سخن روز :
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 / 09:03|کد خبر : 5762|گروه : دانشگاهی

افزایش 300 درصدی مقالات معتبر علمی و پژوهشی واحد پژوهش و فناوری سنندج

افزایش 300 درصدی مقالات معتبر علمی و پژوهشی واحد پژوهش و فناوری سنندج

در روزهای اخیر و در پی اعمال چارت جدید واحدهای دانشگاهی مراکز استانها، از جمله در واحد دانشگاهی سنندج که یکی از پیامدهای آن ادغام دو حوزه معاونت پژوهش و فناوری با حوزه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و در نتیجه تشکیل حوزه جدید معاونت علمی و آموزشی این واحد بود، از دکتر عبدالله رفاعی قدردانی و این مسئولیت به عهده دکتر سید صادق زمانی، معاونت پیشین آموزشی و تحصیلات تکمیلی گذاشته شد.

به گزارش کرددانش،بنابراین و با اتمام کارکردهای حوزه معاونت پیشین پژوهش و فناوری این مرکز گفتگویی با عضو هیأت علمی فعلی و رئیس اسبق معاونت پژوهش و فناوری در خصوص عملکرد آن واحد انجام شد.

 

رفاعی در این گفتگو با اشاره به اینکه از سالهای 93 و 94 تا به امروز بطور متوسط از 1600  پایان نامه تحصیلات تکمیلی در واحد سنندج در سال دفاع می­شود، بیان کرد: تا اواخر 95 کلیه پروپوزالها فقط در شورای پژوهشی واحد بررسی می­ شد که با توجه به حجم بالای آنها و محدودیت شورا دقت بررسی بسیار پایین بود اما از اواخر 95 با فعال سازی شوراهای تخصصی گروه و ابلاغ و تشکیل شورای پژوهشی دانشکده ها، پروپوزالها پس از عبور از این دو فیلتر به شورای پژوهشی واحد ارجاع می شود.

 

وی همچنین افزود: این موضوع هم دقت و هم کیفیت را  در مقایسه با قبل افزایش داده و در وقت اعضای شورا در رسیدگی به امور دیگر پژوهشی و سایر تصمیم سازی ها به صرفه و موثرتر بوده و از طرفی ساختار اداری و فرایند بوروکراتیک را چابکتر و حجم مرسولات و مراجعات دانشجویان به حوزه پژوهش را کاهش داده که به تبع آن تعدیل نیرو در بخش کارشناسان این حوزه اتفاق افتاده است.

 

رفاعی همچنین با بیان اینکه ثبت دیجیتالی و سیستمی پایان نامه های انجام شده در واحد از دیگر اقدامات سودبخش است، افزود: با اتخاد تصمیمات و سیاستهای جدید در پژوهش واحد از شروع سال 96 ، کیفیت مقالات علمی واحد به گواه آمار و اسناد موجود افزایش بیافته و تا اواخر سال 95 بیش از نصف مقالات واحد در مجلات کم اعتبار و بدون نمایه و مجلات موجود در لیست سیاه به چاپ میرسید و برابر آمار، بالغ بر50 درصد مقالات ارسالی به سازمان مرکزی مورد تائید کارشناسان بخش علم سنجی قرار نمی گرفت.

 

این عضو هیئت علمی بیان کرد: همچنین تا قبل از سال  96  تعداد مقالات با رده Q1 و Q2  از تعداد انگشتان دست کمتر بود و تعداد مقالات علمی - پژوهشی وزارتین در کل سنوات گذشته کمتر از 40  فقره است اما در سالهای 96 و 97 حداقل 80 مقاله در فهرست موضوعی فقط با رده های Q1 و Q2  از اعضای هیات علمی واحد به چاپ رسیده و تعداد مقالات علمی - پژوهشی وزارتین فقط در این دو سال بالغ بر 200 سند می باشد که در این رده از مقالات  معتبر در مقایسه با کل سنوات قبل افزایش 300 درصدی را در دو سال گذشته تجربه کرده ایم. 

