سخن روز :
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 / 07:37|کد خبر : 5625|گروه : دانشگاهی

برگزاری نخستین کنفرانس مشترک بین دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق

برگزاری نخستین کنفرانس مشترک بین دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق

نخستین کنفرانس مشترک بین دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق تحت عنوان «چهارمین همایش زبان و ادبیات فارسی و کردی از منظر ذهن و فرهنگ آریایی» در شهر رانیه کشور عراق برگزار شد.

به گزارش کرددانش، نخستین کنفرانس مشترک بین دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق تحت عنوان «چهارمین همایش زبان و ادبیات فارسی و کردی از منظر ذهن و فرهنگ آریایی» در شهر رانیه کشور عراق برگزار شد.


دکتر عثمان عزیزی در آیین افتتاحیه نخستین کنفرانس مشترک بین دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق که در دانشکده تربیت معلم دانشگاه راپرین در قلادزه برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از ایجاد تعاملات علمی مشترک بین دو دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: برگزاری همایش‌های علمی، تحقیاتی و پژوهشی بستری مناسب را در راستای هم‌افزایی و رشد علمی و گسترش همکاری‌های علمی دو دانشگاه و دو کشور فراهم می سازد.


وی با اعلام اینکه دانشگاه کردستان از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهورری اسلامی ایران به عنوان رئیس کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌‌های علمی با اقلیم کردستان جمهوری عراق انتخاب شده است، از آمادگی دانشگاه کردستان برای افزایش مراودات علمی بین دانشگاه‌های اقلیم با دانشگاه‌های توانمند ایرانی خبر داد.


آغاز برگزاری دو دوره مشترک مهندسی علوم باغبانی و مهندسی علوم دامی در دانشگاه‌های کردستان ایران و راپرین کردستان عراق
 

در ادامه این کنفرانس دکتر موفق رئیس دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق نیز از برگزاری و شروع دو دوره مشترک مهندسی علوم باغبانی و مهندسی علوم دامی خبر داد و گفت: دانشجویان این دوره‌ها دو سال در دانشگاه راپرین و دو سال در دانشگاه کردستان تحصیل خواهند کرد.


 
در جلسه ای که با حضور دو رایزن فرهنگی و اقتصادی ایران و همچنین رئیس هیئت اعزامی و مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه کردستان برگزارشد، مقرر گردید که اقدامات و هماهنگی‌های اولیه در راستای برگزاری نمایشگاه معرفی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری ایران در اقلیم کردستان صورت گیرد.

گفتنی است حضور یک هیات رسمی از دانشگاه کردستان فرصت مناسبی را برای توسعه بیشتر همکاری ها و استفاده از کنفرانس برای جذب بیشتر دانشجو در اختیار دانشگاه کردستان قرار داد که طی آن مقرر گردید که سال آینده کنفرانسی تحت همین نام با مشارکت دو دانشگاه در دانشگاه کردستان برگزار شود و همچنین بیش از شش نفر از اعضای هیات علمی گروه زبان وادبیات عرب با مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق درخواست خود را مبنی بر ادامه تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه کردستان اعلام کردند که مقرر گردید برای تحقق این مهم بستر مناسب از سوی دانشگاه کردستان فراهم گردد.


گفتنی است، هیئت متشکل از سخنرانان علمی و هیأتی شامل اعضای هیئت رئیسه دانشگاه کردستان که در نخستین کنفرانس مشترک بین دانشگاه کردستان و دانشگاه راپرین اقلیم کردستان جمهوری عراق تحت عنوان «چهارمین همایش زبان و ادبیات فارسی و کردی از منظر ذهن و فرهنگ آریایی» شرکت داشتند قبل از شروع کنفرانس در مراسم بزرگداشت شهدای دانشجویی بمباران هوایی رژیم بعث شرکت کرده و با اهدای دسته گلی یاد و خاطره این شهیدان را گرامی داشتند.

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه کردستان و دانشگاه اقلیم کردستان عراقبرگزاری دورهای مشترک بین دانمشگاه کردستان و دانشگاههای سلیمانیه عراقتعاملات بین المللی دانشگاهی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.