سخن روز :
چهارشنبه 13 آذر 1398 / 14:38|کد خبر : 6189|گروه : دانشگاهی

نشست خبری رئیس دانشگاه کردستان با اصحاب رسانه برگزار شد

نشست خبری رئیس دانشگاه کردستان با اصحاب رسانه برگزار شد

رحمت صادقی به مناسبت فرا رسیدن ۱۶ آذر نشست خبری با حضور اصحاب رسانه و هیئت رئیسه ی دانشگاه کردستان برگزار و در آن به ارائه گزارش و عملکرد دانشگاه کردستان از منظر پژوهشی، آموزشی، دانشجویی، فرهنگی و بین المللی پرداخت.

به گزارش کرددانش؛ اظهار داشت: به منظور ارتباط بهتر نخبگان دانشگاهی با نخبگان حوزه اجرا و بخش خصوصی، شبکه دانشگاه و جامعه راه‌اندازی شده تا مبنایی برای توسعه پایدار در بستر توسعه علمی باشد.

 

رئیس دانشگاه کردستان افزود:  این شبکه سه کارگروه زیر مجموعه دارد و اتاق فکری برای ترسیم نقشه راه دستگاه‌های اجرایی و جامعه محسوب می‌شود.
 
وی رویکرد دانشگاه کردستان در زمینه مسئولیت‌پذیری اجتماعی را مبتنی بر تاثیرپذیری و اثرگذاری بر جامعه برشمرد و افزود: به دنبال توسعه پایدار استان با بهره‌گیری از ظرفیت برگزاری کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی در تمام ابعاد هستیم.
 
وی به موفقیت‌های دانشگاه کردستان در رتبه‌بندی‌ جهانی اشاره کرد و یادآور شد: این دانشگاه برای نخستین بار در سیستم رتبه‌بندی جهانی تایمز در بین یک‌هزار و ۳۹۶ دانشگاه جهان در رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ ایستاد و در بین ۴۰ دانشگاه ایرانی حاضر در این رتبه‌بندی جایگاه ۲۱ وجایگاه ۸ در بین دانشگاه های جامع کشور را به خود اختصاص داد.
 
رییس دانشگاه کردستان با اشاره به اقدامات انجام شده برای ارتقا وجهه بین‌المللی این مرکز آموزش عالی گفت: با ۳۰ دانشگاه جهان تفاهم نامه داریم که چهار دوره مشترک با این دانشگاه‌ها در سال‌جاری برگزار شده است.
 
صادقی به استقبال ویژه دانشجویان خارجی به ویژه از  اقلیم کردستان عراق برای ادامه تحصیل در دنشگاه کردستان اشاره کرد و افزود: هم اکنون ۴۹۲ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 
وی با بیان اینکه کار تبادل استاد، دانشجو و کارمندان دانشگاه کردستان با دانشگاه‌های اروپایی در کشورهای اتریش، فرانسه و اسپانیا آغاز شده است، اضافه کرد: امسال مجوز اعزام ۱۵ دانشجو، چهار استاد و سه کارمند را داریم و پارسال هم ۱۶ استاد و دانشجو با این کشورها تبادل شد.
 
رییس دانشگاه کردستان با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه یادآور شد: در کنار پژوهش‌های بنیادی برای توسعه مرزهای دانش به پژوهش‌های کاربردی منطبق با نیازهای جامعه توجه ویژه‌ای می‌شود.
 
صادقی به فعالیت ۱۰ پژوهشکده و یک قطب علمی بازآفرینی و بهسازی شهری در دانشگاه کردستان اشاره کرد و افزود: ۱۳ مجله پژوهشی در دانشگاه منتشر و ۱۹ طرح پژوهشی را در گراندهای بین‌المللی در دست اجرا داریم.
 
وی تاکید کرد: چهار هزار مقاله خارجی در مجلات معتبر بین‌المللی و سه‌هزار و ۲۰۰ مقاله در مجلات داخلی در طول تاریخ فعالیت دانشگاه کردستان به چاپ رسیده است.
 
رییس دانشگاه کردستان اظهار داشت:  به دلیل کم بودن تعداد دانشگاه‌ها در استان و همچنین سهمیه بومی گزینی استان، داوطلبان کردستانی شانس کمتری برای قبولی در دانشگاه‌های مطرح دارند.
 
صادقی با بیان اینکه دانشگاه کردستان ۳۰ درصد جمعیت دانشجویی استان را پوشش می‌دهد، اضافه کرد: بومی‌گزینی لطمه بزرگی به توسعه علمی استان زده که سهم بودجه‌ای دانشگاه را هم تحت تاثیر قرار داده که در تلاش هستیم ردیف بودجه‌ای مستقلی را در برنامه بودجه برای دانشگاه کردستان بدست بیاوریم.
 
وی گفت: سرانه دانشجویی در کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، چهار هزار و ۵۳۰ دانشجوست که این تعداد در کردستان ۲ هزار و ۶۹۱ نفر است.
 
رییس دانشگاه کردستان درباره سرانه بودجه هم تاکید کرد: این مبلغ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۲۰ هزار تومان در کشور و سرانه کردستان ۸۰ هزار تومان است.
 
صادقی با بیان اینکه هم اکنون در دانشگاه کردستان هشت دانشکده وجود دارد، افزود: در حال حاضر ۱۱ هزار و ۲۰۰ دانشجو در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل هستند که نسبت تعداد دانشجویان در مجموع در مقایسه با سال گذشته ۶۰۰ نفر افزایش یافته است.
 
وی درباره رشته‌های تحصیلی این دانشگاه هم یادآور شد: ۵۶ رشته کارشناسی، ۳۰ رشته دکترا و ۱۱۴ رشته کارشناسی ارشد در این دانشگاه فعال است.
 
صادقی از خبرنگاران هم به عنوان بخشی از بدنه اجرایی کشور نام برد و افزود: بدون حضور اصحاب رسانه، بسیاری از کارهای اجرایی اثربخشی و تاثیرگذاری لازم را نخواهد داشت.
 
دانشگاه کردستان ۴۰۰ عضو هیات علمی، ۱۸ استاد تمام، ۱۰۰ دانشیار، ۲۸۲استادیار و ۶۰۰ مدرس مدعو دارد.
 
این دانشگاه فعالیت مستقل خود را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرده ۱۶۸ هزار متر مربع وسعت آموزشی و رفاهی  و ۱۷ هزار مترمربع هم در دست ساخت دارد.
 

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه کردستانرئیس دانشگاه کردستانتشست خبری دانشگاهاصحاب رسانه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.