سخن روز :
پنجشنبه 29 خرداد 1399 / 09:06|کد خبر : 6444|گروه : دانشگاهی

دولت بنفش رنگ ها،مقصر اصلی افزایش مرگ و میر کرونایی

دولت بنفش رنگ ها،مقصر اصلی افزایش مرگ و میر کرونایی

نزدیک به چهار ماه از آمدن ویروس کرونا می گذرد اما گویا این ویروس هنوز خیلی از مدیران ما را بیدار نکرده است و هر روز صدا مختلف از طرف مدیران استانی و کشوری به گوش می رسد.

به گزارش کرددانش؛ در خصوص حال و روز این روزهای کشور باید کمی تامل کرد، روزهای که میشد با کمی اقدام کارشناسی شده در نهایت مانع از بروز و شیوع وسیع مشکلات تا این حد شد.

 

یک روز می گویند که استفاده ماسک فایده ای ندارد،یک روز می گویند استفاده از ماسک لازم و ضروری است،روز بعد می گویند مردم از تردد غیر ضروری در خیابان خودداری کنند تا زنجیره ای این ویروس قطع شود.

 

آنچه از این صداهای مختلف و پارادوکس به گوش می رسد یک نکته ای به نام عدم برنامه ریزی مدیران ماست. مدیران ما در مورد ویروس کرونا متاسفانه براساس نظرات کارشناسی برنامه ریزی نکرده اند و خیلی زود محدودیت ها را کاهش داده اند،اگرچه برای این کار دلایل اقتصادی داشتند ولی متاسفانه بعضی از مدیران ما حتی در مورد مسائل اقتصادی کارنامه آنچنان موفقی را تا به امروز نداشتند.

 

اگر خوب به وضعیت موجود نگاه کنیم مسلما متوجه این عدم برنامه ریزی خواهیم شد. مدیران ما از جمله هیات دولت در یک پارادوکس اسیر شده اند!

 

از یک طرف مردم را به عدم رفت وآمدهای غیرر ضروری توصیه می کند،از طرف دیگر با روش های مختلف از جمله فروش خودرو ها شرکت ایران خودرو و ساپیا مردم را به تردد در خیابان ها تشویق می کند.

 

این پارادوکس مسلما یک طرف بازنده به نام سلامتی مردم دارد و یک برنده به نام دولت دکتر روحانی خواهد داشت. هیات دولت به اصطلاح امید و تدبیر که در این 8 سال اصولا نه امیدی داشت و نه تدبیری. نمونه این بی تدبیری دولت بنفش رنگ ها در همین ویروس کرونا است.

 

این دولت به نام اقتصاد مردم ولی به کام و سود خودشان محدودیت ها را کاهش داده اند،در حالی نتیجه چنین بی تدبیری امروز در وضعیت قرمز بعضی از شهرها از جمله سنندج مشاهده می کنیم.

 

اما نکته جالب اینجاست که دولت بنفش رنگ ها در این بی تدبیری دنبال مقصر می گردد و دیوار کوتاه تر از مردم پیدا نکرده است و در هر فرصتی که پیدا کنند بیشترین انتقادات به مردم می کنند و مردم را متهم به نقص رعایت نکردن پروتکل ها بهداشتی می کنند در حالی که مقصر اصلی کشور در مورد ویروس کرونا دولت بنفش رنگ هاست،اگرچه بی تدبیری دولت و مدیران استانی صرفا در ویروس کرونا خلاصه نمیشود،بلکه در مابقیه بخش ها هم از ثمرات بی تدبیری متاسفانه در امان نیستیم.

 

آمارها بانک مرکزی در مورد نرخ بیکاری و تورم در مورد کشور از جمله استان کردستان نشانه این بی تدبیری دولت بنفش رنگ هاست و تا به امروز این دولت به بی تدبیری خودش اعتراف نکرده است.

 

شاید دولت بنفش رنگ ها در مورد ویروس کرونا مردم را مقصر بداند ولی نباید فراموش کرد که مقصر مابقیه بخش های از جمله بیکاری،فاسد اقتصادی،فاسد اداری در استان و گزینش یار دبستانی من در استان و کشور را نمیتوان به مردم نسبت داد،اینجاست که از دولت بنفش رنگ ها سوال کرد که مقصر اصلی این مشکلات کیست؟

 

رییس دولت بنفش رنگ به جای اینکه جواب بدهد متاسفانه برای نجات دولت خودش از منطق مادی و غیر دینی استفاده می کند و مقصر اصلی را تغییر شرایط می دانند، و می گوید که من در شرایطی به مردم قول های دادم وامروز شرایط کشور سال 1392 نیست،در نتیجه نمیتوان به قول های سال 1392 وفا کنم.

 

این منطق که همیشه برای فرار از مسئولیت و عدم وفای به عهد به دامن همیشه خیر و برکت شرایط اجتماعی پناه می آورد. ما چنین منطقی را قبول نداریم و به رییس دولت بنفش رنگ ها می گوییم که وفا به عهد جز اصول انسانی و دینی هر فردی است و نمیتوان به بهانه تغییر شرایط اجتماعی از وفای به عهد خودداری کرد.

 

این گونه جواب دادن فقط صورت مسئله را پاک می کند در حالی که همچنان سوالات زیادی وجود خواهد داشت. از جمله اینکه اگر شرایط اجتماعی مقصر اصلی باشد،خود شرایط اجتماعی را چه کسی بوجود آورده است؟آیا انتخاب دولت بنفش رنگ ها در سال 1392 و 1396 بخاطر شرایط اجتماعی بود؟ در واقع این بهانه ها چیزی به جز بی تدبیری دولت بنفش رنگ ها نیست.

 

در مورد ویروس کرونا متاسفانه دولت بنفش رنگ ها طبق شرایط اجتماعی برنامه ریزی کرد که باز به دلیل عدم استفاده از کارشناسان وضعیت سلامتی مردم را همانند دیگر جنبه های اقتصادی جامعه با خطر مواجه کرده است.

 

امیدوارم مدیران استانی که منصوب از طرف دولت هستند کم کاری های و بی تدبیری ها خودشان را قبول کنند و به جای اینکه با مردم آمریکا احساس همدلی داشته باشند با مردم ایران احساس همدلی کنند و مشکلات طبقات پایین جامعه را از خودشان جدا فرض کنند و مردم را با حرف ها پوپولسیتی فریب ندهند.

 

یادداشت:مختار سلیمانی کارشناس ارشد جامع شناسی و مدرس آموزشی

 

انتهای پیام/

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

شیوع کرونامقصر اصلی شیوع کروناکردستاناقدامات کارشناسی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.