سخن روز :
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 / 08:48|کد خبر : 5668|گروه : سیاسی

وضعیت کولبران کردستان، هر روز مبهم‌تر از دیروز/خلف وعده یک هفته‌ای دولت برای رفع مشکل مرزنشینان

وضعیت کولبران کردستان، هر روز مبهم‌تر از دیروز/خلف وعده یک هفته‌ای دولت برای رفع مشکل مرزنشینان

آمارها می‌گویند حدود 20 هزار نفر در کردستان کولبری می‌کنند، حالا این افراد که هرکدام بار یک زندگی را به دوش می‌کشند به نظر می‌رسد امروز وضعیتشان از همیشه مبهم‌تر است و سردرگم و بیمناک از آینده هستند.

 

به گزارش کرددانش،فارس نوشت؛ در حالی که مردم کردستان رویای شیرین تبدیل شهرستان‌های مریوان و بانه به منطقه آزاد را در سر می‌پروراندند و به تحقق این وعده به زمین مانده دولت تدبیر و امید امیدوار بودند، با اجرای طرح جدید دولت در زمینه ساماندهی مرزها به کابوسی تلخ تبدیل شد.

این طرح در کردستان برای ارائه خدمت به 23 هزار و 392 خانواده مرزنشین در سه شهرستان بانه، مریوان و سروآباد پیش‌بینی شده و بانه با 311 روستا و 10 هزار و 65 خانوار بیشترین جمعیت مشمول این طرح را دارد.

استان کردستان 227 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که در امتداد این مرز، مرزنشینان در قالب پنج معبر موقت مرزی مله خورد در سروآباد، گله سور و هنگ‌ژال در بانه و خانم شیخان و پیران در مریوان فعالیت داشتند اما با تصمیم اجرای طرح ساماندهی مرزها، این معابر تعطیل شدند.

با اجرای طرح مبادلات مرزی فعالان اقتصادی می‌توانستند کالاهایی را که در ایران نمایندگی ندارد یا مشابه داخلی آنها تولید نمی‌شود وارد کشور کنند، اما فعالان اقتصادی شهرستان‌های مرزی کردستان به نرخ بالای گمرکی معترض شدند و دست از کار کشیدند و قطب تجاری کردستان فلج شد.

در اجرای طرح ساماندهی کولبران و معابر موقت مرزی دولت، دفترچه کوله‌بری مرزنشینان حذف و به جای آن برای سرپرست خانوارهای روستایی در شعاع 20 کیلومتری کارت الکترونیکی پیله‌وری صادر شود.

در کارت پیله‌وری، هر خانوار مرزنشین ماهانه 500 هزار تومان امکان واردات کالا از معابر مرزی را خواهد داشت و تاجران کالا در این سوی مرز، به ازای هر کارت بازرگانی، مبلغی را از محل تخفیف سود بازرگانی به پیله‌ور (همان کولبر قدیم) می‌دهد.

تعطیلی مرز، مانند بسته‌شدن رگ حیات شهرهای مرزی اقتصاد شهرستان‌های مریوان و بانه را فلج کرده است و اگر این تعطیلی مرز ادامه داشته باشد اقتصاد شهرستان‌های مریوان و بانه و در نهایت، استان کردستان دچار مرگ مغزی خواهد شد.

امروز بازارها، پاساژها و مغازه‌های فروش اجناس مریوان و بانه هر چند به ظاهر باز است اما بر اساس گزارشات میدانی خبرنگار فارس همچنان تعطیل‌ هستند.

 بازاریان و اصناف شهرهای مریوان و بانه خواستار بازگشایی مرز هستند، مغازه‌داران بانه‌ای سفره‌های خالی پهن‌شده را به امید تغیر وضعیت در بازه زمانی یک هفته‌ای وعده مسوولان جمع کرده‌اند اما اکنون بیش از دو هفته از نشست بازاریان با خسروتاج معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت و حیدری، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور می‌گذرد ولی هیچ خبری از برنامه دولت نیست.

 بسته شدن معابر کولبری در بانه و مریوان وضعیت کسب مغازه‌داران این شهرها را کساد کرده است و مردم همچنان در انتظار رفع این مشکل هستند.

هرچند کولبران در مناطق مرزی با خطرات بسیاری مواجهند و به همین دلیل شاید بیمه می‌توانست، کمی از دغدغه آنان برای آینده خود و خانواده‌هایشان را کم کند اما دولتی‌ها می‌گویند: بحث بیمه در این اصلاحیه‌ها دیده نشد چون کولبری شغل پایدار نیست و ما نمی‌خواهیم کولبری به عنوان شغل اصلی تلقی شود.

