سخن روز :
پنجشنبه 11 مهر 1398 / 08:24|کد خبر : 6086|گروه : دانشگاهی

گردشگری یکی از مزیت‌های اقتصادی کردستان، منطقه شمال‌غرب کشور به عنوان پایلوت مسیرهای گردشگری انتخاب شد

گردشگری یکی از مزیت‌های اقتصادی کردستان، منطقه شمال‌غرب کشور به عنوان پایلوت مسیرهای گردشگری انتخاب شد

نخستین همایش بین المللی گردشگری و توسعه با همکاری دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه در دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش کرددانش؛ رئیس دانشگاه کردستان در آیین افتتاحیه نخستین همایش گردشگری و توسعه، اظهار کرد: یکی از راهبردهای اصلی دانشگاه کردستان توجه به مسئولیت اجتماعی و ارتقای وجهه بین المللی دانشگاه در راستای دانشگاه های نسل چهارم است.


رحمت صادقی افزود: به منظور ایفای نقش اجتماعی تا کنون اقدام به برگزاری کنفرانس های ملی و بین المللی متنوع و زیادی از جمله، کنگره بین المللی مشاهیر کرد، با حضور بیش از ۵۰۰ دانشجوی خارجی، مبادله استاد و دانشجو با دانشگاه های برتر جهان، تلاش برای حضور در رتبه بندی های بین المللی و انجام پژوهش های بنیادی و کیفی در خصوص مسائل منطقه از جمله اقدامات در این راستا شده است.


رئیس دانشگاه کردستان عنوان کرد: یکی از پتانسیل ها و ظرفیت های کردستان بدون شک توسعه گردشگری و توریسم است که زودبازده بوده و نیز راه اندازی شغل در این زمینه نیازمند سرمایه اندک است.


وی تصریح کرد: گردشگری طبیعی، پزشکی، جنگ و یادمان ها، فرهنگی، هنری، ورزشی و بازرگانی همه در کردستان ظرفیت و پتانسیل لازم را دارد که اگر به صورت علمی و آکادمیک در این زمینه ها کار شود، بستر ساز توسعه و پیشرفت منطقه خواهد شد.


وی ادامه داد: در راستای این پتانسیل ها و مسئولیت های اجتماعی وظیفه خود می دانیم در زمینه گردشگری کردستان هم کار کنیم و زیرساخت ها را فراهم کنیم.


صادقی خاطرنشان کرد: رشته گردشگری در دانشگاه کردستان راه اندازی شده که امیدواریم با تربیت نیروی توانمند، بتواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.


 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان هم در این همایش گردشگری را موتور محرکه اشتغالزایی در ایران دانست.

 

وی گفت: در پنج سال آینده گردشگری موتور محرکه اشتغال زایی در ایران و جهان خواهد بود و از سایر صنایع و خدمات پیشی خواهد گرفت.


حسین فیروزی امروز در آیین افتتاحیه نخستین همایش گردشگری و توسعه، اظهار کرد: امیدواریم نگاه ویژه‌ای که میراث فرهنگی و دانشگاه کردستان به حوزه گردشگری در استان دارد، به توسعه این ظرفیت مهم در استان بینجامد.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با تبریک به رئیس دانشگاه کردستان، اساتید و دانشجویان، افزود: دانشگاه کردستان در آخرین رتبه‌بندی بین‌المللی تایمز موفق به احراز رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰ شده و این یک دستاورد و افتخار بزرگ برای همه مردم کردستان است.


فیروزی گفت: شعار امسال در روز جهانی گردشگری توسط سازمان بین المللی گردشگری اینگونه انتخاب شده «گردشگری و شغلها و آینده بهتر برای همه» بود و برای توسعه آن روندهای جهانی مطرح شد و پیش بینی میشود که تا پنج سال آینده گردشگری موتور اشتغا زایی تبدیل شود.


وی گفت: گردشگری در چند سال آینده برای کشورهای خاورمیانه بسیار اهمیت خواهد داشت و توجه دانشگاه کردستان به این امر نشان از درایت و هوشمندی مسئولان دارد.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان تصریح کرد: در پنج سال آینده گردشگری موتور محرکه اشتغال زایی در ایران و جهان خواهد بود و از سایر صنایع و خدمات پیشی خواهد گرفت.


به گفته وی، از هر ۱۰ شغل یک شغل مربوط به گردشگری است و به ازای هر شغل در گردشگری یک و نیم شغل در سایربخشها ایجاد میشود.


فیروزی با اشاره به ضرورت توسعه گردشگری، عنوان کرد: ما در استانمان به شدت به توسعه گردشگری احتیاج داریم و نکته مهمی که این رشته دارد این است که بیشترین میزان اشتغال زایی را از بین جوانان و بانوان دارد.


