سخن روز :
سه شنبه 28 فروردین 1397 / 19:26|کد خبر : 5574|گروه : دانشگاهی

گزارش تصویری

برگزاری نشست تخصصی « نقش دانشگاهیان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» در دانشگاه فرهنگیان کردستان

برگزاری نشست تخصصی « نقش دانشگاهیان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» در دانشگاه فرهنگیان کردستان

پیش از ظهر امروز نشست تخصصی "نقش دانشگاهیان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت" با حضور سرهنگ حسینی مسئول کنگره 5400 شهید استان کردستان و جمعی از اساتید و مسئولین دانشگاه فرهنگیان کردستان در سالن جلسات پردیس شهید مدرس سنندج برگزار شد.

 

به گزارش کرددانش،پیش از ظهر امروز نشست تخصصی "نقش دانشگاهیان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت"  با حضور سرهنگ حسینی مسئول کنگره 5400 شهید استان کردستان و جمعی از اساتید و مسئولین دانشگاه فرهنگیان کردستان در سالن جلسات پردیس شهید مدرس سنندج برگزار شد.

 

 

دکتر یحیی معروفی رییس دانشگاه فرهنگیان استان کردستان در این نشست اظهار داشت: شهدا ولی نعمتان ما هستند, عظمت امروز مملکت, اقتدار و دوام نظام, امنیت, پیشرفت و توسعه کشور در گرو جانفشانی ها و ایثارگری های شهدا بود.

 

وی افزود: شهدا گران مایه ترین سرمایه خودشان که همان جانشان بود را در راه اعتلای نظام و کشور فدا کردند و ما وظیفه داریم در همه حال قدردان ایثارگری و فداکاری آنها باشیم.

 

دکتر معروفی با اشاره به اینکه شهادت خلعتی گران بها است که خداوند فقط نصیب خاصان خود میکند گفت: شهید مرتبه ای است که خداوند به آن اجازه شفاعت داده است بنابراین این درجه و مقام نصیب هر کسی نمیشود و کسانی که شهادت نصیبشان شده است برگزیدگانی بودند که خداوند نصیبشان کرده است.

 

 

لزوم انتقال فرهنگ شهادت به نسل امروز

در ادامه این نشست تخصصی حجت الاسلام و المسلمین محسن قربانی مسئول نهاد رهبری دانشگاه فرهنگیان کردستان گفت: در کشورهای مختلف اسطوره های جنگ مورد تجلیل و تقدیر همگان است اما در کشور ما اسطوره های ویِژه ای در جنگ هشت سال دفاع مقدس حضور داشتند که از جان خود که بزرگترین سرمایه آنها بود در راه کشور گذشتند اما متاسفانه امروز به درستی به نسل جوان معرفی نشده اند.

 

وی افزود: متاسفانه امروز در کشور شاهدیم که غبار فراموشی کم کم روی این اسطوره ها کشیده شده است و خاطرات آنها, جانفشانی و ایثارگری آنها به نسل جوان منتقل نشده است, جوان امروز ما از فداکاری آنها, از جانفشانی آنها از خودگذشتگی آنها چیزی نمیداند پس باید نسل به نسل و سینه به سینه اتفاقات دوران جنگ و رشادت شهیدان به آیندگان منتقل شود.

 

 

درس انقلاب در دانشگاه ها به زنگ تفریح دانشجویان تبدیل شده است

در ادامه سرهنگ ابراهیم حسینی رئیس ستاد کنگره بزرگداشت 5400 شهید کردستان از برگزاری کنگره عظیم و ملی 5400 شهید کردستان  در سال 97 در استان خبر داد و گفت: شهید متعلق به تاریخ است, متعلق به جهان بینی انسانی همه ما است, شهید متعلق به یک جناج و نهاد و یا جریان خاصی نیست بلکه همه مردم از بزرگ و کوچک از باسواد و بی سواد از بازاری گرفته تا استاد و دانشجو و معلم و دکتر و .... همه و همه باید پای کار بیاییند و جامعه خود را تحت تاثیر این اقدام فاخر فرهنگی قرار دهند.

 

وی افزود: هر استادی, هر معلمی, هر دانشجویی و هر کسی در هر جایگاهی که هست باید نسبت به این حادثه بزرگ فرهنگی اقداماتی انجام دهد و دین خود را به شهدای مظلوم استان ادا کند.

 

رئیس ستاد کنگره بزرگداشت 5400 شهید کردستان تصریح کرد: با توجه به روند کاری که تا امروز در راستای کنگره 5400 شهید استان کردستان صورت گرفتنه است اگر این کنگره امسال برگزار نشود بهتر است چرا که به این جایگاه نرسیده ایم که همه جامعه را و همه مردم استان را درگیر این کار فرهنگی کنیم, هنوز هیچ استاد دانشگاهی پای کار نیامده است, هنوز هیچ دانشجویی, هیچ هنرمندی و هیچ نویسنده ای در استان در راستای کنگره کاری انجام نداده است نه فیلمی ساخته شده است, نه کتابی نوشته شده است نه تندیسی ساخته شده است و این مایه تاسف است.

