سخن روز :
جمعه 12 مهر 1398 / 08:20|کد خبر : 6088|گروه : دانشگاهی

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان اصلی ترین چالش گردشگری نبود زیر ساخت ها است

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان اصلی ترین چالش گردشگری نبود زیر ساخت ها است

نخستین همایش گردشگری و توسعه با همکاری دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق و با حضور پژوهشگرانی از کشورهای مختلف ۱۰ و ۱۱ مهر ماه در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد

به گزارش کرددانش؛ در این مراسم رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان گفت: اصلی ترین چالش گردشگری زیر ساختها بوده و ضروری است تا راههای زمینی و هوایی در استان تقویت شده و همانند سایر استانها این مشکلات حل شود.

 

محسن علوی در اختتامیه نخستین همایش بین المللی گردشگری و توسعه اظهار داشت: این همایش سرآغازی برای کنفرانسهای دیگر است و خرسندیم که امسال توانستیم نخستین همایش در ارتباط با مسائل گردشگری را در قالب بین المللی به پایان برسانیم.

 
وی از دانشگاه کردستان به دلیل همکاری و هماهنگی در این برنامه تشکر کرد و افزود: روسا و معاونین دانشگاه با حسن همکاری خود در اجرای برنامه های بین المللی توانسته اند رسالت خود را به خوبی انجام دهند.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان تصریح کرد: سه چالش در گردشگری استان مطرح بوده که این چالشها شامل، بحث زیر ساختها، آموزش و اطلاع رسانی است.
 
علوی عنوان کرد: اصلی ترین چالش گردشگری زیر ساختها بوده و ضروری است تا راههای زمینی و هوایی در استان تقویت شده و همانند سایر استانها این مشکلات حل شود.
 
وی گفت: گردشگری نتوانسته به دغدغه اصلی برای مسئولین تبدیل شود و ضروری است تا به نقش نخست درآمد زایی در اقتصاد کشور تبدیل شود.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان عنوان کرد: باید به کودکان آموزش ریشه ایی داده شود که چگونه با گردشگر و توریست برخورد کنند و این باید در مدارس تدریس شود.
 
علوی بیان داشت: یکی از مهمترین برنامه های این همایش برگزاری پنلهای مختلف بود و در این پنلها به چالشها و مشکلات پیش روی گردشگری استان پرداخته شد.
 
وی به نقطه ضعفهای همایش اشاره و تصریح کرد: بخش دانشگاهی و علمی راه خود را مجزا از بخش اجرایی میدانند و این موضوع برعکس نیز صدق میکند و ضروری است تا دو بخش علمی و اجرایی با یکدیگر تلفیق شده و از دانش و تجربه یکدیگر بهره مند شوند.
 
وی گفت: امیدواریم برای سالهای آینده با توجه به مقالات علمی ارائه شده توسط اساتید و دانشجویان همایش ها را تخصصی تر پیش برده و از این مزیت به نحو احسنت استفاده شود.
 
به گفته علوی، برخی مسائل از سوی دکتر هاشمی که در پنل حضور داشتند، مطرح شد و وی اظهار داشت که نقشه‌ای در حوزه گردشگری نداریم اما اینگونه نیست و ما نیازمند این هستیم تا برنامه ها بازبینی شده و بودجه لازم برای آن جذب شود.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان  افزود: بحث دیگر ۱۷ هزار صفحه مطالعات تهورامان  بوده و ما سعی کرده ایم که متخصصان در باره مسائل مختلف در این پروژه همکاری کنند تا مطالعات تخصصی در حوزه آب، تاریخ، باستان شناسی و ... در این مسیر صورت گیرد.
 
وی در پایان افزود: یکی دیگر از مسائلی که در حوزه مطالعات هورامان مطرح است درگیر کردن مردم این جوامع است و این تنها، با درگیر کردن افراد مسئول همانند دهیار و شورای روستا امکان پذیر است.
 
 
 
ضرورت تقویت زیرساخت های گردشگری برای توسعه کردستان
 

نصرالهی زاده هم در ادامه این همایش با بیان اینکه حوزه گردشگری باید توسط بخش خصوصی فعال شود، افزود: در این زمینه دولت با ایجاد زیرساخت‌ها، ارتباطات و راه‌ها حامی و تسهیلگر بوده تا بخش خصوصی بتواند از آن بهره‌برداری کند و گردشگری را رونق بخشد.

