سخن روز :
شنبه 19 اسفند 1396 / 11:25|کد خبر : 5487|گروه : دانشگاهی

امید عزیزیان عضو ستاد دانشگاهیان روحانی در استان کردستان

«رانت قدرت» خروجی انتخابات 96 در کردستان!!!

«رانت قدرت» خروجی انتخابات 96 در کردستان!!!

با تغییر استاندار، «حلقه‌ی قدرت» طی چند جلسه بسته به اسم «فعالان ستادهای روحانی در استان کردستان» نیروهای خود را یکی پس از دیگری به عنوان فعالان اصلی ستاد به استاندار معرفی کردند به طوری که شرایط را برای تزریق تمام و کمال باند مخوف‌شان در مدیریت استان فراهم کنند.

به گزارش کرددانش،فارس نوشت؛ امید عزیزیان عضو ستاد دانشگاهیان روحانی در استان کردستان در یادداشتی در خصوص انتخابات 96 کردستان می‌نویسد: استاندار بومی استان (کردستان) که بی‌تردید از بازی‌های پشت پرده «حلقه‌ی قدرت» بی‌خبر است، نباید صرفا به تحلیل‌ها و مشاوره‌ی این جریان اکتفا کند.

با گذار از انتخابات 96 باز تولید رفتار گذشته از سوی اربابان قدرت در استان (کردستان) دور از ذهن نبود. رفتار قیم‌مآبانه‌ی باند قدرت، در استان در همان ایام انتخابات در ستادهای روحانی قابل فهم بود. هنوز چند صباحی از انتخابات نگذشته بود که خبرهای ناگواری از حلقه قدرت به بیرون درز کرد.

تحمیل مدیران ناکارآمد در پست‌های غیرتخصصی، صرفا به علت نزدیکی با حلقه قدرت، سیاست دنباله‌دار جریان بلوکه‌کننده قدرت بود.
با نگاهی به وضعیت مدیریت در استان کردستان، به راحتی می‌توان حلقه‌ای‌بودن چینش مدیران را فهمید.

«حلقه‌ی قدرت» که در یکی از اتاق‌های طبقه دوم ستاد مرکزی روحانی و به دور از نگاه رئیس ستاد و فعالان دیگر، مدام در حال رایزنی برای دوران پسا انتخابات بودند، به خوبی توانستند نقشه‌های خود را در سطح استان پیاده کنند.

«حلقه‌ی قدرت» ابتدا سرشاخه‌های خود را به مدیریت تزریق کرد و سپس با معرفی نیروهای کم تجربه به شکل کاملا نامحسوس مدیریت میانی قدرت در استان را نیز بلوکه کرد.

با تغییر استاندار، «حلقه‌ی قدرت» طی چند جلسه بسته به اسم «فعالان ستادهای روحانی در استان کردستان» نیروهای خود را یکی پس از دیگری به عنوان فعالان اصلی ستاد به استاندار معرفی کردند به طوری که شرایط را برای تزریق تمام و کمال باند مخوف‌شان در مدیریت استان فراهم کنند.

از آن پس شرایط کاملا به نفع «حلقه‌ی قدرت» پیش رفت و آن باند توانست به شکلی نرم و زیرکانه چند نیروی ناکارآمد خود را در پست‌های حساس استان تزریق کند، تا همان افراد با اجرای برنامه‌ریزی‌های محفلی، بتوانند شرایط را برای سایرین آماده کنند.

قدرت در استان محل چپاول «حلقه‌ی قدرت» است که چنان منافع همدیگر را حمایت می‌کند که شکست آن حلقه بسیار هزینه‌بر و سنگین خواهد بود.

منتقدان کار سختی برای روشنگری دارند چرا که پس از هر انتقادی بایستی منتظر تخطئه جریان قدرت باشند که با عناوین مختلف چنان فضا را سمپاشی می‌کنند که افکار عمومی عملا اصل مسئله را فراموش می‌کنند. بلوکه‌کردن قدرت در تمام سطوح توسط یک حلقه‌ی مشخص و باتجربه در مصادره آرای مردم استان کار را برای استاندار نیز، سخت و پیچیده کرده است.

استاندار بومی استان که بی‌تردید از بازی‌های پشت پرده «حلقه‌ی قدرت» بی‌خبر است، نباید صرفا به تحلیل‌ها و مشاوره‌ی این جریان اکتفا کند.

ایجاد فضای بسته و حذف دگراندیشان خواست همیشگی بلوکه‌کنندگان قدرت است. استاندار برای انجام ماموریت سخت خود مبنی بر توسعه‌ی همه جانبه استان که گاها در سخنرانی‌های عمومی خود ابراز می‌کند نیازمند تغییرات عمیقی در لایه‌های مدیریت استان می‌باشد.

آقای استاندار برای شناخت نخبگان و متخصصان استان نباید به مشاوره‌ی حلقه‌ی قدرت بسنده کند. ایشان باید زیرکانه با بررسی تخصص مدیران خود و نحوه‌ی ارتقایشان طی این سال‌ها در رویه‌ی فعلی تجدیدنظر کند.

در یادداشت‌های بعدی به انتخابات 88 بر می‌گردم و به پاره‌ای از مواضع مدعیان فعلی اصلاحات در آن دوران خواهم پرداخت و سپس به صورت جداگانه بخشی از ارتقاهای عجیب در استان را واکاوی خواهم کرد.

این یادداشت بیانگر نظر نویسنده آن است و انتشار آن در خبرگزاری فارس به معنی تایید محتوای آن نیست.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.