وضعیت کوله‌بران امروز از همیشه مبهم‌تر است

اما سوی دیگر این ماجرا، مرزنشینانی هستند که تنها وسیله امرار معاش آنها کولبری است، این مرزنشینان مخالفت‌هایی با طرح جدید دارند و از آینده نامبهم آن ناراضی هستند.

شورش جوانی است که چند سالی است کولبری می‌کند؛ وی می‌گوید: با انجام این طرح جدید ما باید کارت کولبری خود را به یک بازرگان بدهیم تا او از تخفیفات گمرکی بهره‌مند شود و در نهایت مقداری از تخفیف را به ما بدهد.

حالا سوال رضا این است که چه تضمینی هست که بازرگان عواید حاصل از کارت کولبری را به کوله‌بران عودت دهد؟

کاک رحیم هم که سال‌هاست در بازار بانه کسب و کار دارد، می‌گوید: اگر این طرح اجرا شود و بر کالاهای وارده عواید گمرکی وضع شود قیمت اجناس بانه هم همانند سایر نقاط ایران خواهد و بود عملا دیگر بازار شهرهای مرزی مشتری نخواهد داشت.

آمارها می‌گویند حدود 20 هزار نفر در کردستان کولبری می‌کنند، حالا این افراد که هرکدام بار یک زندگی را به دوش می‌کشند به نظر می‌رسد امروز وضعیتشان از همیشه مبهم‌تر است و سردر گم و بیمناک از آینده هستند.

این رویداد، اگرچه می‌تواند نقطه عطفی در ارتقاءشان و کرامت مرزنشینان و ساماندهی مبادلات مرزی با حذف کولبری باشد، اما مردم منطقه محروم کردستان، کوله‌بری پرمشقت را به راحتی پیله‌وری ترجیح می‌دهند.

یکی از نمایندگان بازار بانه می‌گوید: یکی از بزرگترین اشکالات طرح معابر کولبری از بین بردن کرامت و جایگاه انسانی بود که بازاریان بانه هم مخالف این طرح بودند و مرزنشینان هم به واسطه نداشتن شغل مناسب و منبع درآمد تن به کولبری دادند.

هیرش صالحزاده می‌افزاید: کولبری به نوعی به مرزنشینان تحمیل شد چراکه دولت می‌توانست راه معابر را برای کولبران هموار کند وسیله نقلیه در اختیار آنها قرار دهد که این ظلم بزرگی به حق مرزنشینان بود.

وی به طرح ساماندهی کولبری اشاره کرد و اظهار داشت: قبل از اجرای طرح ساماندهی مبادلات مرزی قرار بود طرح ساماندهی کولبر اجرا شود و بحث بیمه کولبران، پرداخت تسهیلات و هموارکردن جاده‌های دسترسی مطرح بود و این مهم جزء شعارهای ریاست جمهوری بود که هیچگاه اجرا نشد و رگ حیات زندگی مردم منطقه را هم با بستن معابر موقت قطع کردند.

وی ادامه داد: در بهمن ماه سال گذشته فرمانداری بانه جلسه‌ای در این خصوص برگزار کرد و اعلام کرد با توجه به شرایط سیاسی کشور عراق بسته‌شدن مرزها از طرف عراق انجام شده و ایران در آن دخالتی نداشتند.

صالحزاده می‌گوید: در سایر استان‌ها کارخانه‌های کوچک و بزرگ برای اشتغال بکار مردم ایجاد شده است اما کردستان هیچ سهمی از این سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بخصوص در مناطق مرزی ندارد و وعده‌های دولت هم مبنی بر ایجاد توسعه زیرساخت‌های اقتصادی در حد شعار بوده و عملا کاری انجام نشد.

نماینده بازاریان بانه اظهار داشت: ضمن اینکه عوارض داخلی پرداخت می‌شد کولبران هم از واردات کالاها توسط تجار تامین معاش می‌کردند و چرخ‌های زندگی آنها تا حدودی خوب می‌چرخید و مردم از این شرایط راضی بودند.

وی ادامه داد: بیشتر بازاریان بانه به صورت چمدانی تجارت می‌کنند و توانایی خرید کانتیری ندارند و این درحالی که زیرساخت‌های بازارچه سیرانبند بانه فراهم نشده طرح ساماندهی مبادلات مرزی را شروع کردند اما این بازارچه ظرفیت روزانه 100 ماشین صادرات را ندارد.

