سخن روز :
پنجشنبه 11 مهر 1398 / 08:30|کد خبر : 6087|گروه : دانشگاهی

سیزده هزار سالمند در بیجار زندگی می کنند/ بیماری های قلبی عروقی بیماری شایع دوران سالمندی

سیزده هزار سالمند در بیجار زندگی می کنند/ بیماری های قلبی عروقی بیماری شایع دوران سالمندی

حسین جعفری اظهار داشت: دوران پس از 60 سالگی را آغاز دوران سالمندی برمی شمارند و این مرحله از عمر، دوران سوم زندگی است.

به گزارش کرددانش؛ وی اظهار داشت: در این دوران زنان و مردانی که زمان صاحبان قدرت و نفوذ بودند خود را تنها و بدون قدرت می دانند و این ناراحتی گاها به حوادثی می انجامد که زمینه را برای ناراحتی جسمی و روحی سالمندان فراهم می کند.

 

 مدیر شبکه بهداشت و درمان با اشاره به آمارهای استخراج شدهبیان کرد: در شهرستان بیجار بیش از سیزده هزار سالمند زندگی می کنند.

 

جعفری ادامه داد: شهرستان بیجار از نظر رشد و پیری جمعیت در سطح استان کردستان در صدر قرار دارد و شاخص سالمندی در این سامان 70/4 است.

 

وی با اشاره به ویژگی ها و حساسیت های دوران سالمندی گفت: در این دوران سالمندان با کاهش نسبی سلامت جسمانی، عاطفی و روحی مواجه هستند که نیازمند توجهات ویژه خانواده و جامعه می باشند.

 

جعفری ادامه داد: احساس تنهایی به خصوص در مواردی که شخص شاهد از دست دادن یکی از دوستان بستگان و هم سن و سالان و افراد هم دوره خویش است که منجر به تشدید این ویژگی ها می شود.

 

وی بیان کرد: مراکز جامع سلامت کلاس های 4 دوره ایی مهارت آموزی برای مواجه با این احساسات را برنامه ریزی کرده است.

 

وی بیماری های قلب و عروقی را از شایع ترین بیماری های سالمندان خواند و اظهار داشت: با توجه به شایع شدن این بیماری در میان سالمندان غربالگری بیماری های قلبی و عروقی و انجام مجموعه آزمایشات این بیماری در مراکز جامع سلامت بصورت رایگان انجام می شود.

 

وی ادامه داد: سرطان پستان در میان بانوان و سرطان کلورکتال در بین آقایان از جمله بیماری های بسیار شایع دوران سالمندی است.

 

جعفری در پایان تاکید کرد: آغوش گرم خانواده سلامت روحی و روانی سالمندان را تضمین می کند و بخش عمده ایی از مشکلات این قشر را مرتفع می نماید.

 

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

بیماری های دوران سالمندیشایع ترین بیماری زنانشایع ترین بیماری مردانبیماری های قلب و عروقحسین جعفریمدیر شبکه بهداشت و درمان بیجار

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.