سخن روز :
چهارشنبه 22 فروردین 1397 / 08:25|کد خبر : 5565|گروه : اجتماعی

از تَرک جلسه شورای اشتغال توسط استاندار تا انتقاد به عمکلرد مدیران در حوزه اشتغال کردستان

از تَرک جلسه شورای اشتغال توسط استاندار تا انتقاد به عمکلرد مدیران در حوزه اشتغال کردستان

نخستین جلسه شورای اشتغال استان در سال ۹۷، حاشیه‌هایی از جمله ترک جلسه توسط استاندار کردستان و انتقاد به عمکلرد مدیران در حوزه اشتغال استان را همراه داشت.

به گزارش کرددانش،تسنیم نوشت؛ نخستین جلسه شورای اشتغال استان در سال 97 در حالی در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد که جز توجیه کردن و ارائه آمار مدیران اجرایی و مدیران عامل بانک‌ها در حوزه اشتغال، خروجی قابل عرضی نداشت و جلسه به حاشیه کشیده شد و استاندار کردستان جلسه را ترک کرد.

در جلسه شورای اشتغال کردستان چه گذشت؟

یکی دیگر از حاشیه‌های این جلسه، نحوه رفتار و برخورد ارباب و رعیتی یکی از رئیس سازمان‌های استان با یکی از مسئولان بانک‌های کردستان بود که خبرگزاری تسنیم به‌خاطر رعایت اخلاق از نام وی خودداری می‌کند اما این رسانه در زمان مناسب خود و در محدوده اختیارات قانونی، مشکلات و نقاط ضعف این سازمان را دنبال و منعکس می‌کند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید حاصل گزارش خبرنگار تسنیم در سنندج از این جلسه سه ساعته بود.

از سوال استاندار کردستان تا پاسخ‌های قانع‌ نکننده معاون خود

بهمن مرادنیا استاندار کردستان با تبریک سال نو به همه هموطنان و مردم استان در پاسخ به اظهارات و آمارهای اعلام شده معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع خود، مدیران اجرایی و مدیران عامل بانک‌های کردستان اظهار داشت: تاکنون جلسات زیادی در این حوزه برگزار شده و تأکیدات زیادی مبنی بر جذب اعتبارات شده اما آمار جذب‌ و پرداخت‌هایی که بنده شنیدم جای سوال دارد.

وی گفت: اگر سامانه و طرح‌ها مشکل دارد باید این مشکل برای همه بانک‌ها وجود داشته باشد، اما برداشت بنده این بوده که مشکل در جای دیگر است و باید آن را پیدا کنیم.

استاندار کردستان خطاب به معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع خود تصریح کرد: یکی از بانک‌های استان به‌تنهایی 56 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی پرداخت می‌کند اما مجموع پرداختی 7 بانک دیگر 15 میلیارد تومان بوده و این جای سوال دارد که باید دلیل و اشکال کار مشخص شود.

فیروزی در پاسخ به استاندار کردستان اظهار داشت: واقعیت این است که دبیرخانه شورای عالی اشتغال کشور وعده داده بود که سامانه کارا در شهریورماه راه‌اندازی شود اما این وعده در اسفندماه محقق شد.

وی گفت: البته این سامانه مشکلاتی نیز داشت که به‌عنوان نمونه زمانی که در دستگاه اجرایی اطلاعات وارد می‌شد در دبیرخانه اشتغال استان امکان دسترستی نداشت.

استاندار کردستان سپس در پاسخ به اظهارات معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع خود گفت: اینها متهماتی است که شنیدیم.

فیروزی ادامه داد: نمی‌خواهیم فرد مقصر را تبرئه کنیم اما در مجموع میانیگین پرداختی‌ها بهتر از ما نیست و رصد کرده‌ایم.

استاندار کردستان در پاسخ به توضیحات فیروزی که نتوانست وی را اقناع کند خاطرنشان کرد: ما که در مقابل هم نیستیم بلکه در کنار هم هستیم و اصلاً کاری به استان‌های دیگر کشور ندارم، چرا که استان‌های دیگر به اندازه کردستان مشکلات ندارند، نسبت بیکاری استان‌های دیگر با کردستان یکی نیست.

مرادنیا افزود: استان‌های دیگر سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر دارند که ما نداریم، بنابراین بنده با عرض پوزش اصلاً قیاس استان کردستان را با استان‌های دیگر قبول ندارم و جای سوال دارد که اگر سیستم سامانه کارا مشکل دارد باید برای همه بانک‌ها این مشکل وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: اگر عملکرد همه بانک‌های استان شبیه هم بود توانسته بودیم که 50 درصد از اعتبارات را جذب کنیم.

