سخن روز :
شنبه 12 مرداد 1398 / 13:05|کد خبر : 5966|گروه : دانشگاهی

به انسان های موفق اطرافتان بیشتر توجه کنید!

به انسان های موفق اطرافتان بیشتر توجه کنید!

یک کارآفرین کردستانی معتقد است که، دانش تولید کردستان ضعیف است و بی‌انگیزگی جوانان در راه‌اندازی کسب و کار در توجه نکردن به انسان‌های موفق اطرافشان دانست .

به گزارش کرددانش؛ گیاه موسیر در مناطق کوهستانی و ارتفاع بالاتر از ۲۰۰۰متر به صورت خودرو رشد می‌کند و با توجه به ارزش اقتصادی، افراد بسیاری به منظور درآمدزایی اقدام به برداشت آن می‌کنند که همین عامل موجب در خطر انقراض قرارگرفتن موسیر شده است. 

 

منابعی گیاه موسیر را بومی نواحی غرب آسیا و کوهستان‌های فلسطین می‌دانند این گیاه توسط فرانسوی‌ها به اروپا منتقل و در سال ۱۵۳۲ به آمریکا برده شده است. در ایران کاشت موسیر مرسوم نبوده و نیست، ولی این گیاه به طور وحشی در کوهستان‌ها می‌روید. عده‌ای در بهار و تابستان به جمع‌آوری موسیر از کوهستان‌ها می‌پردازند و از فروش آن پول خوبی به دست می‌آورند. 

 

نام علمی گیاه موسیر  Allium ascalonicum L.  می‌باشد این گیاه از سبزی ‌های فصل خنک بوده و گیاهی چند ساله بشمار می‌آید که به‌ندرت تولید بذر می‌کند. معمولا گیاه موسیر را به وسیله‌ی پیازهای کوچک که به صورت غده هستند و لایه‌لایه نمی‌باشند و در کنار پیاز مادری به‌وجود می‌آیند، تکثیر می‌کنند. 

 

در هندوستان موسیر را به وسیله‌ی بذر هم، تکثیر می‌کنند. معمولا ۱۰۰ روز بعد از کاشت پیازهای کوچک، غده های بزرگ موسیر قابل برداشت است و از غده‌های بزرگ به عنوان سبزی استفاده می‌شود و غده‌های کوچک را نگهداری کرده، سال آینده از طریق آنها به کشت موسیر اقدام می‌کنند. ممکن است قسمت‌های هوایی گاه زرد شود که این حالت زمان برداشت را مشخص می‌سازد. 

 

یکی از شرکت‌های موفق استارت‌آپی حوزه کشاورزی استان کردستان وقت خود را بر روی پرورش گیاه موسیر که در صنایع غذایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد گذاشته است. تاکنون بیشترین نیاز موسیر صنایع غذایی از منابع طبیعی کشور فراهم می‌شد که این گیاه را در خطر انقراض قرار داده است. 

 

عابدین عطایی با اشاره به ایده شکل‌گیری شرکتش در سال ۹۴ اظهار کرد: طی تحقیقاتی دریافتیم که گیاه موسیر در استان کردستان در حال انقراض است و دیواندره و بیجار بیشترین تراکم در منابع طبیعی دارد و برداشت بی‌رویه و زود هنگام موسیر را در خطر انقراض قرار داده است. 

 

تراکم گیاه موسیر در عرصه‌های طبیعی به یک درصد در کل کشور رسیده است که این زنگ خطر انقراض این گونه گیاهی را به صدا در آورده است. بیشترین دلیل روبه نابودی قرار گرفتن این گیاه رشد کند و برداشت بی‌رویه است. 

 

وی با اشاره به بازار خوب فروش موسیر افزود: از ۴ سال گذشته اقدام به کشت این گیاه در مزارع کرده‌ایم و توسعه کشت آن را نیز دنبال می‌کنیم. 

 

این کارآفرین با بیان اینکه موسیر به راحتی فراوری و در تولید محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تصریح کرد: کردستان استعداد کاشت موسیر تا یک هزار هکتار را دارد و می‌توان ارزش افزوده بسیاری در جهت ایجاد اشتغال خانگی از آن به دست آورد. 

 

وی در سال اول تاسیس شرکت با سرمایه‌ای ١۰ میلیون تومانی فعالیت خود را آغاز کرد که در سال دوم مساحت زیرکشت به یک هکتار افزایش داده و اکنون نیز شرکتی در پایتحت مایل به سرمایه‌گذاری یک میلیارد تومانی در شرکت این کارآفرین نمونه است. 

 

عطایی عنوان کرد: اشتغالزایی شرکت به صورت مستقیم ۶ نفر و به صورت پیمانکاری ۵۰ تا ۶۰ نفر می‌باشد. 

 

وی با بیان اینکه سال گذشته ١۰ تن کشت و ۴۵ تن برداشت موسیر داشته‌اند، این کار را در راستای بر داشتن فشار از روی منابع طبیعی کشور و حفظ موسیر از خطر انقراض مثبت توصیف کرد. 