 

وی گفت: از طرف دیگر مقالات بلاک لیست در این دو سال بسیار اندک بوده و کاهش فوق العاده ای در تعداد اسناد پژوهشی بی اعتبار و کم اعتبار حاصل شده و لازم به ذکر است که تعداد مقالات WOS ISI با افیلیشن دانشگاه تا اواخر سال 95 کمتر از 200 سند بود اما اکنون در این مجموعه بالغ بر 480 مقاله ( ISIWOS)  با افیلیشن دانشگاه وجود دارد.

 

رفاعی عنوان کرد: همچنین اصلاح الگوی امتیازدهی به فعالیتهای پژوهشی بر حسب نوع و اهمیت فعالیت برابر آئین نامه ارتقا، و تدوین الگوی غربال پژوهشگران برتر از اقدامات کارا در این بخش است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: از مهمترین فعالیتهای این بخش تاسیس انبار مرکزی جهت نگهداری و توزیع مواد مصرفی مورد نیاز آزمایشگاههای واحد است که صرفه جویی در هزینه مالی بیش از 60 در صد را به همراه داشته و از حیف و میل اموال در این حوزه جلوگیری به عمل آمده، اخلال در برگزاری آزمایشگاههای آموزشی به خاطر  کمبود و یا کسری مواد مصرفی برطرف و همچنین مواد مصرفی غیر لازم و تجهیزات مازاد و تکراری در آزمایشگاهها و کارگاهها غربالگری شده است.

 

رفاعی از دیگر فعالیت های بسیار برجسته در این قسمت را کاهش بسیار زیاد کارشناسان حق التدریس در آزمایشگاهها و کارگاهها دانست و گفت: با اشاره به اینکه در چند سال گذشته بیشتر از 30 نفر بعنوان حق التدریس در هر نیمسال در بدنه کارشناسی آزمایشگاه عقد قرارداد داشتند، با تدابیر اتخاذ شده در این دو سال از قبیل؛ برگشت دادن کارمندان با مدارک دانشگاهی تخصصی از بخشهای اداری دانشگاه به آزمایشگاههای مرتبط با تخصصشان و نیز استفاده از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت موردی، اکنون و در شروع سال 98 ، فقط 2 نفر کارشناس حق التدریس حضور دارند،که این مساله هم انضباط مالی و صرفه جویی و هم انضباط حقوقی و اداری  را برای دانشگاه به همراه داشته است.

 

این عضو هئیت علمی افزود: همچنین با تلاش دکتر ابراهیمی اخذ مجوز نهایی عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ریاست جمهوری برای آزمایشگاه محیط زیست و گیاهان دارویی واحد در تابستان 97  به عنوان اولین آزمایشگاه در استان با عضویت مذکور، از دیگر دستاوردهای مرکز بوده است.

 

رفاعی بیان کرد: سال 96 طی عقد تفاهم نامه ای با سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری و به تبع آن عقد دو قرارداد در راستای تاسیس دو مرکز: 1- مرکز هدایت و حمایت نانو جاذبهای کربنی 2- مرکز رشد رباتیک شهید چمران، حدود 60 میلیون تومان بصورت تجهیزات، اموال و مساعده در اجرای طرحهای پژوهشی از سازمان مذکور دریافت گردید.

 

وی با بیان اینکه در اوایل سال 97 مجوز 2 مرکز تحقیقاتی دیگر ماموریت گرا در حوزه کشاورزی از هیات امنای استانی اخذ و به تایید رئیس عالیه دانشگاه هم رسیده، افزود: در سال 96 با پیشنهاد واحد سنندج و تائید سازمان مرکزی سه مرکز رشد اقماری در واحدهای سقز، قروه و مریوان راه اندازی و با نظارت مرکز رشد واحد مراکز مذکور فعالیت خود را آغاز  نموده و هم اکنون حدود 29 شرکت و هسته فناور در حال فعالیت هستند.

 

رفاعی گفت: همچنین رسیدن به نقطه سر به سر مطابق بخشنامه های مراکز رشد در سال 97  و برآورده نمودن برنامه های عملیاتی این مرکز که مورد تائید سازمان مرکزی نیز بوده از دیگر فعالیتهای چشمگیر این حوزه است، که تاسیس دفتر مالکیت معنوی، معرفی اعضا و تشکیل شورای اقتصاد دانش بنیان متشکل از چهره های علمی و فنی و اقتصادی استان از فعالیتهای آن است.

