سخن روز :
چهارشنبه 23 اسفند 1396 / 09:08|کد خبر : 5505|گروه : اجتماعی

۹۰مصدوم درچهارشنبه آخرسال کردستان/زخمهای باقی مانده برپیشانی شهر

۹۰مصدوم درچهارشنبه آخرسال کردستان/زخمهای باقی مانده برپیشانی شهر

علیرغم تمامی هشدارها و اطلاع رسانی صورت گرفته از سوی متولیان امر بار دیگر چهارشنبه آخر سال در کردستان ۹۰ مصدوم بر جای گذاشت و حتی کار به قطع عضو نیز در این استان کشیده شد.

به گزارش کرددانش،مهر نوشت, چهارشنبه آخر سال دیگری سپری شد و جدای از اینکه شاید میلیاردها تومان پول خرج آتش بازی در کشور شد، بلکه خانواده های را داغدار کرده و کار شمار زیادی دیگر نیز به بیمارستان و مراکز درمانی کشیده شد.

هشدارها به مردم در خصوص مراقبت های مناسب از رفتار فرزندان خود در چهارشنبه آخر سال روزهاست که ادامه دارد ولی متاسفانه بار دیگر بی احتیاطی خسارت به دنبال آورد و افراد زیادی در کشور و از جمله استان کردستان راهی مراکز بهداشتی و درمانی شدند.

از روزها قبل صداهای مهیب و روشن کردن فشفشه آرامش اکثر شهرها و حتی مناطق روستایی در کردستان را بر هم زده بود و هر چه زمان می گذشت بر این صداهای ناهنجاری و کرد کننده افزوده می شد.

بعد از ظهر سه شنبه در سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان از شلوغی جمعیت خبری نبود و اندک مردمی هم که در معابر بودند با سرعت در حال رساندن خود به منزل بودند و هر چه زمان می گذشت صداهای مهیبی به گوش می رسید.

هنوز آفتاب بر بلندی های سنندج خود نمایی می کرد که صداهای انفجار به اوج خود رسید و همچنان که هوا تاریک می شد آتش ها در کوچه و خیابان روشن می شد و همهمه همه جا را فراگرفته بود.

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته از سوی سازمان های مسئول از جمله نیروی انتظامی، اورژانس و مراکز بهداشتی و درمانی، آتش نشانی و حتی نیروهای شهرداری همه پای کار بودند تا از وقوع حوادث تلخ و ناراحت کننده جلوگیری کنند.

هنوز هوا به طور کامل تاریک نشده بود که مصدومان چهارشنبه آخر سال راهی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی شهر سنندج شده و هر کسی به گونه ای نیاز به دکتر و درمان پیدا کرده بود.

با تمهیدات دانشگاه علوم پزشکی کردستان در تمامی مراکز شهرستان ها بیمارستان ها آماده خدمت بوده و حتی در شهرهای بزرگ و حتی مراکز بخش ها نیز درمانگاه ها و مراکز بهداشتی به صورت آماده باش آماده درمان مصدومین احتمالی بودند.

هنوز ساعت به ۱۹ شب نرسیده بود که اولین آمارهای مصدومان چهارشنبه آخر سال در استان کردستان دو رقمی شده و به بیش از ۱۵ نفر رسید و البته نیمی از این افراد به صورت سرپایی درمان شدند.

علیرغم محدودیت های تردد نیروی پلیس در بعضی از مسیرهای شهر سنندج ولی همچنان کمربندی دامنه آبیدر سنندج مملو از جمعیت بود و آتش روشن شده از سوی مردم زبانه می زد و صداهای انفجار گوش ها را آزار می داد.

هر چه زمان می گذشت از خیل جمعیت حاضر در کوچه و خیابان کاسته می شد ولی صداهای انفجار مهیب همچنان به گوش می رسید و آژیر ماشین ها نیز به دلیل این صداهای مهیب روشن می شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال در این استان گفت: بر اساس آخرین گزارش ها شمار نهایی مصدومان چهارشنبه آخر سال در استان کردستان به ۹۰۰ نفر رسیده است.

هومن قصری بیان کرد: شهر سنندج با ۵۰ مورد مصدومیت بیشترین میزان آسیب دیدگی چهارشنبه آخر سال را در استان کردستان داشته است.

وی گفت: قروه با ۱۷ مورد، سقز با هشت مورد، بیجار با هفت مورد، دیواندره با چهار مورد و شهرستان های کامیاران و دهگلان هر کدام با دو مورد رتبه های بعدی شمار مصدومان چهارشنبه آخر سال در استان کردستان را به خود اختصاص داده اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: خوشبختانه شهرستان های مریوان، بانه و سروآباد حتی یک مورد مصدومیت نیز نداشته اند.

وی ادامه داد: در مجموع ۷۶ مورد از مصدومین به صورت سرپایی درمان شده و ۱۴ مورد نیز در مراکز بهداشتی و درمانی استان کردستان بستری شده اند.

قصری بیان کرد: ۱۰ نفر از کل مصدومین عابر پیاده بودند و ۸۰ نفر نیز از استفاده کنندگان مواد محترقه مصدوم شده و راهی مراکز بهداشتی و درمانی استان کردستان شده بودند.

بر اساس اعلام منابع بیمارستانی در یکی دو مورد قطع عضو در استان کردستان صورت گرفته و در یک مورد نیز چشم یک جوان به دلیل شدت جراحت وارده تخلیه شده است و خوشبختانه استان کردستان مرگ ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال کردستان را نداشته است.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان سال قبل ۸۶ نفر به دلیل حوادث ناشی از چهارشنبه آخر سال در استان کردستان مصدوم شده بودند که در سال جاری و تا صبح امروز چهارشنبه این آمار به ۹۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

این چهارشنبه آخر سال نیز با تمامی مصدومان خود به پایان رسید ولی امروز صبح زخم های این حرکات عجیب بر در و دیوار شهر خودنمایی می کرد و باقی مانده آتش سوزی ها و انفجار مواد منفجره همچنان به چشم می خورد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

چهارشنبه سوری اخر سالانفجار در چهارشنبه سوری اخر سال

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.