تعطیلی معابر موقت مرزی کل مردم را با چالش مواجه کرده است

یکی دیگر از بازاریان شهر بانه اظهار کرد: بازار بانه بخاطر وعده‌های اخیر مسوولان باز شد اما تقریبا هیچ معامله‌ای در این بازارها انجام نمی‌شود چون تقریبا مغازه‌ها خالی از اجناس شده است.

بختیار صالحی اضافه کرد: بسته شدن مرز به صورت جدی به مردم مرزنشین که هیچ شغل دیگری جز ارتزاق از این محل را ندارد فشار آورده است.

وی تصریح کرد: اگر تعطیلی مرز در مناطق دیگر کشور به معنی بیکارشدن کولبران است در شهر بانه اکثریت مردم را با چالش بیکاری مواجه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مردم و مغازه‌داران در اعتراض به این مسئله سفره خالی در خیابان‌ها پهن کردند، بازار پویایی که طی سال‌های اخیر مرکز خرید مردم شده بود الان به کما رفته است.

به گفته وی، تعرفه‌های طرح ساماندهی دولت در توان بازاریان مرزنشین نیست و این مسئله موجب نگرانی شده است در ضمن درآمد حاصل از مرز هم شفاف‌سازی نمی‌شود چون شاید ریالی از آن هزینه استان کردستان نشود.

صالحی یادآور شد: طبق وعده‌های آقای حیدری مدیرکل امور مرزی، وزیر کشور و یا سایر مسوولان استانی، باید ظرف یک هفته این مشکلات حل می‌شد اما متاسفانه هیچ خبری از تحقق وعده‌های دولتمردان نیست.

وی گفت: مردم بانه و مریوان تاجر نیستند و هیچ شغلی جز کولبری و بازار ندارند لذا این انتظار را از مسوولان داریم که به عنوان تاجر به ما نگاه نکنند.

با 500 هزار تومان کارت پیله‌وری نمی‌توان زندگی کرد

یکی از فعالان بازار شهر مریوان هم با ابراز گله‌مندی از عدم تحقق وعده مسوولان در زمینه تعیین‌تکلیف وضعیت مرز، اظهار کرد: در طرح ساماندهی مبادلات مرزی، درآمد پیله‌وران با هزینه‌های بالای گمرکی همخوانی نخواهد داشت.

هیوا صالحی افزود: تعرفه بالای گمرکی و برخی مصوبات غیرکارشناسی در این طرح وجود دارد که در نشست با آقای خسروتاج و حیدری خواستار بازنگری آن شدیم.

وی تاکید کرد: دولت قبل از اجرای این طرح باید تمام جوانب را ارزیابی می‌کرد چون با 500 هزار تومان کارت پیله‌وری که نمی‌توان زندگی کرد.

وی افزود: دولت با اجرای این طرح، از یک سو شرایط سخت زندگی را برای مردم مرزنشین به وجود آورده است و از سوی دیگر به وعده‌های پی‌درپی یک هفته‌ای عمل نمی‌کند.

این کاسب‌کار مریوانی نیز معتقد است که درآمدهای مرز عاید مرزنشینان نمی‌شود در صورتی که باید برای رفاه و آسایش این مردم هزینه کنند که از اول پیروزی انقلاب تاکنون در حفاظت از کشورمان مرزداری می‌کنند.

محل هزینه‌کرد درآمدهای مرزی شفاف نیست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج اظهار کرد: یکی از مزیت‌های اصلی اقتصاد استان کردستان بحث خدمات تجاری است که اعظم آن هم‌مرز بودن با اقلیم کردستان است.

سیدکمال حسینی افزود: 500 هزار نفر از مردم مرزنشین شامل کولبر، تجار، بازرگان و بخش حمل و نقل و غیره به نوعی معیشت آنها از طریق مرز تامین می‌شود که شغل پرفراز و نشیب و بدون ثبات و متاثر از مسائل سیاسی است و این نگرانی همواره وجود دارد که با کوچکترین تغییرات سیاسی مرز بسته می‌شود.

به گفته وی، پون‌های اقتصادی می‌تواند خیلی امنیت‌های سیاسی و رفاهی و اجتماعی به دنبال داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج تاکید کرد: سیاسیون ما باید این موضوعات را در مباحث خود ببینند و از سیاست برای اقتصاد خرج کنند و در اقتصاد نیز رویکرد تولید صادرات و اشتغال را داشته باشیم چرا که اولویت اقتصادی و اشتغال مهم‌ترین مسئله در کشور ماست.

