سخن روز :
پنجشنبه 9 خرداد 1398 / 08:35|کد خبر : 5795|گروه : دانشگاهی

دانشگاه بدون دانشجو معنی پیدا نمی کند؛ مسائل دانشگاه را باید در فضای تعاملی و با گفتگو حل کرد

دانشگاه بدون دانشجو معنی پیدا نمی کند؛ مسائل دانشگاه را باید در فضای تعاملی و با گفتگو حل کرد

رحمت صادقی با بیان اینکه دانشگاه مانند خانواده ای بزرگ است و من نه از لحاظ سنی بلکه به لحاظ جایگاه حقوقی رئیس دانشگاه، پدر این خانواده بزرگ هستم و همه دانشجویان را مثل فرزندان خود دانسته و شما دانشجویان از هر رنگ، زبان، قوم و مذهبی برای من یکسان هستید.

به گزارش کرددانش، وی در جلسه پرسش و پاسخ عمومی با دانشجویان دانشگاه کردستان که در محل تالار دکتر شاهویی برگزار شد، افزود: تمام سعی و تلاش من و همکارانم بر این است که بتوانیم محیطی به لحاظ علمی، پویا و به لحاظ فرهنگی و رفاهی شایسته شما دانشجویان داشته باشیم و برای تحقق آن هرآنچه در توان داریم به کار خواهیم بست تا شاخص های آموزشی، پژوهشی و رفاهی دانشگاه را ارتقا دهیم.


رئیس دانشگاه کردستان عنوان کرد: امیدواریم از این نشست ها و جلسات یادبگیریم در فضای کاملا مودبانه، با احترام متقابل و با معرفت دانشگاهی با هم صحبت و گفتگو نماییم و مشکلات را از مسیر گفتگو و تعامل حل کنیم و این لازمه یک دانشگاه زنده است.


وی در ادامه به ذکر چند نکته پرداخت و افزود: هر یک از شما به عنوان یک دانشجو در هر جای دنیا و در هر زمانی حق و حقوقی دارد و البته مسئولیت هایی نیز دارد، دانشجو برای احقاق حق و حقوق خود، باید مطالبه گر و منتقد باشد اما نقد منصفانه و واقع بینانه و قانونمند را مدنظر قرار دهد.


وی در ادامه به مسئولیت های دانشجویان اشاره کرد و گفت: شما دانشجویان باید بدانید در کنار این حق و حقوق، مسئولیت نیز دارید و باید در برابر هزینه هایی که برای شما می شود موظف به درس خواندن هستید و در کنار معرفت دانشگاهی باید به فکر آینده کشور باشید. 


صادقی با تاکید بر اینکه مطالبات باید آزادانه مطرح شود، عنوان کرد: در این شکی نیست باید حین صحبت کردن و پس از آن آزادی کامل داشته باشید اما باید مطالبات را در کمال احترام و با زبان نرم بیان کنید و مطمئن باشید بحث هایی که با زبان نرم مطرح می شود بهتر از  زبان تند، خشن و مچ گیری جواب می دهد. 


وی تاکید کرد: در کنار این مسائل وظیفه مهمی که داریم در نحوه بیان مطالبات است که باید به نحوی بیان شود تا قداست دانشگاه حفظ شود چراکه دانشگاه و بویژه دانشگاه کردستان مکان مقدسی است و هیچکس با هر جایگاهی حق ندارد قداست دانشگاه کردستان را لکه دار نماید.


رییس دانشگاه کردستان ادامه داد: تک تک ما باید از این قداست پاسداری نماییم تا خدای ناکرده از بیرون دانشگاه مورد هجمه قرار نگیریم.


وی با اشاره به اینکه پیش شرط ما برای برگزاری این نشست رعایت جایگاه دانشگاه و احترام متقابل بوده است، خاطرنشان کرد: باید اجازه ندهیم چنین نشست هایی بهانه ای برای تعدی به جایگاه و شان دانشگاه و دانشگاهیان در جامعه شود.


وی همچنین به بافت جمعیتی دانشگاه اشاره کرد و آن را بافتی ویژه دانست که می تواند یک فرصت عالی برای تمرین تعامل، همزیستی و احترام متقابل باشد اما باید دقت کنیم این فرصت به تهدید تبدیل نشود و در گفتار و نوشتار خود کاری نکنیم که باعث رنجش خاطر کسی شویم. 


