سخن روز :
چهارشنبه 9 اسفند 1396 / 07:50|کد خبر : 5441|گروه : دانشگاهی

دانشجوی فعال حوزه نشریات دانشجویی:

رشد نشریات دانشجویی در گرو ميزان دغدغه‌مندي دانشجويان است

رشد نشریات دانشجویی در گرو ميزان دغدغه‌مندي دانشجويان است

دانشجوی فعال حوزه نشریات دانشجویی گفت: به طور كلي نمي‌توان گفت كه بايد مسؤولان براي رشد فعاليت‌ نشرياتِ دانشجويي عمل خاصي انجام دهند؛ زيرا ماهيت نشريات دانشجويي در نام آن نهفته است، دانشجويي! در واقع رشد و گسترش اين نشريات نيز در گرو ميزان دغدغه‌مندي دانشجويان، علاقه‌مندي آنان به فعاليت در اين حوزه است.

 

به گزارش کرددانش،نشریات از اولین رسانه‌هایی بوده که در انتقال اطلاعات بین افراد در دسترس قرار داشتند و جامعه دانشگاهی کشور یکی از پتانسیل‌های جامع اطلاعاتی کشور محسوب می‌شوند، تبادل به‌روز اخبار، دانش و اطلاعات بین جامعه دانشگاهی نیاز اساسی است و نشریات دانشگاهی در چارچوب‌ قوانین ناظره، حجم قابل توجهی از این نیاز را پاسخگو شدند و دانشجویان کشور با روش‌های نوین مطبوعاتی هر ساله با عملکرد بهتری نسبت به قبل در این عرصه ظاهر شدند.

 

از آنجا که دانشگاه به عنوان مهد علم و اندیشه شناخته می شود، انگیزه ای قدرتمند در سوق دادن دانشجویان به فعالیت های رسانه ای است و از آنجا که عصر، عصر ارتباط و تکنولوژی است ارتقاء سطح آگاهی دانشجويان در زمينههای علمی، فرهنگی، اجتماعی، سياسی و...  ضروری به نظر میرسد پس يکی از راههای انتقال اين اطلاعات انتشار نشريات دانشجويی است

 

نشريات دانشجويي، نمونه كوچكي از كار رسانه در جامعه است كه تاثيرگذاري آن در آگاهي ‌بخشي و پويايي فضاي دانشگاه، به اندازه رسانه‌هاي صاحب‌نام است, در حال حاضر تعداد بسياري از دانشجويان صاحب‌قلم در نشريه‌هاي دانشجويي دانشگاه‌ها فعاليت مي‌كنند و ايده‌هاي خود را به آزمايش مي‌گذارند یکی از نشریات دانشجویی موفق در استان کردستان نشریه راسپیر وابسته به دانشگاه فرهنگیان استان کردستان است که تا امروز چهار بار مقام برتر کشوری را در بین نشریات دانشجویی کشور کسب کرده است.

 

شهاب نصیری نیا یکی از دانشجویان فعال در حوزه نشریات دانشجویی است که در حال حاضر دانشجوی ترم دوم مقطع ارشد رشته مدیریت آموزشی دانشگاه کردستان و دبیر زبان انگلیسی در هنرستان های شهرستان مریوان است که دوران کارشناسی را نیز در دانشگاه فرهنگیان استان کردستان به پایان رسانده است.

 

وی که اهل شهرستان مریوان است فعالیت خود در حوزه نشریات را از دوران ابتدایی شروع کرده است و در دانشگاه هم آن را ادامه داده است, شهاب نصیری نیا یکی از اعضای اصلی نشریه دانشجویی راسپیر وابسته به دانشگاه فرهنگیان استان کردستان است که چهار بار مقام کشوری نشریات دانشجوی را کسب کرده است .