حسینی اضافه کرد: برآیند رویکرد سیاسی باید توسعه اقتصادی و ارتباطات اقتصادی باشد و این مهم باید در مسائل مرزی بیشتر خود را نشان دهد و به نحوی عمل شود که در آینده ثباتی در مرزها حاکم باشد و معیشت مردم به بهترین شیوه تامین شود.

وی تاکید داشت: اگرچه استان کردستان در بازه زمانی کوتاه نمی‌تواند به استان صنعتی تبدیل شود، گفت: کردستان به واسطه وجود 232 کیلومتر مرز مشترک با عراق یکی از مهم‌ترین دروازه‌های تجارت و ارتباطات اقتصادی با کشورهای دیگر است.

حسینی به شفاف‌نبودن درآمد مرز نیز انتقاد کرد و گفت: اینکه این درآمد به حساب خزانه واریز می‌شود و یا اینکه در کجا هزینه می‌شود شفاف نیست، نه تنها این درآمد صرف ایجاد زیرساخت‌ها در این مناطق نمی‌شود هیچ اطلاع دقیقی در زمینه وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج خاطرنشان کرد: ما به عنوان نماینده بخش خصوصی این انتظار را داریم شفاف‌سازی‌های لازم در زمینه نحوه هزینه درآمدهای مرز انجام شود.

حسینی گفت: مردم از ما به عنوان نماینده بخش خصوصی خواسته‌اند که این موضوع را دنبال کنیم و ما نیز در قالب گفتمان، دیالوگ و غیره برای حل این مشکل و خواسته بحق مردم تلاش خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: قطعا هدف دولت در اجرای طرح ساماندهی مرز ایجاد نارضایتی در بین مردم اما عدم کار کارشناسی در این طرح مشکلاتی پیش آورده که با گفتمان با نمایندگان اقتصادی مردم قابل حل است.

خبری که تا این لحظه هم اعلام نشد/مرزنشینان کردستانی منتظر خبرهای خوب باشند

استاندار کردستان سوم ماه جاری در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری وعده داده بود که طی دو سه روز آینده خبرهای خوبی برای مرزنشینان غیور استان و ایجاد تحرک و پویایی در مرزها منتشر خواهد شد.

بهمن مرادنیا با بیان اینکه در چند روز گذشته جلسات مستمر و مفیدی با مقامات تصمیم گیرنده و مسئولان مرتبط با مسایل مرزی در تهران برگزار شده است گفته بود: در این دیدارها همه تلاش مسئولان بر این بوده است که یک راهکار دائمی و قانونی برای مبادلات مرزی پیدا شود.
وی تاکید داشته بود: همه در این مسئله متفق‌القول هستند که تجویز مسکن‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دردی از مرزنشینان غیرتمند و شریف استان دوا نمی‌کند و بر همین اساس باید یک راه حل اساسی و همیشگی برای ساماندهی مبادلات مرزی پیدا کرد.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: معابر موقت مرزی و کولبری یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی مردم شهرستان‌های مرزی کردستان است.

منصور مرادی افزود: تجمیع مرزهای کولبری در قالب یک معبر دارای کد شناسه در هر شهرستان، موجب نارضایتی در بین کولبران و بازاریان در بانه و مریوان شده است چون اکنون منبع درآمد آنها قطع شده است.

مصوبه دولت منافع مرزنشینان را به خطر انداخت

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس هم در این‌باره اظهار کرد: ارتزاق بیش از 80 درصد مردم این منطقه وابسته به درآمدهای مرزی است.

محسن بیگلری گفت: این مصوبه دولت منافع مرزنشینان را به خطر انداخت و به همین دلیل جزء اولین کسانی بودم که نامه استیضاح وزیر کشور را امضا کردم و در نطق‌هایم بحث مشکلات مرزنشینان را بیان کرده‌ام.

وی اضافه کرد: به عنوان نماینده مردم از دولت انتظار داریم که براساس وعده‌ای که به مردم این مناطق داده است، هرچه زودتر اصلاحیه این طرح را انجام دهد.

بیگلری گفت: به جدی پیگیر این موضوع تا حصول نتیجه خواهیم شد ضمن اینکه از مردم مناطق مرزی استان هم بخاطر آرامشی که در نحوه برخورد با این شرایط داشتند تقدیر می‌کنم.

اگرچه مردم مرزنشین استان کردستان به وعده‌های مسوولان دلخوش هستند و بخاطر عرق ملی و وفاداری به نظام اسلامی با چنین موضوعاتی مدارا می‌کنند اما مسوولان هم باید متعهد باشند و سعی نکنند با وعده‌های سرکاری مردم را سرگرم نمایند.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.