 

وی یادآور شد: متاسفانه بجز معدود مواردی مسئولی را ندیده ام که در مصاحبه های خود اولویت برنامه های خود را کنگره 5400 شهید استان قرار دهد, امروز با این روندی که مسئولان در راستای کنگره 5400 شهید استان در پیش گرفته اند با این بی غفلتی ها با این بی تفاوتی ها بار دیگر شهیدانمان را مظلوم تر شهید کرده ایم, با این بی تفاوتی ها نمی شود قهرمانان و اسطوره های جنگی خود را به جامعه معرفی کنیم.

  

سرهنگ حسینی ادامه داد: در استان مسئولینی را داریم درحالی که به برکت خون شهیدان به مقام و جایگاهیی رسیده اند اما یکبار هم از خانواده شهدا دیدن نکرده اند حتی شهدای محدوده تحت مسئولیت خود را نمیشناسند و این مایه تاسف است.

 

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران تولد مکتب دفاعی جدیدی بود که زیربنای آن روحیه شهید و شهادت بود و همین روحیه باعث شد که بر خلاف جنگ های گذشته که بخشی از خاک ایران به دشمن واگذار میشد در جنگ هشت ساله یک وجب از این خاک به دست دشمن نیفتاد پس امروز هم اگر مسئولین و مردم با همین روحیه شهادت  پای کار آیند کنگره در سال 97 قابل برگزاری است.

 

وی فلسفه برگزاری کنگره 5400 شهید استان کردستان را زنده نگه داشتن یاد شهدا در جامعه, نهادینه کردن اهداف و آرمان شهدا در جامعه, ترویج گفتمان مقاومت در استان و جمع آوری اثار و مستندات شهدا در استان عنوان کرد.

 

سرهنگ حسینی افزود: قرار است در راستای کنگره 5400 شهید استان کردستان 80 کتاب چاپ شود اما تا امروز هیچ دانشگاهی برای دریافت پروژه کتاب نوشتن به ما مراجعه نکرده است, آیا به نظر شما برای 5400 شهید استان کردستان نوشتن 80 کتاب کافی است؟ ایا نباید ما برای هر کدام از 5400 شهید استان چندین کتاب مینوشتیم؟

 

رئیس ستاد کنگره بزرگداشت 5400 شهید کردستان گفت: دانشجویان و نسل امروز نسبت به اتفاقات و حوادث جنگ بیگانه هستند, درس انقلاب در دانشگاه ها به زنگ تفریحی برای دانشجویان تبدیل شده است هر چند اوج ایثار و انسانیت در جبهه ها بوده است اما اینکه اساتید چقدر این ایثار را برای دانشجویان تبیین کرده اند جای سوال دارد.

 

 

آنقدر کادر مثبت درست کردن از شرایط  خاص خود میتواند نوعی ضد تبلیغ شود

در ادامه دکتر مسعود الماسی رییس دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مدرس سنندج گفت: ما اگر تعریف شهید و شهادت را مثل دوران جنگ به درون اجتماع نبریم همین مشکلی پیش می اید که جناب حسینی فرمودند که حتی اگر آن را نیز هول دهیم به نتیجه نمیرسیم.

 

وی افزود: باور من بر این است که باید بدنه اجتماعی را بصورت خودجوش ولو اندک اندک  به مفهوم و فرهنگ شهید و شهادت نزدیک کنیم که اجتماع خود به سمت آن حرکت کند.

 

وی تصریح کرد: باید مردم را تحریک کنیم که در این حوزه فعالیت کنند تا فرهنگ ایثار در جامعه ترویج پیدا کند البته با کمتر تکرار کردن کلماتی که مقدس هستند اما ممکن است با تکرار بیش از حدشان ما تقدس را از آنها بگیریم پس باید خیلی مواظب باشیم .

 

رییس دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مدرس سنندج ادامه داد: باور درونیم بر این است برگزاری کنگره و فهم درست مردم ایران در کل کشور از اینکه مردم کردستان 5400 شهید تقدیم انقلاب کرده اند خیلی میتواند کمک کند به وحدت و انسجام ملی ما اما متاسفانه هنوز در بعضی از استان ها اطلاعی ندارند که پیشمرگان مسلمان کرد در جریان تثبیت امنیت در کردستان چقدر ایثار کردند.

 

دکتر الماسی گفت: در زمان جنگ آدم هایی بودند که شاید در اجتماع خیلی محبوبیت نداشتند اما میرفتند و در جنگ شهید میشدند که نمونه بارز آن را به زیرکی آقای ده نمکی در فیلم اخراجی ها تهیه کردند, آنقدر کادر مثبت درست کردن از شرایط  خاص خود میتواند نوعی ضد تبلیغ شود, اگر ما صرفا آدم های شسته رفته  و روتین بدون کوچکترین خطایی را معرفی کنیم که در جنگ حضور پیدا کرده اند و شهید شده اند این ضد تبلیغ میشود برای شهید و شهادت.

 

وی در پایان تاکید کرد: از مسئولین برگزاری کنگره استدعا دارم روی طرح سوالتی که اجتماع را به سمت فکر کردن و ایثار و فداکاری و گذشت و ازخودگذشتگی می برد تلاش کنیم اگر بتوانیم فرهنگ  شهید و شهادت را به ایثار و فداکاری امروز ربط دهیم میتوانیم موفق شویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

نشست تخصصی "نقش دانشگاهیان در ترویج فرهنگ ایثار و شهادتدانشگاه فرهنگیان کردستاندکتر یحیی معروفی رییس دانشگاه فرهنگیان کردستاندکتر مسعود الماسی رییس دانشگاه فرهنگیان کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.