سخن روز :
یکشنبه 6 خرداد 1397 / 07:48|کد خبر : 5715|گروه : سیاسی

از استخدام غیرقانونی در کردستان تا سکوت قابل تأمل یک نماینده مجلس

از استخدام غیرقانونی در کردستان تا سکوت قابل تأمل یک نماینده مجلس

شائبه استخدام غیرقانونی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان مدتی است در استان مطرح شده ولی صحت و سقم آن هنوز روشن نیست اما در این میان مواضع نمایندگان استان درباره این موضوع جالب توجه است.

به گزارش کرددانش،تسنیم نوشت,  شائبه استخدام غیرقانونی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان چند ماهی است در استان بویژه در فضای مجازی مطرح شده است.

اگرچه هنوز مدیران ارشد استان به موضوع واکنشی نشان نداده و صحت و سقم آنچه مطرح شده هنوز روشن نشده است اما 5 نماینده از 6 نماینده استان به موضوع واکنش نشان داده‌ و وعده پیگیری داده‌اند هرچند وعده غالب نمایندگان مشروط به ارائه مدارک و مستندات بوده است.

در میان نمایندگان استان، تنها نماینده‌ای که در این باره واکنشی نشان نداده، سیدمهدی فرشادان، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران است.

حتماً موکلان این نماینده می‌توانند شهادت دهند که در مواردی، تماس با تلفن همراه وی به دو نقطه ختم می‌شود؛ نخست: «مخاطب در دسترس نمی‌باشد، تماس شما از طریق پیامک به ایشان اعلام می‌گردد» و دوم: فردی از نزدیکان وی به تماس پاسخ می‌دهد و با این عبارت که «دکتر فعلاً در جلسه هستند» یا عباراتی مشابه آن، به تماس گیرنده پاسخ «لازم» را می‌دهد.

از آنجا که بعید است مسائل مطرح شده در استان درباره دانشگاه علوم پزشکی کردستان، فارغ از درستی و نادرستی آن، به گوش سیدمهدی فرشادان نرسیده باشد انتظار طبیعی آن بود که این نماینده که خود پزشک است پیش از سایر همکاران خود به سؤالات مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی کردستان پاسخ دهد اما این امر محقق نشد هیچ، چند بار تماس خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سنندج با وی برای پیگیری مسائل مرتبط به دانشگاه علوم پزشکی کردستان به نتیجه نرسید و این نماینده به تماس‌های خبرنگار ما پاسخ نداد.

در اینجا مواضع اتخاذ شده توسط 5 نماینده دیگر استان را مرور می‌کنیم.

استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از طریق وزیر بهداشت پیگیری می‌‌شود

محسن بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به انجام برخی استخدام‌های غیرقانونی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را به‌صورت جدی از طریق وزیر پیگیری می‌کنم تا بلکه ظلمی به جوانان فارغ‌التحصیلی که سالیان سال، چشم‌انتظار استخدام هستند، نشود.

وی گفت: خانواده داریم که چهار تا پنج نفر جوان لیسانس و فوق‌لیسانس بیکار دارند و نباید با استخدام‌های غیرقانونی برخی افراد، فرصت از این جوانان گرفته شود.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس تصریح کرد: بابت هرگونه استخدامی‌هایی که با پارتی‌بازی انجام شده باشد، اگر به بنده اطلاع بدهند، موضوع را از طریق وزیر پیگیری می‌کنم تا آن استخدامی صورت نگیرد.

بیگلری افزود: متأسفانه تاکنون مدرک مستند و موثق در مورد برخی استخدام‌های غیرمجاز به دست ما نرسیده تا موضوع را پیگیری کنیم، اما از حق جوانان کردستانی دفاع می‌کنم.

استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه پزشکی کردستان را ‌پیگیری می‌کنم

سید احسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به انجام برخی استخدام‌های غیرمجاز در استان اظهار داشت: استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را در صورت ارائه مدارک و مستندات پیگیری می‌کنم.

وی گفت: بنده همیشه در حوزه مدیریت و استخدام از حق جوانان کردستانی دفاع کرده‌ام و باید مدیران نیز این موضوع را رعایت کنند که اولویت بکارگیری با نیروهای بومی باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس تصریح کرد: اگر یک مدیر کردستانی از حق جوانان بومی دفاع نکند، خیلی تأسف‌بار است، بنابراین باید مدیران از استخدام‌های غیرقانونی جلوگیری کنند و این نیازی به توصیه ندارد.