 

وی افزود: از بدو تاسیس واحد سنندج تا آخر سال 97 مبلغ کل قراردادهای طرحهای پژوهشی برون دانشگاهی در واحد، حدود 960 میلیون تومان بوده که از  این مبلغ 95 میلیون تومان آن در سال 95 و 96 و 540 میلیون تومان در سال 97 بوده و به عبارتی بالغ بر 66% کل مبالغ قراردادهای برون دانشگاهی در دو سال اخیر بوده و  57 در صد آن فقط در سال 97 است که این مساله یکی از افتخارات و نکات شاخص این دوره است.

 

رفاعی بیان کرد: همچنین لازم به ذکر است برای سال 98 تا کنون مراحل عقد قراردادهایی(حدود هفت قرارداد) به مبلغ کل 480 میلیون تومان طی شده و عقد دو قرارداد به مبلغ 150 میلیون تومان قطعی شده و به امضا رسیده است.

 

این عضو هئیت علمی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان کرد: در این دو سال حدود 96 طرح پژوهشی راکد با مجموع قراردادهای بالغ بر 350 میلیون تومان که به سالهای 89 الی 95 مربوط میشدند تعیین تکلیف شده و گزارش آنها برابر دستورات سازمان در سامانه ثبت و همچنین پرتال و وب سایت سه زبانه دانشگاه از محل بودجه طرحهای داخلی رویکرد اول با حداقل هزینه تهیه و راه  اندازی شد.

 

وی با اشاره به اینکه مجلات زبان و ادب فارسی و مدیریت صنعتی در واحد که از سال 86 و 87 فعالیت داشتند از سال 93 به بعد دچار رکود شدیدی شده بودند طوریکه به واسطه عدم فعالیت موثر و پیگیری، در آستانه سلب امتیاز قرار داشتند، افزود: از ابتدای سال 96 با پیگیریهای لازم و اتخاذ تدابیر جدی بعد از طی فرایندهای طولانی اداری و تهیه وب سایت استاندارد و همکاری و هماهنگی با مسئولین حوزه علم سنجی سازمان و همکاری و همراهی مسئولین مجلات و نیز ارتباط مستمر با موسسه ISC ، هر دو مجله در تابستان 97 بعد از  سه سال رکود جدی و تنزل جایگاه و رتبه، احیا و با کسب امتیاز بالای 80 از 100 به لیست مجلات معتبر سازمان مرکزی برگشته و موفق به اخذ نمایه ISC  نیز شدند.

 

رفاعی خاطرنشان کرد: در پاییز 96 ششمین دور مسابقات رباتیک آزاد کردستان با حداقل هزینه و بیشترین میزان مشارکت برگزار شد که این مسابقه در دوره های گذشته با صرف هزینه های بالایی حتی تا هزینه 100 میلیون تومان همراه بود که در سال 96 با هزینه 59 میلیون تومان (با مجوز سازمان) و درآمد 32 میلیونی و مشارکت بیشتر از 80 تیم و با حضور تقریبی 300 نفر مهمان با اقامت یک شب برگزار شد.

 

وی در خاتمه سخنان خود بیان کرد: دو دوره همایش ملی محیط زیست و دو دوره  همایش ملی منابع انسانی و فرهنگ سازمانی در در دو سال گذشته در مجموع با حداکثر هزینه 45 میلیون تومان برگزار شد و درآمد حاصل از آنها در مجموع حدود 100 میلیون تومان بود که برگزاری این همایشها در این دو سال با تراز مثبت 55%  همراه  و 55 میلیون تومان درآمد خالص در نتیجه دو همایش کسب شد.

 

انتهای پیام/


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

پژوهش و فناوریمعاونت پژوهش واحد سنندجعبدالله رفاعیادغام حوزه های دانشگاهیمعاونت آموزش و تحصیلات تکمیلیسید صادق زمانی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.