سخن روز :
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 / 09:03|کد خبر : 5669|گروه : اجتماعی

آیین‌های رمضان در کردستان/از برگزاری نماز تراویح تا ندای مرحبا مرحبای روزه‌داران از گلدسته‌های مساجد

آیین‌های رمضان در کردستان/از برگزاری نماز تراویح تا ندای مرحبا مرحبای روزه‌داران از گلدسته‌های مساجد

رمضان کم کم از پشت دیوارهای چراغانی شده‌ شعبان سرک می‌کشد بزم عبادت و نیایش برپا می‌شود و خلوص بندگی به اوج می‌رسد.

 

به گزارش کرددانش،فارس نوشت؛ ماه مهمانی خدا در راه است، ماهی که بزرگ و کوچک را به خلوتگاه بندگیِ معبود فرا می‌خواند و ضیافتی از جنس برکت و رحمت برپا می‌شود.

هلهله‌ی فرشتگان به گوش عابدان و زاهدان می‌رسد و مومنان و بندگان صالح خدا را به پیشگاه خداوند نزدیکتر می‌کند. رسم عبادت و بندگی را می‌آموزد و مغفرت و آمرزش گناهان را شامل حال دوستداران حضرت حق می‌کند و در آغازین این ماه نوای مرحبا مرحبای روزه‌داران از گلدسته‌های مساجد به گوش می رسد.

کاسبان اغذیه و رستوران ساعت کاریشان را به یُمن برکت رمضان تغییر می‌دهند و حرمت لحظه لحظه ماه مبارک را حفظ می‌کنند. زن و مرد مسجد را برای ماه میهمانی خدا غبارروبی می‌کنند و با بوی گلاب می‌آرایند.

نمازگزاران شبانه نماز تراویح و راز و نیاز در مسجد را به امید گسترش رحمت الهی دوچندان می‌کنند.

مولودی‌خوانان بلندگوی مساجد را برای خوش‌آمدگویی رمضان خواستارند تا آهنگ مرحبا را برای آغاز پر خیر و برکت ماه مبارک رمضان سردهند.

زنان خانه‌دار «کولیره» و «برساق» از نان‌های محلی کردستان را برای سحری(پاشیو) آماده می‌کنند و افطار(بربانگ) نیز غذاهای محلی از جمله «هالاو»، «کلانه»، «دوخوا» و غیره پخت می‌کنند.

توزیع کولیره و شله زرد و حلوا بین نمازگزاران مسجد نیز از آئین‌های مردم کردستان است که در شب‌های ماه رمضان به چشم می‌خورد اما این روزها زندگی تجملاتی و دوری از آئین‌های سنتی مثل هر دیار دیگری در کردستان به چشم می‌خورد و بسیاری از آئین‌های این مرز و بوم به فراموشی سپرده شده است.

گذشتگان با صدای طبل و بانگ الله‌اکبر، روشن کردن فانوس در روستاها و یا شلیک گلوله مردم را به بیدار شدن و روزه گرفتن فرامی‌خواندند و گاها با زدن ضربه‌ای به در تک تک همسایه‌ها همدیگر را از خواب بیدار می‌کردند تا از سحری ماه مبارک رمضان عقب نمانند و امروز دیگر خبری از صدای طبل و دُهل در هیچ کوچه و بازاری به چشم نمی‌خورد و رسم و رسومات گذشته دستخوش تغییرات و زندگی مدرنیته و تکنولوژی شده است.

حتی پخش نذورات و توزیع آن در مساجد نیز کمرنگ شده و کمتر مردمی برای عبادت و اقامه نماز تراویح به مساجد راهی می‌شوند.

گرچه بسیاری از این رسومات فراموش شده‌اند اما آمارها حاکی از آن است که فساد و گناه در ماه مبارک رمضان همه ساله روبه کاهش است و مردم ما همواره می‌دانند که برکات و رحمت خداوند همچنان پایدار بوده و به عنوان مهمانان خدا حرمت ماه مبارک رمضان را نگه می‌دارند.

هنوز هم حضور مردم در شب‌های قدر برای عبادت و راز و نیاز با خدا در شهر مناره‌ها و استان کردستان جاری و ساری است و هنوز مردم دستگیری مستمندان و کمک به نیازمندان و حضور در جشن گلریزان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در ماه مبارک رمضان را حفظ کرده‌اند و این آئین‌های نوع دوستانه را نسل به نسل و سینه به سینه ماندگار کرده‌اند.

رمضان، آمدنت به میان مردمی که خود را برای حضور در لحظه‌هایت آماده کرده‌اند مبارک باد می‌گوییم.

لحظه‌هایی که منشا خیر و برکتند و بی‌شک باران لطف و مرحمت خداوند را بر سر بندگان محبوب معبود می‌گستراند.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

ماه رمضان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.