سخن روز :
جمعه 23 خرداد 1399 / 06:16|کد خبر : 6442|گروه : دانشگاهی

دکتر مصطفی خرم دل، درخت پر میوه

دکتر مصطفی خرم دل، درخت پر میوه

چند هفته گذشته شاهد مرگ دکتر مصطفی خرم دل بودیم که مرگ ایشان برای همه مردم استان و حتی جهان اسلام خیلی دردناک و سنگین بود.

به گزارش کرددانش،  در خصوص دکتر خرم دل، اگرچه جریان های غیر دینی تلاش های را انجام داده اند تا این حقیقت را نفی کنند ولی هرچه تلاش کرده اند تا امروز به نتیجه ای دست پیدا نکرده اند.

 

این جریان های اثبات و نفی کردن این حقیقت را به شرایط اجتماعی افراد نسبت داده اند و می گویند که اگر چیزی به نام مرگ وجود دارد این بستگی به شرایط زندگی افراد دارد.

 

اگر آن فرد در شرایط اجتماعی الف باشد این طرز تفکر را از این شرایط اخذ می کند که آیا مرگ وجود دارد یا وجود ندارد؟این حرف ها که آگاهی و شناخت را باید از شرایط اجتماعی اخذ کنیم نتیجه اشتباه این جریان ها در مورد اثبات واقعیت ها و حقیقت ها است.

 

اگر مرگ وجود دارد این نیازی به شرایط اجتماعی افراد ندارد،بلکه این حقیقت یک حقیقت ثابت شده برای کل انسان هاست.

 

ولی متاسفانه این جریان ها برای فرار از ترس و پوچی فلسفه خودشان مجبورند که به این صورت حقیقت مرگ را ناچیز تصور کنند،ولی باید قبول کرد که مرگ نتیجه پوچی زندگی انسان ها نیست،بلکه مرگ نشان می دهند زندگی معنی دارد و بدون هدف نیست.

 

جریان های مادی متاسفانه زندگی را بدون هدف می دانند و گویا بین انسان و حیوان تفاوتی قائل نیستند و آنچنان که زندگی حیوانات بدون هدف و معناست در مورد انسان هم این گونه تصور می کنند،در حالی که انسان به دلیل داشتن فطرت  و کرامت و بزرگی نمیتواند زندگی بدون معنا و هدف داشته باشند.

 

این مقدمه از این جهت اشاره کردیم تا نشان دهیم که مرگ را نمیتوان نفی کرد و خوش به حال امثال مرحوم دکتر خرم دل که زندگی را پوچ و بدون هدف نمی دانست.

 

ایشان در طول عمر خویش کتاب های زیادی در حوزه دینی و قرآن تالیف کرده است که این کارهای فکری و دینی ایشان نشان می دهند که زندگی در نزد مرحوم خرم دل معنا و هدف داشت،و اگر امروز همه دانشگاهیان در استان و جهان اسلام در مورد ایشان مطالبی را چاپ می کنند به دلیل داشتن همین معنا و هدف در زندگی است.

 

اگر زندگی هدف و معنا نداشت پس چرا این همه تلاش های مادی و غیر مادی در جامعه شکل می گرفت؟اگر جریان ها مادی عقیده دارند که زندگی پوچ و بدون هدف است،پس چرا اینقدر تلاش می کنند؟اگر انسان از نظر این جریان ها مادی فطرت ندارند،پس دلیل این همه تلاش ها چیست؟دلیل اینها تلاش برای یاد گرفتن و کسب شناخت چیست؟ اگر انسان با حیوانات تفاوتی ندارند،پس چرا بیشتر از حیوانات تلاش می کنند؟حیوانات دروغ نمی گویند ولی انسان حاضر است که هر کاری انجام دهد،چرا؟جواب این سوالات خیلی ساده است.

 

زندگی انسان معنا و هدف دارد و اگرچه این هدف صرفا مادی نیست،بلکه جنبه های معنوی از جمله کسب شناخت،مفید بودن انسان برای جامعه،داشتن روح بزرگ از انسانیت هم جز هدف ها زندگی خواهد بود.

 

اگر هدف های زندگی صرفا مادی بود پس تفاوت بین انسان و حیوان از بین خواهد رفت و زندگی حیوانی را باید انجام داد،امروز اگر زندگی بسیاری مردم شبیه زندگی حیوانی شده است دلیل آن نداشتن هدف های معنوی باید دانست.

 

بسیاری از افراد با داشتن جنبه های مادی احساس غرور و تکبر نسبت به دیگران دارند،در حالی که انسان هر چه از لحاظ معنوی از جمله داشتن روح بزرگ،فروتن بودن،ساده بودن در درجه بالای قرار بگیرد،مسلما از لحاظ مادی احساس تکبر و غرور نخواهد کرد.

 

انسان باید همانند درختی باشد که در فصل دادن میوه احساس فروتنی می کنند،زیرا درخت با وجود داشتن میوه احساس تکبر و غرور نمی کند،بلکه احساس تکبر و غرور در افرادی وجود دارد که هیچ میوه ای نمیتوانند برای جامعه داشته باشند.

 

انسان ها مفید برای جامعه در مرحله اول وجود خودشان از حیوانات پاک می کنند تا به مرحله انسانیت برسد و اینجاست که میتواند برای جامعه میوه داشته باشد. دکتر خرم دل انصافا درختی بود که هر چه بزرگتر میشد میوه های زیادی را برای جامعه به ارمغان داشت و باید مابقیه افراد جامعه دکتر خرم دل را به عنوان الگوی زندگی خودشان قرار دهد.

 

ایشان هم از جنبه مادی و هم جنبه معنوی میتواند نمونه و الگوی برای همه باشد. مرحوم خرم دل هیچ وقت به زندگی نگاه مادی نداشت و اگر ایشان به دنبال زندگی مادی بودند امروز در مورد چنین شخصیتی مطالب و یادداشت چاپ نمی کردیم،زیرا اینقدر در جامعه افرادی داریم که از لحاظ مادی در وضعیت بهتری نسبت به مرحوم خرم دل قرار دارند که اگر قرار باشد در مورد جنبه های مادی مطالب و یادداشت چاپ کنیم مسلما هیچ سایت و نشریه ای برای این کار کافی نخواهد بود.

 

اما در پایان باید اشاره کرد امثال دکتر خرم دل اگرچه از لحاظ فیزیکی وفات کرده اند ولی از لحاظ معنوی همچنان جامعه دانشگاهی و جهان اسلام از کتاب های ایشان، شخصیت علمی ایشان،فروتنی و سادگی ایشان میوه هایی را به دست خواهند آورد.

 

یادداشت: مختار سلیمانی استاد اموزشی و کارشناس ارشد جامعه شناسی 

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دکتر مصطفی خرم دلمختار سلیمانیجریان هایشخصیت های علمی و معنوی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.