سخن روز :
شنبه 21 دی 1398 / 10:20|کد خبر : 6296|گروه : دانشگاهی

محرومیت اجتماعی مشمولان خدمت نظام وظیفه غایب

محرومیت اجتماعی مشمولان خدمت نظام وظیفه غایب

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان از محرومیت اجتماعی و تحصیلی افرادی که به هر نحوی از زمان اعزام به خدمت آنان گذشته و مشمول غیبت باشند خبر داد.

به گزارش کرددانش؛ وی در خصوص مواد قانونی خدمت وظیفه عمومی اعم از ماده ۱۰، ۵۸، ۶۳ و ۶۳ مکرر عنوان کرد: براساس ماده ۱۰ خدمت وظیفه عمومی که در قانون نیز به صراحت آمده‌است اقداماتی همچون صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و ادامه تحصیلات دانشگاهی نیازمند ارائه مدارک لازم مبنی بر مشمول خدمت سربازی و یا معافیت از خدمت است.

 

به گفته مجیدی، استخدام در هیچ نهاد و ارگانی بدون روشن شدن وضعیت خدمت وظیفه عمومی افراد امکان پذیر نخواهد بود.

 

وی در خصوص ماده ۵۸ خدمت وظیفه عمومی افزود: ماده ۵۸ بیانگر آن است که مشمولان خدمت سربازی باید در اسرع وقت برای رسیدگی و اعزام دوره خدمت خود به معاونت وظیفه عمومی مراجعه و در مهلت معین خود را معرفی کنند تا مشمول غیبت واقع نشوند.

 

علی مجیدی ادامه داد: طبق ماده ۵۸ خدمت وظیفه عمومی کسانی که به مدت ۳۰ روز غیبت داشته باشند، ۳ ماه اضافه خدمت و کسانی که مشمول بیش از ۳ ماه غیبت باشند ۶ ماه اضافه خدمت به آنها تعلق خواهد گرفت.

 

 وی تصریح کرد: افراد مشمول خدمت سربازی که غیبت آنها بیشتر از ۶ ماه تا یک سال باشد به مراجع قضایی ارجاع شده و تنبیهاتی به مراتب بیشتر برای آنها درنظر گرفته خواهد شد.

 

به گفته معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان، طبق ماده ۶۳ و ۶۳ مکرر خدمت وظیفه عمومی همه نهادها و ارگان‌ها را از به کارگیری مشمولان غایب از خدمت سربازی منع کرده است.

 

علی مجیدی تاکید کرد: طبق ماده ۶۳ مکررقانون چنانچه ارگان، سازمان یا شرکتی مشمولان غایب را به کارگیرد موظف است برای بار اول هزینه سالانه یک سرباز را که برابر با ۱۲ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان است و برای بار دوم موظف به پرداخت هزینه سالانه سه سرباز خواهد بود.

 

وی در ادامه از محرومیت اجتماعی مشمولان غایب خدمت سربازی خبرداد و عنوان کرد: افرادی که برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود در زمان معین اقدام نکرده‌اند بر اساس ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی با محرومیت اجتماعی، تحصیلی و شغلی مواجه خواهند شد.

 

مجیدی با اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر افزایش سن خدمت سربازی گفت: همشهریان می‌توانند از طریق سامانه تلفن گویای ۰۹۶۴۸۰ تمام قوانین و مقررات  وظیفه عمومی را استعلام کرده و در آینده دچار مشکل نشوند.

 

علی مجیدی خاطرنشان کرد: همچنین همشهریان از طریق تماس با شماره ۱۱۰ می‌توانند پاسخ سوالات خود را از طریق تماس با ۱۱۰ دریافت کنند.

 

وی در پایان یادآور شد: همشهریان با شماره‌گیری ۱۹۷ که در واقع سامانه ملاقات مردمی با مسئولین نظامی است انتقادات و پیشنهاد خود را به صورت تلفنی یا حضوری به این سازمان ارائه دهند.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

محرومیت های اجتماعی غایبان نظام وظیفهنظام وظیفه عمومیمعاون وظیفه عمومی فرمانده انتظامی کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.