سخن روز :
شنبه 12 مرداد 1398 / 12:15|کد خبر : 5965|گروه : دانشگاهی

ظرفیت اشتغالزایی رشته گردشگری در دانشگاه کردستان

ظرفیت اشتغالزایی رشته گردشگری در دانشگاه کردستان

کمتر از یک ماه دیگر تا اعلام نتایج مرحله نخست کنکور سراسری فرصت باقی است و داوطلبان هر یک بنا به دلایلی رشته و شهر مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد

به گزارش کرددانش؛ بر کسی پوشیده نیست که بیشترین میزان کشش داوطلبان کنکور سراسری و سایر دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ورود به بازار کار و یافتن شغلی است که در آینده بتوانند از آن کسب درآمد کنند و این به معنای اهمیت انتخاب رشته تحصیلی است.

 

بی شک آرزوی پشت میز نشینی و ورود به ادرات دولتی بیش از یک دهه است که به دست فراموشی سپرده شده و اکنون فارغ التحصیلان با معضلات جدیدی از جمله نبود کار و بازار شغلی بی ثبات، رو به رو هستند بازاری که هرروز با نواسانات مواد اولیه و قیمت های تمام شده رو به رو است و دانشجویان باید بیش از ورود به رشته مورد نظر تمام جوانب را مد نظر قرار دهند.

 

اما در این میان رشته هایی نیز هستند که علاوه بر اینکه نیاز اساسی هر جامعه ای بوده، جزو مشاغل خدماتی محسوب شده و در برابر نوسانات بازار مقاومتر هستند.

 

رشته گردشگری یکی از این رشته ها بوده که هر ساله در کشورهای مختلف افراد زیادی به این سمت کشیده می شوند و نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشورها ایفا میکند.

 

ضرورت ایجاد و گسترش رشته دانشگاهی گردشگری در دانشگاه کردستان:

 

با توجه به مرزی بودن استان کردستان و حجم بالای بیکاری در این استان بی شک با ایجاد و توسعه رشته گردشگری میتوان به اقتصاد ضعیف استان کمک و همچنین فرهنگ غنی استان کردستان را بیش از گذشته به دنیا معرفی کرد.

 

گردشگری یک حوزه فرابخشی است و برهمین اساس نیازمند پیگیری همه جانبه برای توسعه و پیشرفت بوده و متاسفانه در استان به دلیل نبود زیر ساختهای مناسب این رشته آنچنان که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نشده و تقویت زیرساخت‌ها بحث مهمی در راستای توسعه گردشگری است.

 

گردشگری جایگزین اقتصاد تک محصولی

 

ایران بابرخورداری از منابع سرشار محیطی و بهره گیری از پشتوانه تاریخی - تمدنی و فرهنگی چند هزار ساله از قابلیت خاصی در توسعه صنعت گردشگری برخوردار است، اما به لحاظ شکوفایی این کارکردها، نتوانسته جایگاه درخور توجهی را کسب کند. زیرا، اقتصاد تک محصولی متکی بر درآمدهای نفتی، مانع از توجه به این بخش از اقتصاد در کشور شده است و استان کردستان در مسیر موفقیت در صنعت گردشگری علاوه بر توسعه زیر ساختهای ضروری مستلزم افزایش عوامل ترغیب کننده و کاهش عوامل بازدارنده در قصد گردشگران برای سفر به یک مقصد برای گردشگری است.

 

براساس مطالعات انجام شده به ازای هر ۶ نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل و به ازای هر ۲۵ گردشگر داخلی نیز یک شغل ایجاد می‌شود و این یعنی پتانسیل و ظرفیتی عظیم در این بخش که در صورت بهره گیری از آن میتواند استان و مردمانش را از فقر و بیکاری نجات دهد.

 

ایران با ثبت ۲۴ بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو سالانه بنا بر گزارش بانک مرکزی در سال ۲۰۱۷، ۱۱.۸ میلیارد درآمد ارزی از طریق گردشگری برای کشور ایجاد شده است و این در حالی است که ترکیه با ۱۸ بنای ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو توانسته سالانه بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز را به کشور ترکیه وارد کنند و ضروری است تا با گسترش رشته و صنعت گردشگری از این فضا و ظرفیت به درستی و آگاهانه استفاده کنیم.

 

دانشگاه کردستان نیز طی چند سال گذشته در همین راستا و بنا به کاربردی کردن دروس و اجرای نسل چهارم دانشگاه ها سعی در این داشته تا با جذب دانشجو در رشته مدیریت گردشگری خود را در مسیر صحیح اشتغال زایی و کار آفرینی قرار دهد.

 

رشته مدیریت جهانگردی از سال ۱۳۹۴ در دانشگاه کردستان راه اندازی شد و در ابتدای سال ۱۳۹۶ طرح بازنگری دروس و عنوان رشته مدیریت جهانگردی در دستور کار قرار گرفت و این رشته با نام "مدیریت گردشگری" تغییر نام داد.

 

طول دوره و شکل نظام رشته گردشگری در دانشگاه کردستان

 

طول دوره کارشناسی گردشگری ۴ سال پیش بینی شده است و تمامی دروس نظری و عملی آن در مدت ۸ نیمسال ارائه میگردد، مدت هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته میباشد. حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل ۲ ساعت تعیین میگردد. درس کارآموزی در ایام تعطیلات تابستانی بعد از سال سوم طبق برنامه ای که توسط مرکز آموزش عالی (دانشگاه) تدوین خواهد شد، انجام می پذیرد. اعطای دانشنامه به فارغ التحصیلان این رشته منوط به ارائه گواهی پایان دوره کارآموزی خواهد بود.

 

همچنین با توجه به اهمیت و نقش سفر در آموزش دروس رشته گردشگری برای دروس مدیریت و برنامه ریزی سفر، جغرافیای طبیعی و انسانی ایران، مدیریت و برنامه ریزی فراغت، تاریخ فرهنگ، هنر و تمدن اسلامی، شناخت صنعت گردشگری، و باستان شناسی سفرهای علمی و پژوهشی پیش بینی میشود.

 

گزارش:سیده الاهه الیاسی

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

گردش گریرشته های دانشگاهیدانشگاه کردستانظرفیت اشتغالزایی رشته گردشگری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.