سخن روز :
سه شنبه 21 فروردین 1397 / 08:07|کد خبر : 5559|گروه : دانشگاهی

بیکاری، عامل سکون جامعه

بیکاری، عامل سکون جامعه

هرجامعه فعال و پویایی نیازمند تکاپوی شغلی و اجتماعی افراد به ویژه جوانان آن جامعه است و در صورت بیکار بودن این قشر جامعه به سکون و بی‌تحرکی می‌گراید.

به گزارش کرددانش،فارس نوشت؛ بی‌شک، خوراک، پوشاک و مسکن از نیازهای اساسی زندگی هر انسانی است و همه افراد در جای جای دنیا برای ادامه حیات خود نیازمند دستیابی به حداقل نیازهای یاد شده هستند، اما آنچه که انسان را به نیازهای اساسی زندگیش پیوند می‌دهد وجود مولفه مهمی مانند اشتغال است.

هیچ فردی در جامعه نمی‌تواند بدون داشتن شغل به حداقل خواسته‌ها و نیازهای خود برسد بنابراین سخن گزافی نیست اگر بگوییم نبود شغل و بیکاری افراد به‌ویژه جوانان برابر است با فقر و افزایش آسیب‌های اجتماعی.

از عوامل افزایش بیکاری جامعه می‌توان به مهاجرت از روستا به شهر، افزایش حاشیه‌نشینی، افزایش جمعیت فارغ‌التحصیلان و ناپسند دانستن فروشندگی و فعالیت‌های آزاد و غیردولتی، کاهش تولیدات داخلی و مصرف کالاهای خارجی و همچنین افزایش شغل‌های کاذب اشاره کرد که امروزه در جای جای جامعه ریشه دوانده و مشهود است.

یکی دیگر از مشکلات و دلایل افزایش بیکاری در جامعه شاید نداشتن تطابق خروجی دانشگاهها با نیاز بازار کار باشد که برای حل این مشکل نیز باید به فکر راهکارهای اساسی بود و تدابیری جدی اندیشیده شود.

بی‌شک وجود دو یا سه جوان بیکار در یک خانواده نگران کننده و آسیب‌زاست و نمی‌توان توقع داشت که نرخ مشارکت مردم در بسیاری از مسائل براساس انتظارات دولت از مردم باشد.

آنچه که می‌تواند راه حلی جدی برای رفع مشکل بیکاری باشد آن است که باید دستگاههای اجرایی تعهدات خود را در راستای حوزه اشتغال بالا ببرند و دستگاههایی که در حوزه گردشگری، صنعت، کشاورزی و خدمات فعالیت دارند باید به این مهم بیش از سایر ارگان‌ها بپردازند.

سال‌هاست مسوولان تلاش می‌کنند با برنامه‌ریزی بتوانند زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی را فراهم کنند اما بسیاری از صاحبنظران و اندیشمندان معتقدند با افزایش زمینه‌های اشتغال و رفع معضل بیکاری است که می‌توان جامعه را از بسیاری تهدیدها و آسیب‌های اجتماعی نجات داد.

در واقع رفع بیکاری و افزایش اشتغال در جامعه از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که ایشان همه‌ساله این موضوع را مورد تاکید قرار داده‌اند و امسال نیز با نامگذاری سال ۹۷ با عنوان حمایت از کالای ایرانی نظر مسوولان و مردم را به افزایش تولیدات داخلی برای افزایش اشتغال و رفع بیکاری و همچنین رونق چرخه‌ی اقتصاد کشور جلب کرده‌اند.

استان کردستان به عنوان یکی از استان‌هایی است که علیرغم داشتن جمعیت جوان به‌ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بالا با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند و به لحاظ بیکاری تحصیلکرده‌ها رتبه اول کشوری و در مجموع جایگاه سوم را در کشور به خود اختصاص داده است.

گرچه در راستای ایجاد زمینه‌های اشتغال فراگیر در کردستان سال گذشته ۶۴۲ میلیارد تومان اعتبار به استان اختصاص یافت اما باید به توسعه روستاها نیز توجه شود تا بیکاران در شهرها جمع نشوند و این بحران در جامعه کاهش یابد.

باید ایمان داشت که کل اشتغال جامعه، پشت‌ میزنشینی و خدمت در دستگاههای دولتی نیست و نمی‌توان معضل بیکاری را فقط متوجه دولت دانست و فرد بیکار باید مهارت و تجربه‌ای برای زمینه اشتغال خود فراهم کند و با علم وارد بازار کار شود.

بنابراین می‌توان گفت، دستان توانمند مردم و مسوولان و تدابیری فراتر از راهکارهای موجود برای تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال جامعه نیاز است که باید مورد توجه بیش از پیش قرار گیرد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

بیکاریبیکاری در کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.