وی به ظرفیتهای استان کردستان اشاره کرد و افزود: کردستان ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری فرهنگی، طبیعی، تاریخی و بازرگانی دارد و اینها یک ظرفیت بزرگ برای هر استانی بوده و نیاز است تا برای هرچه بیشتر توسعه بخشیدن به این رشته تلاش کرد.


فیروزی بیان داشت: مردم کردستان تا کنون تجمع های عظیمی در حوزه فرهنگ برگزار کرده‌اند که از این جمله میتوان به مراسم نوروز، دف نوازی، جشن انار و ... اشاره کرد و قطعا این مراسمها جاذبه های استان در زمینه گردشگری هستند.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با اشاره به اهمیت سرمایه کذاری در این بخش، عنوان کرد: با توجه به ارتقا اقتصاد جهانی و ظرفیت استان باید به جذب سرمایه گذار اهمیت داد و بی شک در این مسیر کارهای بسیار خوبی صورت گرفته اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.


وی در پایان خاطر نشان کرد: موضوع دیگر در توسعه گردشگری آموزش و مهارت افزایی بوده و یکی از مهمترین نقشهایی است که کارآموزان باید به آن بسیار توجه کنند زیرا موجب درآمد بیشتر خواهد شد

 

 

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در محور شمال غرب کشور ، ۹ استان به دلیل ظرفیت‌های ویژه مقصدی برای گردشگران است که استان کردستان یکی از این مجموعه است.
 


ولی  تیموری هم در ادامه اظهار کرد:  شعار جهانی گردشگری در سطح جهانی، با عنوان گردشگری و اشتغال آینده‌ای بهتر برای همه است که بیانگر نقش  و اهمیت گردشگری در ایجاد اشتغال و پرداختن به ابعاد گردشگری است.


وی به اهمیت اقتصادی گردشگری اشاره کرد و  افزود: با توجه به  شعار جهانی گردشگری امسال، سازمان گردشگری کشور روی محورهای آموزش مهارت و اشتغال متمرکز شده است.


معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه از روز ۵ مهرماه امسال تا مهر سال آینده روز گردشگری نام گذاری شده است، ادامه داد: یکی از المان‌های همایش امروز توسعه پایدار و بحث تحولات دیجیتالی مورد تاکید صنعت گردشگری در سطح جهانی به لحاظ اهمیت این موضوع است.


تیموری تا کید کرد: ما به عنوان یک مجموعه و عضو جهانی باید راهبردها و سیاست‌ها و برنامه‌ها را در راستای شعار جهانی پیش ببریم.


وی با بیان اینکه صنعت گردشگری در کشور نیازمند توجه و پرداختن ویژه به آن است، گفت: در استان کردستان نقطه‌ای پر بازده در گستره جغرافیابی ویژه کشور است که از لحاظ آب و هوا، موسیقی، تمدن،  پوشاک، تنوع فرهنگی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.


وی افزود: استان کردستان به واسطه هم مرزی با اقلیم کردستان عراق یکی از مسیرهای گردشگری داخلی و بین المللی پتانسیل مقصد گردشگری را دارد.


معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: سه استان‌ کردستان، سیستان و بلوچستان و سمنان با توجه به شرایط ویژه پایلوتی به عنوان گردشگری است و از این میان روی استان کردستان از منظر توسعه طبیعت گردی و گردشگری روستایی برنامه‌ریزی شده است.


تیموری اعلام کرد: استان‌های غرب کشور  به واسطه بسترهای مناسب باید به مسیر بین‌المللی گردشگری تبدیل شود.


وی عنوان کرد: در محور شمال غرب کشور ۹ استان به دلیل ظرفیت‌های ویژه مقصدی برای گردشگران است که استان کردستان یکی از این مجموعه است.


وی با بیان اینکه پنج اثر جهانی در شمال غرب کشور از سوی سازمان یونسکو ثبت شده است، تصریح کرد: اورامانات هم به زودی به این آثار اضافه خواهد شد.

 

 

دبیر علمی نخستین همایش گردشگری و توسعه هم در ادامه از ارسال ۱۷۵ مقاله به دبیرخانه همایش خبر داد و گفت: به انتخاب داوران ۱۰۳ مقاله پذیرش شده که به صورت پنل و پوستر در همایش ارائه خواهد شد.
 
 
آرمان احمدی‌زاد در آیین افتتاحیه نخستین همایش گردشگری و توسعه در دانشگاه کردستان، اظهار کرد: مقدمات برگزاری همایش از دو سال پیش و با هدف توسعه نگرش و بینش علمی به گردشگری کردستان شکل گرفت و حاصل تلاش گروه مدیریت بازرگانی و گردشگری، دانشگاه پلی تکنیک، سازمان میراث فرهنگی کردستان و سایر نهادهای همکار در حوزه گردشگری است.
 

