سخن روز :
پنجشنبه 18 مهر 1398 / 07:57|کد خبر : 6094|گروه : دانشگاهی

کردستان در زمینه میزان طلاق استاندارد شده، رتبه چهارم را در کشور دارد؛ ازدواج در کردستان به 8.5 به ازای هر 1000 نفر کاهش یافته است

کردستان در زمینه میزان طلاق استاندارد شده، رتبه چهارم را در کشور دارد؛ ازدواج در کردستان به 8.5 به ازای هر 1000 نفر کاهش یافته است

همایش بین استانی آموزشی، توجیهی بین دستگاهی آموزش و مشاوره هنگام ازدواج با حضور بیش از 200 نفر از مربیان آموزش هنگام ازدواج دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، دادگستری و مراکز بزرگ اسلامی کردستان، همدان و اسدآباد در تالار ابن سینای دانشکده پزشکی برگزار شد.

به گزارش کرددانش؛ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای این کارگاه گفت: ازدواج در بین ما مسلمانان جایگاه رفیع و ویژه ای داشته و نیز در حرکت جامعه به سمت تعالی و توسعه تاثیر به سزایی دارد بنابراین یکی از اولویت هایی که باید مد نظر قرار گیرد رواج ازدواج و ارائه آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج برای ارتقای کیفیت و استواری آن است.

 

وحید یوسفی نژاد حرکت در مسیر رهنمودهای مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) را در زمینه ازدواج آسان، فرزند آوری و افزایش جمعیت ضروری بیان نمود و ادامه داد: در کنار افزایش نرخ ازدواج در بین جوانان، کاهش سن ازدواج نیز مهم است چرا که موجب استفاده بهتر از استعدادها و نشاط جوانی می گردد.

 

وی با اشاره به اینکه، پیشگیری از طلاق و کاهش آمارهای مرتبط منجر به کاهش سایر مشکلات اجتماعی می گردد، تصریح کرد: آثار و تبعات طلاق برای مرد و زن بسیار ناخوشایند و نامناسب است و لازم است همه دستگاه های ذی ربط با بهره گیری از پتانسیل های سمن ها نسبت به کاهش طلاق و حل نمودن مشکلات زوجین پیش از طلاق اقدام نمایند.

 

 

سرپرست دانشگاه گفت: ارائه آموزش های اصولی و علمی و بهبود سازوکارهای مربوط به ازدواج، سلامت جنسی و ادامه زندگی زناشویی، بهبود کیفیت و امید به زندگی آنان را به دنبال داشته و نیز وضعیت سلامتی افراد را ارتقا می دهد.

 

در ادامه این کارگاه رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: آموزش های ازدواج فرآیندهایی است که باید توسط افرادی از رشته ها و گرایش های مختلف اجرا شده و نیز اهداف مشخص و ملموسی را دنبال کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین مجید بگی در نقدی به ارائه آموزش های ازدواج در سال های قبل، بیان داشت: متاسفانه ساعات کلاس های آموزشی و مشاوره ازدواج در سال های قبل دارای مشکلاتی بود از جمله اینکه مهمترین فاکتوری که سعی در آموزش آن داشتند راه های پیشگیری از بارداری بود که این به هیچ عنوان صحیح نبود چرا که زوج هایی که به تازگی به این امر پسندیده مبادرت ورزیده اند نیاز به فرزندآوری و گرم شدن بنیاد خانواده دارند و لازم است مهارت های افزایش جمعیت و فرزند آوری به آنان ارائه شود.

 

وی گفت: تاثیر ارائه این کلاس های آموزشی باید طوری باشد که به جای اینکه دستگاه های مرتبط مطالبه گر شرکت زوجین در دوره ها باشند، خود زوجین مطالبه گر حضور در آن باشند و در این صورت است که آنچه را فرا می گیرند بکار خواند گرفت.

 

 

مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ابراز داشت: این برنامه در 17 استان دیگر کشور برگزار شده که خوشبختانه اثرات آن مثبت بوده است.

 

سید علی اصغر رفاهی ضمن بیان پاره ای از آمارهای کشوری و استان کردستان در زمینه ازدواج و طلاق، گفت: طلاق توافقی مطالبه مهریه و الزام به تمکین از جمله دلایل دعاوی قضایی در کشور و استان کردستان است.