 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان آموزش در حوزه گردشگری را نقطه کلیدی برشمرد و گفت:  توسعه این بخش نیازمند آموزش عمومی به همه دست اندرکاران این امر است.

 
نصرالهی زاده عنوان کرد: تبلیغات و اطلاع رسانی در خصوص توسعه صنعت گردشگری با توجه به جاذبه‌های گردشگری استان ضروری است چراکه بسیاری از ظرفیت‌های این منطقه ناشناخته و معرفی نشده است.

 
وی یکی از اولویت‌های اصلی استان را تسهیل حوزه راه و ارتباطات بیان کرد و ادامه داد: تسریع در خط ریلی همدان به سنندج و اتصال سنندج به شبکه ریلی را باید در اولویت کارهای زیرساختی قرار دهیم.

 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان گفت: تا سال آینده فرودگاه دوم استان در سقز بهره‌برداری خواهد شد.

 
نصرالهی زاده اظهار کرد: در بخش توریسم درمانی بیمارستان بخش خصوصی با هدف جذب توریسم و توریسم درمانی تا چند ماه دیگر در سنندج راه اندازی می‌شود.

 
وی یکی از محورهای توسعه استان را گردشگری نام برد و  اظهار امیدواری کرد که از این طریق شرایطی مبتنی بر صلح و برادری و دوستی در سطح بین‌المللی ایجاد شود.

 
لازم به ذکر است؛ نخستین همایش بین المللی گردشگری و توسعه با همکاری دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه از روز گذشته در دانشگاه کردستان آغاز و امروز پایان یافت.
 
 
 
صنعت گردشگری جایگزین صنعت نفت است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان گفت: امروزه از صنعت گردشگری به عنوان صنعت سبز و پاک صحبت می‌شود تا جایگزینی برای صنعت نفت در کشورها باشد.

 
کیومرث کرمی در مراسم اختتامیه اولین همایش بین‌المللی گردشگری و توسعه با محوریت چالش‌ها و راهکارها در تالار مولوی دانشگاه کردستان، اظهار داشت: برگزاری چنین همایش هایی فتح بابی برای انجام همکاری های مشترک دانشگاه کردستان و دانشگاه پلی تکنیک سلیمایه خواهد بود.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان، از شرکت کنندگان خواست تا به عنوان سفیران دانشگاه خود در راستای افزایش ارتباطات بین المللی گام بردارند.
 
وی افزود: این همایش  از این نظر دارای اهمیت که نوعی گردشگری علمی به شمار می رود  و  کسانی که در آن حضور پیدا می‌کنند از پتانسیل‌ها ظرفیت‌ها آثار فرهنگی و مذهبی و تمام پتانسیل‌های آن مکان دیدن می‌کنند و این می‌تواند به نوعی برندسازی باشد.
 
کرمی با بیان اینکه در چند سال اخیر کنفرانس های بین المللی دنیا در اماکن دورافتاده برگزار می شود تا زمینه ای برای معرفی نقاط گردشگر پذیر باشد، افزود: امروزه از صنعت گردشگری به عنوان صنعت سبز و پاک صحبت می‌شود تا جایگزینی برای صنعت نفت در کشورها باشد.
 
وی گفت: بر اساس پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری تا سال ۲۰۲۰ تجارت بین المللی دنیا در اختیار صنعت گردشگری قرار می گیرد و از این نظر گردشگری و بسیار حائز اهمیت است.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان به ارزآوری صنعت گردشگری در کشورهای مختلف دنیا هم اشاره کرد و افزود: کشور ما ۴.۴ میلیارد دلار از صنعت گردشگری درآمد داشته است و این نشان می دهد که باید صنعت گردشگری و صادرات غیر نفتی را جایگزین نفت کنیم.
 
وی اضافه کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس امروزه به تکاپو افتاده اند که صنعت گردشگری را جایگزین نفت کنند.
 
 
انتهای پیام/

Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

اختتامیه نخستین همایش گردشگری و توسعهدانشگاه کردستانمعاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستانکیومرث کرمیرئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستانرئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کردستانمحسن علوی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.