سخن روز :
یکشنبه 20 مرداد 1398 / 11:11|کد خبر : 5980|گروه : دانشگاهی

اهتمام دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برای کمک به توسعه حوزه کشاورزی استان

اهتمام دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برای کمک به توسعه حوزه کشاورزی استان

دانشگاه کردستان در نظر دارد برای توسعه حوزه کشاورزی استان با استفاده از الگوی بهینه کشت انتظاری ارقام جدیدی را جایگزین کشت دیم کند.

به گزارش کرددانش؛ جعفر عبداله‌زاده در مراسم معرفی کشت پاییزه یا انتظاری سیب زمینی جهت مصرف بهینه آب توسط محققان دانشکده کشاورزی اظهار داشت: موضوعی که امروز معرفی خواهد شد، کشت پاییزه (انتظاری) سیب زمینی است که یکی از همکاران دانشگاه یعنی آقای حسین پناهی و همکارانشان چند سال است روی آن تحقیق می کنند.
 

 

وی افزود: معرفی الگوی بهینه کشت یکی از مهمترین وظایف دانشکده کشاورزی می باشد و در این راستا سه پروژه توسط همکاران گروه زراعت در حال اجرا می باشد که یکی از آنها همین پروژه کشت پاییزه سیب زمینی می باشد.

 

عبدالله زاده بیان کرد: دو پروژه دیگر معرفی ارقام و اکوتیپ های مناسب گندم دیم و معرفی گونه ها و گیاهان جایگزین از جمله گیاه کینوا است.

 

وی افزود: به جای تمرکز روی ترویج کشت دیم در استان بهتر است شناسایی راهکارهای مناسب و موثر در راستای الگوی بهینه کشت و ترویج آنها در اولویت محققان، مجریان و سیاستگذاران استان قرار گیرد.

 

رئیس دانشکده کشاورزی با اشاره به ضرورت ارتباط دانشگاه با محیط پیرامون، تصریح کرد: محیط پیرامون دانشگاه کردستان شامل بهره‌برداران، کشاورزان، سازمانهای اجرایی و سازمانهای مردم نهاد است.

 

عبدالله زاده عنوان کرد: که این ضرورت برای دانشگاه و محیط پیرامون هر دو محسوس است و ارتباط نیز با حضور و انگیزه طرفین معنا پیدا می کند، بنابراین لازم است افکار و سیاستهایی که مانع از ایجاد ارتباط با دانشگاهها شدند را بازبینی کرد و سعی شود مسائل و مشکلات از مسیر دانشگاهها بررسی و حل شوند.
 

 

وی درخصوص ارتباط دانشگاه و جامعه افزود: در صورت عدم ارتباط با جامعه به معنای عام اگر بزرگترین کارها نیز در دانشگاه کردستان صورت گیرد تا بهره‌برداران از آن استفاده عملی نکنند عقیم و بلااستفاده‌ خواهد ماند.
 

 

به گفته عبدالله زاده، اخیرا در دانشکده کشاورزی کمیته ارتباطات تشکیل شده و دانشکده کشاورزی با بیش از ۷۰ عضو هیات علمی در جهت ارتباط با بهره برداران مرتبط در سطح استان پتانسیل بالایی دارد.

 

وی عنوان کرد: همه همکاران در رشته های تخصصی خود در رابطه با مسائل استان صاحب ایده و توانمند هستند و  اگر ارتباط بهره بردار با دانشگاه بتواند تنها ایده ۱۰ نفر از این اساتید را به عمل تبدیل کند موفقیت های بزرگی به دست می آید.
 

 

رئیس دانشکده کشاورزی ضمن اعلام آمادگی برای ایجاد ارتباط سیستماتیک و مداوم با تمامی بهره برداران درخواست کردند بخش اجرایی استان کردستان نیز در این خصوص بیش از پیش اهتمام ورزیده و در مسیر ارتباط با دانشگاه قدم بردارد و ضمن کمک به دانشگاه در ترویج نتایج تحقیقات دانشگاهی، از اساتید و محققان دانشگاهی در پروژه ها و حل مسائل خود بهره بگیرند.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه کردستاندانشکده کشاورزیتوسعه حوزه کشاورزی کردستانجعفر عبدالله زادهکشت بهینه سیب زمینی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.