وی تاکید کرد: باید ضمن بررسی مدارک و مستندات از استخدام‌های غیرقانونی در کردستان جلوگیری شود چراکه این همه نیروی جوان فارغ‌التحصیل بیکار داریم، متأسفانه جوانانی با مدرک فوق‌لیسانس به دفتر بنده مراجعه کرده‌اند که حاضر به کار نگهبانی بوده‌اند.

علوی در بخشی دیگر از سخنان خود به برخی مخالفت‌ها از سوی دیگر نمایندگان مردم کردستان در مجلس با مدیران استانی اشاره کرد و افزود: سئوال اینجاست وقتی یک مدیر تلاشگر است، چرا برخی افراد سنگ‌اندزای می‌کنند، چرا مخالفت، آیا مسائلی وجود دارد، چه دلیلی دارد، باید بررسی شود که این فرد نماینده چه امتیازی می‌خواهد!

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: نماینده مجلس حق امتیاز گرفتن برای خود و اعضای خانواده‌اش را ندارد و بنده نیز اجازه امتیازگیری و کسب درآمد به این فرد نماینده مردم کردستان در مجلس را نمی‌دهم و در مقابل وی ایستادگی می‌کنم.

وی اضافه کرد: به‌عنوان نمونه اگر بنده نماینده مردم کردستان هستم چه لزومی دارد از وزیر بهداشت، حکم عضو هیئت امنا دانشگاه علوم پزشکی کردستان بگیرم! آیا در این شرایط می‌توانیم در حوزه کاری خود نظارت کنیم و این نشان می‌دهد داستان‌هایی پشت پرده وجود دارد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس خاطرنشان کرد: بنده تحت هر شرایطی مخالف دزدی و خیانت هستم و برایم فرقی نمی‌کند که فرد نماینده مجلس باشد یا مدیر استانی و جلوی سوءاستفاده آنها را از بیت‌المال می‌گیرم.

وی اذعان کرد: برخی نمایندگان مردم کردستان به‌دنبال منافع شخصی و امتیازگیری هستند و از موقعیت خود برعلیه مردم سوءاستفاده می‌کنند که شخصاً این افراد را "نفرین" می‌کنم و در صورت تداوم، موضوع را از طریق رهبری پیگیری می‌کنم.

علوی افزود: در این دو سال باقیمانده در مجلس به هیچ فردی اجازه خیانت کردن نمی‌دهم و تمام قد در برابر خیانت این افراد ایستادگی می‌کنم.

استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان "باید" پیگیری شود

حمدالله کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به انجام برخی استخدام‌های غیرمجاز در استان اظهار داشت: استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان "باید" پیگیری شود.

وی گفت: شائبه‌ها‌یی در استان ایجاد شده که نمایندگان مردم کردستان در مجلس در استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان دخالت داشته‌اند، که بنده کوچک‌ترین دخالتی نداشته‌ام.

نماینده مردم بیجار در مجلس تصریح کرد: اینکه بنده به‌صورت شفاهی یا کتبی به‌ دانشگاه علوم پزشکی کردستان نفراتی را برای بکارگیری معرفی کرده باشم، اصلاً و به‌هیچ عنوان صحت ندارد و به ‌اندازه یک سرسوزن هم در این موضوع دخالت نداشته‌ام.

وی با بیان اینکه بنده پشتیبان مردم بوده و از حق جوانان کردستانی دفاع می‌کنم، گفت: اگر برخی نمایندگان مردم اعلام می‌کنند که استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به ما ربطی ندارد، این اعلام موضع درست نیست و اتفاقاً موضوع، خیلی هم به نمایندگان ربط دارد و وظیفه ماست که نظارت و پیگیری کنیم.

کریمی افزود: اکثر خانواده‌های کردستانی به‌نوعی با معضل "بیکاری" درگیر هستند و باید اصحاب رسانه و کسانی که کار آنها نظارت است، این موضوع را پیگیری کرده و در این زمینه مطالبه‌گر باشند.

وی اظهار کرد: اینکه برخی از نمایندگان مطرح می‌کنند که با استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان کاری نداریم، درست نیست و این اظهارات با آموزه‌های دینی و اخلاقی ما سنخیت ندارد.

نماینده مردم بیجار در مجلس گفت: از اصحاب رسانه و نمایندگان مردم کردستان در مجلس درخواست دارم که استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را بررسی کرده و ببینند چه ایرادی دارد که واقعیت موضوع مشخص شود.

وی با اشاره به قانون خدمات مدیریت کشوری افزود: نحوه بکارگیری و جذب نیرو در ادارات کاملاً مشخص بوده و خارج از آن هرگونه پذیرشی خلاف قانون است.

