سخن روز :
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 / 09:32|کد خبر : 5653|گروه : اجتماعی

وقتی بحران کاهش جمعیت در بیجار نادیده گرفته می‌شود

وقتی بحران کاهش جمعیت در بیجار نادیده گرفته می‌شود

بیجار با مهاجرت بی‌رویه‌ و کاهش جمعیت مواجه است و گویا مسوولان ناقوس حزین مهاجرت نمی‌شنوند و راهکاری برای آن جستجو نمی‌کنند.

 

به گزارش کرددانش،فارس نوشت؛ چند سالی است که پدیده مهاجرت در برخی از شهرهای استان کردستان به ویژه دیار گروس مطرح است.

سال‌ها است که مهاجرت دغدغه و مساله اول شهرستان بیجار است و مدام در تیتر تمامی خبرهای مهم شهرستان بیجار خبر مهاجرت جوانان این دیار مطرح است.

دیار گروس علیرغم ظرفیت‌های مهم گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی، معادن، ظرفیت‌های کشاورزی و به ویژه نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده متأسفانه به دلیل نبود شغل و امکانات مجبور به ترک موطن خود می‌شوند.

روند روبه رشد مهاجرت در بیجار تهدیدی جدی برای این شهرستان بوده که دارای قدمت دیرینه است.

همگان بر عمده‌ترین علت مهاجرت در بیجار که همان بیکاری که موجب بروز طلاق و افسردگی است واقف هستند اما تاکنون آنگونه که از شواهد هویدا است بحران مهاجرت و به تبع آن کاهش جمعیت نادیده گرفته شده است.

این در حالی است که جوانان تحصیل‌کرده بیجاری سرشار از استعداد هستند اما به دلیل نبود شغل مناسب مجبور به مهاجرت به دیگر شهرهای بزرگ هستند.

نیروی جوان دیار گروس عمدتا نخبگان و فارغ‌التحصیلان معتبرترین دانشگاه‌های کشور و بعضا دیگر کشورها هستند که همچون دیگر جوانان ایران اسلامی با امیدهای بسیار پا به عرصه علم و دانش گذاشته‌اند، از جمله آروزهای آنان خدمت در شهر و دیار خود است اما اکنون گویی عرصه برای کار کردن جوانان بیجاری تنگ شده است.

در گفتگو با جوانان این دیار می‌توان دریافت که بیکاری مهم‌ترین مشکل و یکی از دلایل اصلی مهاجرت آنان به دیگر شهرها است، این در حالی است که رغبت آنان برای ماندن در دیار گروس نیز در سخنانشان کاملا مشخص است.

اجبار در ترک موطن و گام نهادن در شهر و دیاری دیگر با هدف یافتن کار و اشتغال و ناکامی از این مهم و نبود شغل مناسب و روی آوردن به کارهایی که خارج از تخصص جوانان است آنان را روبه افسردگی و سرخوردگی کشانده است.

جوانان دارای پتانسیل‌های عظیم فکری هستند و می‌توان آنان را سرمایه‌های ارزشمند کشور دانست و باید توانایی و استعدادهای آنان را شکوفا کرد نه اینکه با بی‌تفاوتی از کنار کمترین خواسته آنان یعنی ماندن در وطن خود و ایجاد کاری مناسب گذشت که روز به روز از آمار جمعیتی این شهرستان کاسته می‌شود.

حتی در و دیوار این دیار ارزشمند هویدای کوچ ساکنانش است، ناقوس کوچ و رفتن از کوی و برزن بیجار گروس به گوش می‌رسد.

ملکی به فروش گذاشته می‌شود و مالک آن دلیلش را بر روی دیوراهای خانه اش اینگونه عنوان کرده است... "فروش به علت مهاجرت"...!

نمی‌دانیم آیا ما چشمانمان زیادی بینا است و اینگونه دردها را مشاهده می کند یا چشمان مسوولان از فرط رسیدگی به مشکلات کم سو شده است!

گوش‌های ما شنواتر شده است و ناقوس دردناک مهاجرت را می‌شنود اما گویا گوش‌های مسوولان از بس که مشکلات را شندیده‌اند کم شنوا شده است؟!