 

نماینده سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در دانشگاه فرهنگیان, نماینده دانشجومعلمان در کمیته فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگيان کردستان, دبیر جشنواره هنرهای تجسمی, دبیر کانون هنرهای دستی و تجسمی تنها بخشی از فعالیت های شهاب نصیری نیا در دوران دانشجویی است.

 

دانشجو معلم برتر استان, کسب مقام سوم کشوری تیم تئاتر صحنه ای, کسب عنوان اول استانی طراحی پوستر جشنواره پرسش مهر برای دو سال پیاپی در بخش دانشجومعلمان, معلم پژوهشگر برتر استان و ... بخشی از افتخارات این دانشجوی کردستانی است.

 

شهاب نصیری نیا که جدای از فعالیت در حوزه نشریات دانشجویی در تعداد زیادی از نشریات استان فعالیت میکند در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کُرددانش اظهار داشت: نشریات دانشجویی همواره حاصل فعالیت جمعی از دانشجویان با بیان و تفکرات متفاوت از یکدیگر بوده است, کار تیمی در به ثمر رسانیدن نشریات از مهم ترین ارکان یک نشریه موفق است و هرگونه اختلال در این مشارکت می تواند منجر به بروز نقص در نشریات دانشجویی شود.

 

 

وی افزود: نشریات دانشجویی علاوه بر درگیر کردن خواننده در موضوعات مختلف و وا داشتن وی به تأمل در وضعیت موجود و نیز افزایش دانسته های وی، می تواند در جهت پروراندن استعدادهای دانشجویانی نقش داشته باشد که به تحلیل و نویسندگی و دیگر حیطه های مرتبط با نشریات علاقه مند هستند و از این راه بستری برای پیشرفت فعالیت های فرهنگی فراهم کند.


به گفته این دانشجوی کردستانی, نشریات دانشگاهی بسته به حیطه کاری خود می توانند در جهت تحلیل وقایع، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی فعالیت داشته باشند, این گونه فعالیت ها می تواند موجب افزایش ارتباط دانشجویان با یکدیگر، تبادل نظر و گاهی جرقه ای برای فعالیت های ثمربخش دیگری شود.

 

وی تاکید کرد: نشریات دانشگاهی باید فعال‌تر باشند، محتوای جذاب تولید کنند، ارتباط بیشتر و موثرتری با دانشجویان برقرار کنند و گرافیک کارها را نیز ارتقا بدهند.

 

شهاب نصیری نیا افزود: حمايت‌هاي مالي و معنوي از طرف دانشگاه صورت مي گيرد اما نمي‌توان گفت كه اين حمايت‌ها كافي است, دانشگاه ها در موارد زيادي به رشد نشريه‌هاي دانشجويي كمك كرده اند اما اين كمك‌ها غير ساختاري و بر اساس مراجعات فردي صورت مي‌گيرد و به چشم نمي‌آيد.

 

وی ادامه داد: البته به طور كلي نمي‌توان گفت كه بايد مسؤولان براي رشد فعاليت‌ نشرياتِ دانشجويي عمل خاصي انجام دهند؛ زيرا ماهيت نشريات دانشجويي در نام آن نهفته است، دانشجويي! در واقع رشد و گسترش اين نشريات نيز در گرو ميزان دغدغه‌مندي دانشجويان، علاقه‌مندي آنان به فعاليت در اين حوزه است.

 

به گفته این دانشجوی فعال در حوزه نشریات دانشجویی, رشد تدريجي شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي مجازي در سال‌هاي اخير و فراگير شدن استفاده از برنامه‌هاي پيام‌رسان در جامعه و دانشجويان، به تدريج بر كنش‌گري دانشجويي تاثير منفي گذاشته است؛ در واقع فارغ از شرايط دانشگاه، با ظهور اين رسانه‌ها ميزان رغبت براي فعاليت در نشريات دانشجويي كاهش پيدا كرده است.

 

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

نشریات دانشجوییشهاب نصیری نیادانشجوی دانشگاه فرهنگیاننشریه راسپیر دانشگاه فرهنگیان کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.