کریمی خاطر نشان کرد: اگر مستندات استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به بنده داده شود، با کمال میل و صد درصد آن را پیگیری می‌کنم چراکه حقیقتاً بنده کوچک‌ترین نفع و ضرر شخصی در این راستا ندارم.

وی گفت: بنده نماینده مردم هستم و از هیچ تلاشی برای حمایت و احقاق حق جوانان کردستانی دریغ نمی‌کنم و به‌عنوان وکیل مردم وظیفه دارم که مطالبات مردم و موضوع این استخدام‌های غیرقانونی را پیگیری کنم و از هیچ کسی هم باکی ندارم.

استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را از طریق کمیسیون اصل 90 پیگیری می‌کنم

علی محمد مرادی عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به انجام برخی استخدام‌های غیرمجاز در استان اظهار داشت: استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را از طریق "کمیسیون اصل 90 مجلس" پیگیری می‌کنم.

وی گفت: از اصحاب رسانه درخواست دارم که مدارک و مستندات مربوط به استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را به بنده بدهند، تا آن را پیگیری کنم.

رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس تصریح کرد: بنده موضوع استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را از طریق رئیس دانشگاه علوم پزشکی پیگیری کردم که اذعان کردند استخدام‌ها تنها "دو نفر نگهبان" بوده و غیر از این مواردی وجود ندارد اما نمی‌دانم صحت دارد یا خیر.

مرادی افزود: شائبه‌ها‌یی در استان ایجاد شده که نمایندگان مردم کردستان در مجلس در استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان دخالت داشته‌اند، که بنده تاکنون یک نفر را برای بکارگیری در این حوزه سفارش و معرفی نکرده‌ام.

نمایندگان "موظف" به پیگیری استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان هستند

منصور مرادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان، با اشاره به انجام برخی استخدام‌های غیرمجاز در استان اظهار داشت: نمایندگان مردم در مجلس به‌عنوان ناظر، "موظف" به پیگیری استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان هستند.

وی گفت: اینکه استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان صحت دارد یا خیر، باید بررسی و در صورت صحت موضوع، "برخورد قانونی" و چنانچه شایعه بود، مشخص شود.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس تصریح کرد: نه تنها در دانشگاه علوم پزشکی کردستان بلکه در هر دستگاه و سازمانی که استخدام‌های غیرقانونی انجام شده باشد، چنانچه اسناد و مدارک آن در اختیار ما نمایندگان مردم در مجلس قرار بگیرد، به‌عنوان ناظر و وکیل مردم، وظیفه پیگیری موضوع را داریم و باید با مسئولان آن سازمان برخورد قانونی شود.

وی اضافه کرد: بررسی استخدام‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، نیاز به اسناد و مدارک دارد که آیا واقعاً چنین موضوعی صحت دارد یا خیر.

مرادی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به آمار بیکاری در شهرستان‌های مریوان و سروآباد افزود: مریوان بیشترین درصد آمار بیکاری را در سطح کشور و استان دارد و یکی از دغدغه‌های بنده اشتغال این جوانان است.

وی اظهار کرد: متأسفانه تعداد افرادهای بیکار در این دو شهرستان بسیار بالاست، مرزها بسته شده و کسانی هستند که با مدرک دکتری حاضر به شغل‌هایی با درآمد 700 هزار تومانی بوده تا بلکه حداقل اجاره و هزینه آب و برق خانه‌های خود را پرداخت کنند و این وضعیت جوانان کردستان است.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس گفت: با این شرایط بیکاری جوانان، اگر خدایی ناخواسته اطلاع پیدا کنیم که استخدام‌های غیرقانونی در هر دستگاه و سازمانی انجام شده باشد، یا اینکه جوانان غیربومی را بر بومی ترجیح داده باشند، حتماً پیگیری و از حق جوانان کردستانی دفاع می‌کنیم.

مرادی تاکید کرد: از اصحاب رسانه کردستان انتظار داریم اخبار و مشکلات جامعه را صادقانه و عادلانه منعکس کنند تا از موارد حاشیه‌ای جلوگیری و انتقادهایی هم که به مسئولان وارد است، مطرح شود و مسئولان هم آن را بپذیرند و نمایندگان نیز به‌عنوان ناظر دستگاه اجرایی و وکیل مردم، موارد را پیگیری و از حق مردم دفاع کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس با اشاره به وظیفه خطیر رسانه‌ها خاطر نشان کرد: هر چند ما نقدها را هم قبول داریم اما انتظار داریم کارها و اقدامات نمایندگان مردم در مجلس نیز منعکس شود.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

استخدامی های مشکوک کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.