سخن روز :
چهارشنبه 11 بهمن 1396 / 09:57|کد خبر : 5296|گروه : سیاسی

«شفاف‌نبودن» دلیل اصلی رد لایحه بودجه 97 بود

«شفاف‌نبودن» دلیل اصلی رد لایحه بودجه 97 بود

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی دلیل رد کلیات لایحه بودجه 97 را عدم شفافیت برخی از تبصره‌ها و موارد لایحه بودجه عنوان کرد.

به گزارش کرددانش،فارس نوشت؛ منصور مرادی با اشاره به دلایل رد کلیات بودجه 97، اظهار کرد: با وجود چکش‌کاری کمیسیون تلفیق چند ایراد اساسی در تبصره‌های ماده4، 5، 12، 14 و 18 در لایحه بودجه  سال ۹۷ وارد بود که مانع از تصویب کلیات این لایحه در صحن علنی مجلس شد.

وی افزایش انتشار اوراق مشارکت نسبت به سال‌های قبل را یکی دیگر از دلایل رد این لایحه عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه نمایندگان تصویب کرده بودند سالانه 20 درصد اوراق مشارکت در برنامه ششم توسعه تسویه شود اما متاسفانه سقف این اوراق از سال‌های گذشته بیشتر و حتی فراتر از لایحه دولت شد.

وی تصریح کرد: لایحه دولت در بحث اوراق مشارکت 38 هزار و 500 میلیارد تومان در سال آینده بود و با توجه به اینکه 23 هزار میلیارد از 30 هزار میلیارد بودجه اوراق مشارکتی در سال گذشته مربوط به تسویه اصل اوراق مشارکت و 7 هزار میلیارد تومان آن ناشی از سود اصل اوراق بوده و دولت مجبور به پرداخت آن در سال 97 است، این در واقع نوعی از کسری بودجه و فروش آینده جامعه و موجب نگرانی و مخالفت نمایندگان شده است.

کاهش 10 هزار میلیارد تومانی بودجه اوراق مشارکت
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷۷ مجلس گفت: بعد از بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق این مبلغ حدود 10 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

مرادی تبصره 14 مربوط به هدفمندی یارانه‌ها را از دیگر دلایل رد لایحه 97 عنوان کرد و اذعان داشت: با توجه به اینکه دولت قصد دارد یارانه 33 میلیون نفر را در کشور قطع کند و منابع ناشی از قطع کردن یارانه برای نمایندگان مردم در مجلس شفاف نبود و همین امر موجب نگرانی نمایندگان و عدم رای به کلیات لایحه بودجه 97 در مجلس شد.

وی اضافه کرد: بعد از برگشت به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه تبصره 14 اصلاح شد و در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوبه 15/10/88 با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه‌های نقدی به خانواده‌های نیازمند به دولت اجازه داده شد که در سال 97 از محل سازمان هدفمندی یارانه‌ها تا مبلغ 44 هزار میلیارد تومان وصول کرده و در راستای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها و کاهش فقر مطلق به خانوارهایی که درآمد آنها کمتر از خط حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی است و همچنین به منظور کاهش هزینه های مستقیم سلامت و درمان و خدمات بهداشتی و بیماران خاص و یارانه نان و خرید تضمینی گندم، پرداخت شود.

یارانه مرفهین به صورت تدریجی و ظرف سه ماه قطع می‌شود

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ مجلس اضافه کرد: دولت موظف شد نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد در طول سه ماهه سال 97 به صورت تدریجی اقدام کند و در صورتی که خانوارها نسبت به حذف یارانه معترض باشند وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است موضوع را بررسی و ظرف یک ماه نسبت به وصل دوباره آن اقدام کند.

مرادی خاطرنشان کرد: در کمیسیون تلفیق بودجه، سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که گزارش عملکرد دولت در اجرای بند الف ماده 28 برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش حجم و اندازه و ساختار دستگاه‌های اجرایی به صورت سه ماهه به مجلس ارائه کند.

وی با بیان اینکه موضوع مطالبات بانکی از تولیدکنندگان از دیگر دلایل رد لایحه بودجه 97 بود، گفت: به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک‌ها و موسسات اعتباری چناچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال 96 سررسید شده باشد، از تاریخ سررسید تا پایان شهریور 97 تسویه کنند بانک‌ها و موسسات پولی مکلف هستند اصل سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه کنند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی مباحث مربوط به هزینه‌ها در بودجه سال ۹۷ از دیگر نکات اساسی برای مخالفت نمایندگان با کلیات لایحه عنوان کرد و افزود: افکار عمومی سوال‌های اساسی نسبت به نحوه هزینه‌کرد برخی از دستگاه‌ها که ردیف‌های بودجه‌ای داشته و از بودجه عمومی ارتزاق می‌کنند، دارند، که البته باید بدانیم که کشور محدودیت‌های اساسی در منابع دارد و باید تا جایی که امکان دارد، هزینه‌های اضافه را حذف کنیم.

مرادی همچنین گفت: عدم افزایش حقوق بالای 5 میلیون تومان اعضای هیات علمی، قضات و نخبگان یک یدگر از دلایل مخالفت نمایندگان با کلیات بودجه سال 97 بود که این موضوع بازتاب منفی در جامعه داشت و تاثیرات منفی در کیفیت دانشگاه‌ها داشت که این موضوع همانطور باقی ماند و باید در صحن علنی مجلس مطرح شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیشترین هدف‌گذاری دولت در زمینه تامین اعتبار برای اشتغال‌زایی روی بحث افزایش نرخ حامل‌های انرژی بسته شده و براساس تصمیمات، افزایشی در نرخ حامل‌ها نداریم، برنامه دولت در حوزه اشتغال برای نمایندگان شفاف نبود و همین موضوع از دیگر نکات اساسی برای مخالفت نمایندگان با کلیات لایحه بود.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

منصور مرادینماینده مجلسکردستانبودجهلایحه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.