وی افزود: کمیته علمی همایش با ۱۳۵ نفر عضو داخلی و خارجی از کشورهای عراق، ترکیه، نیوزیلند، اسکاتلند، گرجستان، ایتالیا و فرانسه شکل گرفته و همچنین تیم علمی از دانشجویان هم طی دو سال مشغول برنامه ریزی برای برگزاری همایش بودند.

 
دبیر علمی نخستین همایش گردشگری و توسعه محورهای همایش را سیاست‌های کلان، گردشگری تحریم، کارآفرینی، بازاریابی، گردشگری پایدار، گردشگری سلامت، گردشگری هوشمند، گردشگری شهری و آینده گردشگری استان عنوان کرد.

 
وی اعلام کرد: طی دو سال ۱۷۵ مقاله از داخل و خارج کشور به دبیرخانه همایش ارسال شد که کمیته علمی ۵۹ درصد را واجد شرایط پذیرش در کنفرانس داشت که معادل ۱۰۳ مقاله به صورت شفاهی و پوستری ارائه خواهد شد.

احمدی‌زاد با اشاره به اینکه طی دو روز کارگاه و پنل‌های تخصصی طی دو روز برگزار خواهد شد، گفت: نمایشگاهی تخصصی از توانمندی‌های گردشگری استان نیز در حاشیه کنفرانس برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم مجموعه مباحثی که طی دو روز در این همایش ارائه می‌شود، به توسعه علم گردشگری و بحث و تبادل نظر در این زمینه منجر شود.

دبیر علمی نخستین همایش گردشگری و توسعه در پایان یادآور شد: در گروه مدیریت بازرگانی و گردشگری سعی داریم گردشگری را به صورت علمی در استان عرضه کنیم.
 
 

دبیر اجرایی نخستین همایش گردشگری و توسعه گفت: کردستان چند مزیت رقابتی در حوزه اقتصادی دارد که گردشگری یکی از آنهاست و به همین دلیل دانشگاه برگزاری اولین همایش بین المللی گردشگری و توسعه را با همکاری دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تصویب کرد.

خبات نسائی  امروز در اولین همایش بین المللی گردشگری و توسعه که در دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: گردشگری یکی از مزیت‌های عمده این استان است با وجود نگاه غیر علمی و سطحی به آن و تزریق سرمایه‌هایی با دید برداشت کوتاه مدت چالشی روز افزون برای ان ایجاد کرده است.

وی افزود: شرایط خاص کشور و خشک شدن چشمه های درآمدی اگرچه فرصتی بی بدیل برای توسعه بخشهای مغفول از جمله گردشگری را فراهم کرده است،  لیکن این فرصت با استفاده غیر علمی و بیش از ظرفیت تحمل می‌تواند هزینه‌هایی را در بلند مدت تحمیل کند که جبران ناپذیر باشد.

دبیر اجرایی این همایش تصریح کرد: فشار بیش از اندازه به طبیعت کردستان،  بافت‌های روستایی پرقدمت آن و  به دریاچه‌هایی در بستر پسماند،  آن همه نگرانی های جدی را موجب شده است.

نسائی ادامه داد: کردستان چند مزیت رقابتی در حوزه اقتصادی دارد که گردشگری یکی از آنهاست و به همین دلیل دانشگاه برگزاری اولین همایش بین المللی گردشگری و توسعه را با همکاری دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تصویب کرد.

وی ادامه داد: نبود درک علمی از گردشگری یکی از مشکلات عمده این حوزه در کردستان است و متاسفانه درکی عامیانه و سطحی از این مهم دارند که دانشگاه کردستان با هدف حذف نگاه سطحی از گردشگری و جایگزین کردن نگاه علمی اقدام به برگزاری این همایش کرده است.
 
 

گفتنی است ؛ این همایش در  محورهای سیاست‌های کلان و راهبردها در توسعه گردشگری، کسب و کارهای جدید و کارآفرینی گردشگری، مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری ، بازاریابی گردشگری، گردشگری هوشمند و پایدار با محوریت جوامع محلی و بوم گردی در تاریخ ۱۰ و ۱۱ مهرماه سال جاری در دانشگاه کردستان با همکاری دانشگاه کردستان و دانشگاه پلی‌تکنیک سلیمانیه در حال برگزاری است.
 
 
انتهای پیام/

Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

حسین فیروزینخستین همایش گردشگری و توسعهدبیر اجرایی نخستین همایش گردشگری و توسعهدبیر علمی نخستین همایش گردشگری و توسعهآرمان احمدی زادخبات نسائیمعاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستیولی تیموریمعاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.