فیروزی در پاسخ به اظهارات استاندار کردستان عنوان کرد: براساس ساختاری که شورای عالی اشتغال کشور تعریف کرده بود، متوسط عملکرد 8 بانک‌های کردستان به‌جز یکی از بانک‌ها همانند کشور است اما انتظارات شما از مجموعه مدیران اجرایی و مدیران عامل بانک‌ها برای رفع مشکل بیکاری در کردستان کاملاً به‌جا، درست و منطقی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان تصریح کرد: نحوه انتخاب روش مدیر یکی از بانک‌های موفق در پرداخت تسهیلات را به دیگر مدیران عامل بانک‌های کردستان پیشنهاد می‌کنیم و باید پیگیری کنند.

وی خطاب به هشت مدیر بانک‌های کردستان تأکید کرد: لطفاً منتظر سامانه کارا نباشید و روند پرداخت تسهیلات اشتغال تسریع یابد چراکه تا 15 خرداد امسال فرصت جذب داریم و اگر نتوانیم جذب کنیم سایر استان‌ها جذب می‌کنند.

فیروزی خطاب به استاندار کردستان و اصحاب رسانه‌ استان خاطر نشان کرد: بیکاری در کردستان با دیگر استان‌های کشور قابل مقایسه نیست و آمار و ارقام نیز این را نشان می‌دهد، آمار رسمی در 9 ماهه نخست سال گذشته تغییر محسوسی نسبت به سال قبل کرده بود و میانگین بیکاری در کردستان 12.1 دهم درصد است و سایر آماری که برخی آقایان در جلسه مطرح می‌کنند را قبول نداریم هر چند در فصل‌های پاییز و زمستان آمار بیکاری در کردستان بالا می‌رود.

وی اظهار کرد: هر چقدر در زمینه ایجاد شغل در استان کار شود، باز هم کم کار شده و اولویت ما رسیدگی به موضوع بیکاری و ایجاد اشتغال در کردستان و این آمادگی را داریم که تا اواسط خردادماه 642 میلیارد تومان اعتبار اشتغال فراگیر و 260 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی از سهمیه سال 96 را جذب کنیم.

مرادنیا: عملکرد در حوزه ایجاد اشتغال روستایی در کردستان "صفر درصد" است

استاندار کردستان در ادامه در پاسخ به اظهارات مطرح شده «فیروزی» ضمن قدردانی از عملکرد مدیران گفت: بحث اینکه، بخواهیم یکدیگر را توجیه کنیم نیست، اما عملکرد در حوزه اشتغال روستایی "صفر" است و عملکردی نداشتیم و در حوزه اشتغال فراگیر کمتر از ده درصد عملکرد داشته‌ایم در صورتیکه توقع داشتیم به‌جای 640 میلیارد تومان اعتبار اشتغال فراگیر یک هزار میلیارد تومان اعتبار جذب می‌شد.

مرادنیا خطاب به مدیران کردستانی تأکید کرد: یکدیگر را توجیه نکنیم و نسبت به جذب اعتبارات اشتغال دو طرح همت کنید، چرا که اگر بخواهیم با تعامل، درایت و مدیریت کار شدنی است و می‌توانیم مسائل و مشکلات را برطرف کنیم و هر چقدر که بخواهیم یکدیگر را توجیه کنیم نمی‌توانیم مردم را توجیه کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در پایان خطاب به مدیران گفت: با همت و برنامه‌ریزی در طول این دو ماه باقیمانده نسبت به جذب اعتبارات اشتغال فراگیر اقدام و پرداخت‌ها تسریع یابد چرا که از میزان پرداختی‌ها راضی نیستیم.

بخشی از اعتبارات پروژه‌های عمرانی به ایجاد اشتغال اختصاص یافت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان نیز در این جلسه اظهار داشت: در شیوه نامه ابلاغیه تسهیلات، دولت تاکید زیادی بر فرایند کار دارد و هدف تنها توزیع اعتبار نیست بلکه هدف «راستی‌آزمایی و هزینه درست در راستای ایجاد و تثبیت اشغال و کمک به رونق تولید» است.

بهرام نصراللهی‌زاده افزود: در کارگروه رفع موانع تولید، علی‌رغم شرایط بسیار خوبی که برای رفع موانع تولید و حل مشکل واحدهای تولیدی در نظر گرفته شد، راستی‌آزمایی کردیم و بخشی از اعتبارات که قرار بود برای رفع موانع تولید هزینه شود اما متأسفانه صرف بدهی واحدهای تولیدی و بانک‌ها شد درصورتیکه هدف اصلاً این نبود.

وی گفت: تخصیص بعدی اعتبار اشتغال روستایی منوط به ارائه گزارش نظارتی است و قصد مچ‌گیری کسی را نداریم اما اگر کارها خوب پیش نرود امیدی به تخصیص بعدی اعتبارات نداریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان تصریح کرد: دولت امسال بخشی از اعتبارات پروژه‌های عمرانی را کاهش و به ایجاد اشتغال اختصاص یافته است.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.