این روزها حتی دیگر از سخن‌ها و ایده‌های عملی نشده و چاره‌اندیشی‌های مقطعی برای حل مشکل مهاجرت  نیز خبری نیست، گویا  عزم همه برای خالی شدن بیجار از سکنه جزم است.

و غم‌انگیزتر از آن بی‌تفاوتی‌ها به این معضل و مشکل است که حل آن را منوط به برگزاری جلساتی و سخنانی در این باب کرده‌اند.

رهبر معظم انقلاب در 28 اردیبهشت سال 88 در سفر به بیجار عنوان کردند "بعضا شنیده می‌شود مردم از این شهرستان به نقاط دوردست مهاجرت می‌کنند، این بر خلاف حضور است باشید بمانید و اینجا را آباد کنید"، اما سال‌هاست این کلام بر زمین مانده است و اکنون هر چند با تأخیر فراوان اما زمان عملی‌شدن آن است.

در گفت‌وگو با چند تن از جوانان مهاجر به دیگر شهرها به این مهم دست خواهیم یافت که تمامی جوانان و مهاجران علیرغم میل باطنیشان از دیار گروس رفته‌اند.

مهدی مرادعلی جوان بیجاری است که دلیل مهاجرتش را نبود شغل و منابعی برای درآمدزایی، عنوان کرد: متأسفانه به دلیل نبود شغل مناسب 2 تن دیگر از اعضای خانواده بنده هم مهاجرت کرده‌اند.

وی نبود اماکن تفریحی مناسب و نبود پزشکان متخصص را از دیگر دلایل مهاجرت عنوان کرد و گفت: برای کوچکترین بیماری مجبور می‌شویم مسافتی را طی کنیم. خطرات مشیر را به جان بخریم و به پزشک مراجعه کنیم.

معصومه صمدی هم گفت: به دلیل نبود اماکن علمی مناسب آینده کودکان هیچ تضمینی نداشته و به این دلیل دست به مهاجرت زدند.

وی عنوان کرد: دلایل فرهنگی نیز می‌تواند از دیگر علل مهاجرت باشد، عدم درک جوانان، نبود اماکن ورزشی و تفریحی نبود پزشکانی از این دست است.

صمدی اظهار کرد: جوانان تحصیل‌کرده بسیاری با سطح علمی بالا امروز در بیجار بیکار هستند و نوجوانان با مشاهده این عملکرد به سمت وسوی  ادامه تحصیل کمتر خواهد شد.

پدیده مهاجرت برای مسوولان و مردم ایجاد مسولیت می کند

امام جمعه بیجار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رابطه با معضل مهاجرت، گفت: یکی از عوامل مهاجرت بیجاری‌ها بیکاری است که  فراهم کردن شرایط کار برای جوانان وظیفه مسوولان  کشوری و استانی و شهرستانی است.

حجت‌الاسلام علی مرادی در ادامه گفت: با اشتغال جوانان و رفع  بیکاری مهاجرت‌ها کم خواهد شد.

وی ادامه داد: با مهاجرت شهروندان دیگر افرادی از دیگر نقاط استان و شهرستان به شهر بیجار آمده و ساکن می‌شوند، افراد یایگزین مهاجران نه کارخانه‌ای برایشان احداث می‌شود و بعضا با درآمدهایی که بیجاری‌ها قانع نیستند قانع می‌شوند و در بیجار می‌مانند.

مرادی ادامه داد: مهاجران بیجاری در شهرهای دیگر اشتغالی برایشان اتفاقا نمی‌افتد و بقطعا به مشکلات فراوانی دچار می‌شوند.

وی ادامه داد: مردم برای عمران آبادانی در بیجار باید تصمیم به ماندن در دیار گروس داشته باشند و مسوولان نیز باید فضا را برای اشتغال جوانان ایجاد کنند.

خطیب جمعه بیجار اظهار کرد: در صورت اشتغال چند نفر در خانواده آنان هیچ رغبتی به مهاجرت نخواهند داشت.

مرادی اظهار کرد: پدیده مهاجرت ایجاد مسوولیت برای مسوولان استانی و شهرستانی و خود مردم است و باید خود مردم در آبادی دیار گروس کوشا باشند و به درآمدهای کم قانع باشند تا پدیده مهاجرت کمتر و کنترل شود.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.