صادقی عنوان کرد: اخیرا بحث هایی را در خصوص پوشش کُردی دانشجویان شنیده بودم با راوی مطلب صحبت کردم ایشان گفتند که به هیچ وجه چنین هدفی نداشته و متاسفانه برداشت نادرستی از مطلب توسط عده ای شده است. 


نامبرده به دیدگاه مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: بحث شبیخون فرهنگی را که رهبر معظم انقلاب مطرح می کنند، که بر حفظ لباس کُردی، بلوچی و آذری و ...تاکید دارد و آن هم در راستای حفظ فرهنگ های اصیل ایرانی از جمله اصالت کُردها است.


صادقی ادامه داد: ما به عنوان مسئولین دانشگاه باید بین دو واقعیت تعادل برقرار کنیم از طرفی تحت فشاریم که پذیرش دانشجو را زیاد کنیم برای اینکه جوابگوی مطالبات داخل استان باشیم چراکه تعداد دانشگاه داخل استان کردستان کم است بخاطر همین در قبولی کنکور دانش آموزان ما مظلوم واقع می شوند و این نتیجه بومی گزینی و محدودیتی است که وجود دارد بنابراین از طرف جامعه استان و مردم تحت فشاریم که ظرفیت را بالا ببریم از طرف دیگر هم ما باید امکانات دانشگاه را طوری تامین کنیم که جوابگو باشد.

 

وی تاکید کرد: باید تعادل را حفظ کنیم و انتظار داریم در این مورد ما را همراهی کنید و مسئولین دانشگاه هم با تمام وجود تلاش می کنند که امکانات دانشگاه را افزایش دهند. 


رییس دانشگاه کردستان بیان کرد: در مدت مسئولیتم در دانشگاه، چهارشنبه های هر هفته با حضور در تهران، جلسات متعددی با مسئولان وزارت داشته ام و دستاوردهای خوبی هم عاید شده است که از آن جمله برای یک خوابگاه جدید اعتبار گرفته ایم و بزودی عملیات احداث را آغاز می کنیم و تمام تلاش بر این است تا در مهر ماه سه خوابگاه را افتتاح کنیم.


وی با اشاره به اینکه این چهارمین نشست با دانشجویان در دوره ریاست در دانشگاه است، یادآور شد:  بحث ها، انتقادات و نظرات شما را می شنوم همچنین از بخش های مختلف دانشگاه از جمله خوابگاه ها و سلف سرویس های دانشگاه بازدید داشته ام، یقینا مشکلاتی هست و به شما قول می دهم هر آنچه در توان دارم برای رفاه شما و ارتقای جایگاه علمی شما انجام خواهم داد و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نمی کنم.

 

صادقی ادامه داد: به نظر من دانشگاه بدون دانشجو معنی پیدا نمی کند مسئولین اصلی دانشگاه شما دانشجویان هستید ارتقای تک تک شما دانشجویان افتخار ما بوده و آرزو داریم همه شما را در جایگاه های رفیع علمی، اجتماعی و کاری ببینیم.


وی گفت: متاسفانه من در شرایطی رئیس دانشگاه شدم که کشور و به تبع دانشگاه در شرایط بسیار بد اقتصادی قرار دارد هزینه ها به شدت بالا رفته و از مهر سال گذشته تا کنون بودجه دانشگاه ما ثابت بوده و متاسفانه در مقابل هزینه ها خیلی افزایش داشته است.


رییس دانشگاه کردستان در خاتمه عنوان کرد: شرایط بسیار سخت است امیدواریم که شما هم ما را درک کنید و مطالبات خود را با در نظر گرفتن این واقعیت ها مطرح کنید. در هر صورت مطمئن باشید هر آنچه در توان داریم بکار خواهیم گرفت تا دانشگاه درخور شما و مردم ارجمند استان کردستان داشته باشیم.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

رئیس دانشگاه کردستانرحمت صادقیجلسه پرسش و پاسخ با دانشجویانتالار دکتر شاهوییلباس کُردی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.