 

این کارآفرین با اشاره به اینکه این شرکت استارت‌اپی تنها شرکتی است که کار تولید موسیر را به این شکل انجام می‌دهد خاطرنشان کرد: سال اول، کشت ناشناخته بود و چالش های خود را داشت و ما وقت خود را در سال دوم بر روی بهره‌وری بیشتر محصول گذاشتیم. 

 

این شرکت استارتاپی ‌با چالش های گوناگونی روبه رو شده که بارزترین آن از بین رفتن مزرعه مدتی بعد از اولین سمپاشی آزمایشی به دلیل اهلی نبودن گیاه بوده است. 

 

وی ادامه داد: موسیر گیاهی وحشی است و دو سال پژوهش ما به سبز شدن گیاه موسیر از بذر حقیقی‌اش انجامید اما متاسفانه این کار توجیه اقتصادی نداشت. 

 

آقای عطایی اکنون بر روی نسخه اصلاح شده موسیر کار می‌کند تا موسیر هم بهره‌وری بیشتر و هم طعم و مزه بهتری داشته باشد. 

 

موسیر در کردستان به صورت دیم کاشت می‌شود؛ کمترین نیاز آبی دارد و فصل آبیاری آن در فروردین و اردیبهشت است که بارندگی‌ها تاحدودی این نیاز آبی را برطرف می‌کنند اما به دلیل طبیعیت گرم گیاه به آبیاری بیشتری در بهار نیازمند است. 

 

وی یکی از چالش های استان کردستان را نداشتن آمادگی روانی و تجربی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای ورود به بازار کار، فرهنگ آموزشی غلط و ایجاد توقع بسیار در جوانان دانست و گفت: از نظر فرهنگ کار بسیار ضعیف بوده‌ایم زیرا شاید ماهیت اصلی کسب و کار استان کردستان از قدیم‌الایام تاکنون بیشتر به صورت بیزینس بوده است. 

 

این کارآفرین دانش تولید کردستان را ضعیف توصیف و بی‌انگیزگی جوانان در راه‌اندازی کسب و کار را در توجه نکردن به انسان‌های موفق اطرافشان دانست .

 

وی اظهار کرد: جوانان ما انگیزه‌کافی برای کار ندارند که شاید علت آن توجه نکردن به انسان‌های موفق اطرافشان است. 

 

عطایی افزود: وضعیت کنونی کسب و کار استان نسبت به چند سال گذشته بهتر شده ولی روند تغییرات بسیار کند است. 

 

بیشترین نگرانی جوانان ورود به بازار کار و تامین سرمایه است که سیستم اداری و بانکی باید به گونه‌ای باشد که راه‌اندازی کسب و کار را برای جوانان ساده‌تر از همیشه جلوه دهد. 

 

وی تصریح کرد: دوره‌های جهاددانشگاهی در زمینه مدیریت کسب و کار بسیار مفید واقع شده و چراغی برای ورود به بازار کار است. 

 

این کارآفرین جوانان را به سمت کار به هر قمیتی حتی مجانی برای یک دوره مشخص تشویق کرد تا به درک درستی از نیاز و شرایط بازار برسند. 

 

وی عنوان کرد: عامل دیگر مهم، تلاش جوانان است که از هر چیز دیگری برای پیشبرد اهدافشان بسیار تاثیرگذارتر است و جوانان می‌توانند از امکانات پارک علم و فناوری و مراکز رشد استفاده کنند. 

 

عطایی در پایان با بیان اینکه جامعه کشاورزی استان از نظر سطح سواد و تولید ضعیف هستند یادآور شد: باید از فعالین و کارآفرینان عرصه کشاورزی کپی برداری کنیم و هزینه ترویج تولید در زمینه کشاورزی بسیار بیشتر از سطح کنونی باشد. 

 

کارآفرین ( Entrepreneur )، فردی است که با صرف زمان و انرژی لازم، منابع، نیروی کار، مواد اولیه و سایر دارایی‌ها را به گونه‌ای هماهنگ می‌سازد که ارزش آن‌ها یا محصولات حاصل از آن‌ها نسبت به حالت اوّلیه‌اش افزایش یابد و ارزش افزوده ایجاد کند. 

 

کارآفرینان با مهارتی که در تشخیص فرصت‌ها و موقعیت‌ها و ایجاد حرکت در جهت توسعه این موقعیت‌ها دارند، پیشگامان حقیقی تغییر در اقتصاد و تحولات اجتماعی محسوب می‌شوند. 

 

استان کردستان با مساحت ۲۹١۳۷ کیلومتر مربع به دلیل قرار گرفتن در جوار رشته کوه زاگروس از لحاظ اقلیمی شرایط ویژه‌ای دارد و از اقسام مختلف اراضی شامل کوه‌های مرتفع، دره‌های عمیق، دشت‌های دامنه‌ای، فلات‌ها و اراضی پست برخوردار است و با توجه به وجود شرایط جدید سرمایه‌گذاری در استان کردستان، حوزه کشاورزی در صورت حضور جوانان پرشور و پیشکسوتان کارآفرین می‌تواند بسیار موفق عمل و شرکت‌های استارت‌آپی فراوانی می توانند در این حوزه فعالیت کنند. 

 

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

کارآفرین سنندجیگیاه موسیرخواص گیاه دارویی موسیرمنابع گیاهی موسیر بومیعطایی کارآفرین سنندجی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.