 

مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار کرد: پیشگیری از قضایی شدن دعواهای خانوادگی، کمک به مسحکم نمودن بنیان های خانواده، حمایت های اجتماعی و تلاش در جهت مردمی شدن اقدامات از جمله راهکارهای پیشگیری از طلاق است.

 

رفاهی ادامه داد: تشکیل مجمع خیرین ازدواج و خانواده از مهمترین اولویت هایی است که به جد باید در استان ها پیگیری گردد.

 

وی با اشاره به اینکه، با توجه به آمارها، از 20 دعوای قضایی کشور، شش دعوای آنها مستقیما خانوادگی است، افزود: استان کردستان در زمینه میزان طلاق استاندارد شده، رتبه چهار را در کشور دارد و این نشان دهنده نگران کننده بودن وضعیت دارد.

 

در ادامه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان ضمن بیان پاره ای از اقدامات در خصوص افزایش ازدواج و کاهش طلاق در استان، گفت: یکی از مهمترین معیارهایی که در انتخاب همسران باید مورد توجه قرار گیرد دینداری است زیرا کسانی که در زندگی به خداوند ایمان داشته و برای رضایت خداند گام بردارند قابل تکیه تر و قابل اعتمادتر هستند.

 

 

فرانک اقدسی گدایی کردن محبت توسط هر یک از زوجین در فضای مجازی را یکی از خطرات و تهدیدکننده های نظام خانواده برشمرد و گفت: تنها جایی که محل واقعی آرامش، اطمینان و اعتماد برای زوجین است نظام خانواده است و بنابراین تمامی مشکلات باید از کانون خانواده ها شروع به حل شدن بنماید.

 

وی آمارهای مربوط به ازدواج و طلاق را در کردستان نگران کننده و تامل برانگیز بیان کرد و گفت: ظرفیت سازی آموزشی در محلات، حاشیه شهرها و روستاها منجر به ارتقای دانش، آگاهی ها و فرهنگ ازدواج در بین مردم می شود.

 

دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور گفت: لازم است قبل از هر چیز نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی(ع) را تسلیت عرض نمایم و خوشحال هستم این کارگاه امروز در استان کردستان، از جمله استان هایی که بدلیل موقعیت جغرافیایی و حضور و تردد زائرین کربلای معلا، دارای جایگاهی ویژه است، برگزار می گردد.

 

ناهید رام پناهی ضمن بیان مختصری از تاریخچه کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق، اضافه نمود: 10 استان کشور از نظر افزایش طلاق و کاهش ازدواج وضعیت بحرانی دارند که استان کردستان از جمله این استان ها است.

 

وی گفت: برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق به دستگاههای مربوط ابلاغ و شامل محورهایی مانند آموزش، مشاوره، ترویج و فرهنگ سازی، قضایی و انتظامی، حمایت های اجتماعی، سلامت فردی و اجتماعی و نیز برنامه و بودجه است.

 

دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق ادامه داد: در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مقابله با آسیب های اجتماعی مهم طرح های لازم برای پنج آسیب مهم شامل طلاق،کودکان کار، حاشیه نشینی، فحشا و فساد و نیز کار ویژه تهیه شود که در این زمینه 13 دستگاه مسئول درگیر هستند.

 

دکتر رام پناهی با بیان اینکه، میزان ازدواج در استان کردستان از 12/9 در سال 1392 به 8/5 در سال 1397 به ازای هر 1000 نفر جمعیت کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: روند تغییرات میزان طلاق در استان کردستان بیانگر این واقعیت است که این میزان از 2/5 در سال 1392 به 2/7 در سال 1398 به ازای هر 1000 نفر جمعیت رسیده است.

 

وی بیان کرد: سن ازدواج در کردستان در مردان 29/5 و در زنان 24/8 سال است.

 

گفتنی است شرکت کنندگان در این همایش که به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار گردید، با حقوق زوجین درخانواده، حقوق متقابل زوجین، محتوی آموزش سلامت باروری و جنسی، غنی سازی اندوه‌های عاطفی، مرزبندی رابطه با خانواده ها و مهارت کنترل خشم  آشنا شدند.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کردستانحجت الاسلام مجید بیگیهمایش توجیهی آموزش و مشاوره قبل ازدواجآمار ازدواج و طلاق در کردستانردیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکیمدیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورناهید رام پناهیمدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستانفرانک اقدسیمدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیهسید علی اصغر رفاهی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.