سخن روز :
یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 / 07:34|کد خبر : 5604|گروه : دانشگاهی

اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک برگزار می شود

اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک برگزار می شود

رئیس جهاددانشگاهی استان کردستان از برگزاری اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج در اوایل اسفند 1397 خبر داد و گفت: مقالات ارسالی برای همایش می تواند به زبان های فارسی و انگلیسی باشد.

به گزارش کرددانش،چیا سهراب نژاد در اولین نشست «اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک» گفت: آب به عنوان یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی مایه حیات جهان بشریت و حتی جهان بی جان بوده و یکی از مباحث حائز اهمیت برای تمام جهانیان است.

وی با بیان اینکه مباحث آب و هیدرولوژی و موضوعاتی مشابه آن از مباحث دارای اولویت در حال حاضر است افزود: بر اساس آمارهای رسمی وضعیت ما از لحاظ منابع آبی در کشور وضعیت مطلوبی نیست.

رییس کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج عنوان کرد: هرچند که ایران کشوری خشک و نیمه خشک بوده اما روند مصرف آب در کشور، روندی نگران‌کننده است.

وی عنوان کرد: محدودیت منابع آب در دسترس، افزایش نیازهای آبی و آلودگی آب‌های موجود موجب شده تا جوامع انسانی با استفاده از بررسی‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی، وضعیت بهتری را برای خود ترسیم کنند.

سهراب نژاد خاطرنشان کرد: در این راستا لزوم هم‌فکری صاحب‌نظران و متخصصان در عرصه ملی و بین مللی برای تحول در زمینه پژوهش‌های کاربردی در منابع آب ایران همگام با پیشرفت‌های جهانی ضروری است و باید علوم پایه منابع آب مانند هیدرولوژی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی یادآور شد: جهاددانشگاهی کردستان با توجه به اهمیت این موضوع در صدد برگزاری همایشی در سطح بین المللی است.

دکتر هاشمی، دبیر علمی کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در ادامه جلسه گفت: " آب" نقش مهمی را در سیاست جهانی ایفا می کند و در سال 2016 مجلس عمومی سازمان ملل دهه بین المللی اقدام درباره آب برای توسعه پایدار(2028 – 2018 ) را تعریف کرد.

وی با بیان اینکه علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در فرآنید توسعه پایدار دارند افزود: نظر بر این است که ﺩﻳﻨﺎﻣﻴﻚ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺟﺎﻣﻌﻪ - اﻛﻮﻟﻮﮊﻱ - ﻫﻴﺪﺭﻭﻟﻮﮊﻱ (اﻧﺴﺎﻥ - ﻃﺒﻴﻌﺖ - ﺁﺏ) ﺑﺮاﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪاﺭ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ به عنوان محور اساسی این کنفرانس قرار گیرد.

هاشمی با توجه به برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس ملی در این زمینه، بیان کرد: برگزار کردن این همایش در سطح بین المللی می تواند اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوژی در ایران و جهان باشد که باید ابعاد مختلف اجتماعی اکولوژی و فیزیکی چرخه آب مورد بررسی قرار گیرد.

وی عنوان کرد: پژوهشگران داخلی می توانند یافته های علمی خود را در سطح بین المللی اما در جایگاه کشوری مطرح کنند و با تجربه های بین المللی آشنا شوند و تئوری و کاربرد علوم مربوط به آب را بالا ببرند.

دبیر علمی کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک خاطرنشان کرد: این همایش می تواند نه فقط در تولید علم بلکه در گفتمان بین ذی مدخلان و ذی نفعان آب در مدیریت به هم پیوسته و توسعه پایدار منابع آب مفید باشد.

وی از همه متولیان علم و دانش و صاحب نظران و متخصصان درخواست کرد که با حضور خود به غنای  همایش ببخشند. نشست نخست اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج با حضور دکتر سهراب نژاد و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی همایش در سالن اجتماعات جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشککنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در کردستانجهاد دانشگاهی کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.