیم اما نظم داشتن خداوند را مدنظر قرار نمی دهیم. در اینکه خداوند علت همه پدیدهاست نباید شک کرد ولی این به معنی جبر دانستن خداوند بر جهان نیست. 


خداوند دارای قانون علت و معلول است ولی علت و معلول خداوند همانند علت و معلول جریان های مادی نیست. 


علت و معلول خداوند هم جبری است و هم اختیاری. به این معنی خداوند به انسان قانون علت و معلول را در چارچوب عقل و درک داده است ولی در کنار این قانون اختیاری یک قانون علت و معلول جبری هم داده است.

 

به عنوان نمونه هسته یک میوه را در نظر بگیریم در قانون علت و معلول اختیاری نیاز به شرایطی از جمله آب،خاک،مواد مغذی دارد،یعنی باید این شرایط را فراهم کنند تا هسته به درخت تبدیل بشود این قانون اختیاری علت و معلول است.

 

اما در مقابل این قانون باید از علت و معلول جبری نام برد که اگر همه شرایط قانون علت و معلول اختیاری فراهم باشد از لحاظ عقلی ما باید انتظار آفرینش درخت را داشته باشیم در حالی که قانون علت و معلول اختیاری علت لازم برای آفرینش درخت است نه علت کافی.

 

 ما در کنار ایجاد این شرایط باید علت و معلول جبری خداوند که همان علت کافی است را مدنظر قرار دهیم.


مشکل جریان های مادی و بعضی از دینداران در اینجاست که جریان های مادی فقط علت مادی را قبول دارند که وقتی از آنها سوال کنیم که اگر همه شرایط مادی را برای آفرینش انسان آماده کنیم و جنین خلق نشود پس تکلیف چیست؟مسلما جواب قانع کننده ای را به ما نمی دهند. 

 

نمونه دیگر هم در مورد این سخن آفرینش حضرت عیسی بود که با وجود اینکه ایشان پدر نداشت ولی حضرت مریم ایشان را به دنیا آورد.


اگر خوب دقت کنیم در این مورد شرایط و علت مادی هم وجود نداشت ولی جنین خلق شده بود،ولی این خلق شدن بدون علت نبود،بلکه علت یک علت مادی نبود بلکه آن نفس خداوند بود که از طریق فرشتگان در وجود حضرت مریم قرار داده شد. 


در مقابل دینداران هم فقط علت جبری خداوند را قبول می کنند. و از خداوند فقط نتیجه کار را می خواهند بدون اینکه دنبال علت و معلول اختیاری باشد.


متاسفانه دینداران بین قادر بودن و نظم داشتن دچار اشتباه شده اند. آنها فقط تصور می کنند که چون خداوند قادر و تواناست پس میتواند در کارهای خودش بی نظمی ایجاد کند در حالی که صفات مختلف خداوند با نظم ویژه ای در کنار هم قرار دارند و قرار نیست که هر کس دعا کرد خداوند برخلاف نظم خودش اقدام کند. 


دعا کردن و قانون علت و معلول باید در مسیر نظم خدا باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود،متاسفانه ما خدا را فراموش کردیم و به او پشت کردیم ولی انتظار داریم خدا دعای ما را قبول کند.


مجددا باید تکرار کرد قادر بودن خداوند به معنی بی نظمی نیست و حتی این نظم داشتن نشانه قادر بودن خداوند است ،پس خداوند این جهان را براساس نظم خلق کرده است و یکی از نشانه های این نظم وجود علت و معلول اختیاری و انسانی و علت و معلول اجباری است. 


وقتی ما دنبال علت و معلول اختیاری نیستیم،چرا خداوند برای سلامتی ما نظم جهان را مختل کنند؟ما چقدر در علت و معلول اختیاری تلاش کردیم ؟اگر ما در علت و معلول اختیار تلاش کردیم وبه نتیجه ای نرسیدیم اینجا دینداران حق دارند که خداوند را بازخواست کنند،در حالی که ما اصلا علت و معلول اختیاری را انجام نداده ایم ولی انتظار داریم خداوند به ما کمک کند.

 

در مورد ویروس کرونا همین قاعده حکمفرماست و وقتی ما مسائل بهداشتی که علت و معلول اختیاری و انسانی است را رعایت نمی کنیم،چرا باید از خداوند انتظار داشته باشیم که ویروس کرونا را از بین ببرند؟ 


متاسفانه بعضی از دینداران اراده خداوند را به معنی جبر بودن خداوند می دانند،در حالی که انسان باید در جهت اراده و نظم خداوند حرکت کنند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند،اما دینداران فقط از خداوند انتظار دارند ولی به خودشان اجازه تلاش و کوشش را نمی دهد. 


ما هم اراده خداوند را قبول داریم،ما هم قادر بودن خداوند را قبول داریم،اما و هزاران اما دیگر این صفت ها هیچ وقت به معنی بی نظمی نیست،بلکه باید در جهت صفات یاده شده حرکت کرد.


باید مدیران جامعه علت و معلول اختیار یعنی وجود شرایط و علت مادی را برای افراد جامعه فراهم کند تا خداوند علت از بین بردن ویروس کرونا را فراهم کند،در کنار آن دانشمندان هم باید کارهای تحقیقاتی از جمله تلاش ها و آزمایش های را که علت و معلول انسانی و اختیاری است را ادامه بدهند تا خداوند علت جبری تولید واکسن این ویروس را فراهم کند.

 

یادداشت: مختار سلیمانی کارشناس ارشد جامع شناسی

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

واکسن کروناکوئید ۱۹مختار سلیمانییادداشت در مورد کروناعدم چرایی از بین رفتن ویروس کرونا

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.