سخن روز :
شنبه 18 فروردین 1397 / 13:29|کد خبر : 5547|گروه : دانشگاهی

یکی از دانشجویان کردستانی:

تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم نشود، نمی توان بر شعار سال جامه عمل پوشاند

تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم نشود، نمی توان بر شعار سال جامه عمل پوشاند

یکی از دانشجویان کردستانی گفت: در صورتی یک ایرانی از کالای داخل استفاده می‌کند که کیفیت بالایی داشته باشد و قیمت آن نیز مناسب باشد, ایجاد یک کالای باکیفیت همراه با قیمت مناسب نیاز به فراهم ساختن زیرساخت دارد که بخشی از این امر وابسته به دولت و بخشی دیگر وابسته به مجلس است و تا زمانی که این زیرساخت فراهم نشود ما نمی توانیم به این سمت حرکت کنیم.

 

به گزارش کرددانش،آغاز سال نیز بار دیگر با پیام و رهنمودی راهگشا از سوی رهبر معظم انقلاب همراه شد. شعاری که امام خامنه‌ای با بیان آن، دورنمای فعالیت‌های اقتصادیاجتماعی و فرهنگی یکا‌یک افراد جامعه را بر‌ای سال جاری و آینده کشور، مشخص فرمودند.
 

شعار سال اگر چه شعاری به ظاهر اقتصادی است، اما بنا به تاکید رهبر فرزانه انقلاب بخش عظیم حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی به مردم باز می‌گردد و نقش افراد جامعه در این حمایت نه تنها کمرنگ‌تر از دولت و حلقه‌های اصلی اقتصاد تولید یعنی کارگران و سرمایه‌گذاران نیست، بلکه این نقش بسیار اساسی و با اهمیت است، چراکه کم اقبالی افراد جامعه نسبت به تولیدات داخلی ریشه‌ای فرهنگی دارد و این موضوع چرخش چرخ‌های کار و صنعت را با چالش جدی مواجه ساخته و به وابستگی، عقب‌ماندگی و در نهایت رکورد اقتصادی - اجتماعی منجر خواهد شد.

 

در این ارتباط یکی از دانشجویان کردستانی گفت: بیکاری یکی از دغدغه های اصلی اقتصاد ایران در سال های اخیر بوده است و این در حالی است که صنایع کشور پتانسیل ایجاد اشتغال پایدار به صورت گسترده را دارند, در صورت حمایت از تولید داخل می توان امیدوار بود که با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نرخ بیکاری کاهش یابد و مشکل بیکاری در اقتصاد ایران برطرف شود.

 

وی افزود: متاسفانه گاهی شاهد هستیم در بخش‌هایی که تولید مرغوب داخلی روی دست تولیدکنندگان داخلی مانده، کالای خارجی وارد می‌شود و در بسیاری از موارد هم پای رانت و عده‌ای ویژه‌خوار در میان است, در حالت کلی اگر به دنبال رسیدن به یک اقتصاد پویا و غیر وابسته، رفاه اجتماعی، افزایش نرخ اشتغال، سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده و... هستیم، چاره‌ای جز حمایت از تولید داخلی و مصرف کالای ایرانی نیست.

 

این دانشجو ادامه داد: اگر چه خرید کالای ایرانی یکی از بسترهای حمایت از کالای ایرانی است اما باید توجه داشت که خرید تنها یکی از ابعاد حمایت است و نه تمام ابعاد آن، در نتیجه نباید حمایت را فقط محدود به خرید کرد و باید سایر جنبه‌ها را نیز مدنظر قرار داد, تشویق به خرید کالای ایرانی و انجام عملی آن زمانی اتفاق می‌افتد که کالای ایرانی با مطالعه دقیق و با کیفیت مناسب تولید شود و توان رقابت با کالاهای تولید دیگر کشورها را داشته باشد, همچنین مساله قیمت تمام شده، خدمات پس از فروش و توزیع مناسب و به موقع را باید به مولفه مهم کیفیت افزود.

 

وی یادآور شد: در صورتی یک ایرانی از کالای داخل استفاده می‌کند که کیفیت بالایی داشته باشد و قیمت آن نیز مناسب باشد, ایجاد یک کالای باکیفیت همراه با قیمت مناسب نیاز به فراهم ساختن زیرساخت دارد که بخشی از این امر وابسته به دولت و بخشی دیگر وابسته به مجلس است و تا زمانی که این زیرساخت فراهم نشود ما نمی توانیم به این سمت حرکت کنیم.

 

دانشجوی دیگری گفت: البته برای حمایت از کالای ایرانی اصلاحات ساختاری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید با کیفیت لازم است,  نمی‌شود بدون زیرساخت‌های لازم و بدون ساختار مناسب توقع تولید با کیفیت و انبوه داشت و نمی‌شود بدون ارائه کیفیت لازم توقع خرید و حمایت از کالای ایرانی داشت! باید به حقایق توجه کنیم و از شعار به عمل طی مسیر کنیم وگرنه اتفاق قابل توجهی نخواهد افتاد.

 

وی افزود: تولید کننده ایرانی باید نبوغ خود را در جهت کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت به کار گیرد و در این راستا تلاش کند, به عبارتی مردم موظف نیستند هزینه ناکارآمدی تولیدکننده را به هر بهایی بپردازد, بلکه در صورتی که تولیدکننده تمام توان خود را بکار گرفت، مصرف کننده نیز میتواند از کاستی احتمالی چشم پوشی کند.

 

وی تصریح کرد: البته دستگاه ها و سازمان های مختلف کشور خود را نباید بی نیاز از جامعه دانشگاهی بدانند بلکه باید باور داشته باشند تنها راه افزایش کیفیت محصولات و رقابت پذیر کردن آنها در عرصه داخلی و بین المللی، همکاری و همراهی با جامعه عظیم دانشگاهی کشور است که متاسفانه تا امروز محقق نشده است.

 

گفتنی است برای تحقق شعار سال 97، همه، از مسئولان، سیاست گذاران اقتصادی، تولید کنندگان و مصرف کنندگان باید در راستای تحقق این شعار گام بردارند. برای قضاوت درباره اینکه آیا این شعار تحقق یافته یا نه، باید تا پایان سال صبر کرد و آن گاه بر اساس واقعیت‌ها قضاوت کرد. شعاری که برای امسال برگزیده شده است، آزمونی است که همه در آن سهیم هستند و در پایان نمره قبولی باعث اغتلای اقتصاد و وضعیت معیشتی همه آحاد ملت خواهد شد. امیدواریم که همگان این موضوع را جدی بگیرند و شعار امسال فقط در حد حرف و تبلیغات نباشد


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

شعار سالحمایت از کالای ایرانیداشنجوی کردستانیزیرساخت تولید کالای باکیفیتدانشجویان و شعار سال

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.