سخن روز :
سه شنبه 15 مرداد 1398 / 08:44|کد خبر : 5970|گروه : دانشگاهی

ترویج کشت انتظاری سیب زمینی در دشت های قروه و دهگلان توسط دانشگاه کردستان

ترویج کشت انتظاری سیب زمینی در دشت های قروه و دهگلان توسط دانشگاه کردستان

فرزاد حسین پناهی اظهار کرد: در دشت دهگلان و قروه سالانه حدود ۹ هزار هکتار کشت سیب زمینی داریم که در فصل بهار کشت می شود و هر هکتار بین ۱۰ تا ۱۲ هزار متر مکعب آب مصرف می کند.

به گزارش کرددانش؛ عضو هیات علمی گروه زراعت دانشگاه کردستان و مجری طرح عنوان کرد: ایده کشت انتظاری یا کشت پاییزه سیب زمینی به مدت شش سال در دانشگاه کردستان اجرا شد و به دلیل کشت در فصل پاییز, بخشی از آب مورد نیاز از منابع آب سبز (با بارش باران و برف) تامین و منجر به صرفه جویی ۳۰ تا ۵۰ درصدی در مصرف آب می شود.

 
عضو هیات علمی گروه زراعت دانشگاه کردستان و مجری طرح عنوان کرد: به منظور پیاده سازی این ایده در دشت های  قروه و دهگلان جلسه توجیهی برای کشاورزان پیشرو این مناطق برگزار شد و شرایط کشت، مدیریت و برداشت محصول برای آنها تشریح شد.
 
وی این برنامه دانشگاه را اقدامی در راستای مسئولیت اجتماعی دانشگاه های نسل چهارم مبنی بر ارائە خدمات اجتماعی عنوان کرد و آن را اقدامی مفید برای کشاورزان دانست.
 
حسین پناهی با تاکید بر اینکه این نوع کشت موجب صرفه جویی در مصرف آب خواهد شد, گفت: دانشگاه کردستان پس از دریافت نتیجه قطعی, ایده را به مرحله کاربردی رسانده و اقدام به ترویج این نوع کشت در بین کشاورزان کرده و خوشبختانه کشاورزان نیز به خوبی از کلاس های ترویجی استقبال کرده و تمایل به انجام این نوع کشت دارند.
 
وی با اشاره به اینکه ایده و طرح اصلی و مالکیت فکری آن متعلق به دانشگاه کردستان است افزود: این طرح چون از منابع آب سبز استفاده می کند, فشار وارده بر منابع آب های زیرزمینی را کاهش می دهد چرا که سیب زمینی جز محصولات آب بر است و با این کار بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد در نتیجه کشاورزان با مصرف ۵ تا ۷ هزار متر مکعب آب در هکتار, می توانند کشت را به عمل بیاورند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه کردستانکاشت سیب زمینیدهگلانگروه زراعت دانشگاه کردستاندشت های قروه و دهگلان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.