سخن روز :
چهارشنبه 20 دی 1396 / 09:25|کد خبر : 5196|گروه : دانشگاهی

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان:

سکونتگاه‌های غیررسمی مهم‌ترین مشکل شهرهاست

سکونتگاه‌های غیررسمی مهم‌ترین مشکل شهرهاست

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان گفت: مهم‌ترین مسئله امروز در شهرها فقر و سکونتگاه‌های غیر رسمی است.

به گزارش کرددانش،دکتر کیومرث ایراندوست در جلسه اصلی شورای شهر سنندج، با اشاره به تدوین برنامه استراتژی شهر سنندج، اظهار کرد: مهم‌ترین مسئله امروز در شهرها فقر و سکونتگاه‌های غیررسمی است.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع از سوی مقام معظم رهبری به عنوان یک اولویت مد نظر قرار گرفته و به عنوان یک سیاست و برنامه کلان باید مورد توجه مسوولان قرار بگیرد.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان با بیان اینکه باید به دو رویکرد مسئله‌محوری و توسعه‌ای در برنامه چشم‌انداز 5 یا 20 ساله توجه کرد، گفت: ما باید به این موضوع که شهر بر اساس چشم‌انداز  برنامه 5 یا 20 ساله به کجا برسد، را مد نظر قرار دهیم.

ایراندوست خاطرنشان کرد: نظرسنجی و استفاده از نظر نخبگان از مباحث مهمی است که باید در تدوین و اجرای برنامه‌های استراتژیک در هر سازمان و جامعه‌ای مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: نقش اصلی در اجرای این استراتژیک را خود مسوولان و مردم به ویژه تصمیم‌گیران شهری ایفا خواهند داشت.

به گفته رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان، امکان‌سنجی ارتقای کمی و کیفی قابلیت‌ها و رفع تنگناهای شهر سنندج و بررسی امکان ارتقای قابلیت‌ها و برطرف کردن تنگناها بر اساس نظرات کارشناسان در این طرح مد نظر قرار گرفته است.

ایراندوست با بیان اینکه گردشگری یکی از پایه‌های اصلی توسعه در استان و شهر سنندج است، گفت: شهرداری نباید نسبت به این مسئله بی‌تفاوت باشد و باید نقش خود را ایفا کنند.

وی گفت: برنامه‌ریزی هدف نیست، بلکه ابزار و نسبی است، شهرداری تهران به عنوان یک کلانشهر سومین برنامه 5 ساله خود را تدوین کرده است، اما در سنندج این برنامه‌ها اجرا نشده و شهرداری سنندج نیاز اساسی به برنامه راهبردی قابل عملیاتی شدن دارد.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان با بیان اینکه بخش عمده مسائل شهری با مشارکت قابل حل است، افزود: در راستای عملیاتی کردن برنامه‌ها همه دستگاه‌ها باید به نحو احسن با شهرداری همکاری و تعامل داشته باشند.

در ادامه دکتر کیومرث حبیبی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان اظهار کرد: تهیه سند چشم‌انداز توسعه شهر سنندج از طریق نیروهای متخصص و آکادمیک دانشگاه کردستان گام ارزشمندی در راستای تحقق توسعه این شهر است.

وی با بیان اینکه اتخاذ راهبردهای توسعه در ابعاد گوناگون به عنوان برنامه‌ راهبردی در تهیه سند توسعه شهر سنندج باید مد نظر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید از تمام ظرفیت ها در این راستا استفاده شود.

حبیبی از ارتقای محیط زیست به عنوان یک هدف مهم و مد نظر نام برد و گفت: سوال اینجاست که آیا شهرداری تنها متولی این حوزه است یا اینکه سایر دستگاه‌ها نیز در این راستا نقش دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان خاطرنشان کرد: اگر طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی شهری تدوین اما به مرحله اجرا نرسد، دلیل اصلی آن عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری است.

حبیبی با بیان اینکه برنامه برای شهر سنندج تدوین شده و دستگاه‌های مختلف متولی عملیاتی کردن آن هستند، گفت: اما متاسفانه تنها آن قسمت که مربوط به شهرداری است، بزرگ می‌شود.

به گفته وی، در بحث گردشگری به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم در روند توسعه شهر فرهنگی سنندج باید در برنامه‌ریزی استراتژِیک 5 ساله شهرداری به این موضوع که شهرداری سنندج می‌تواند کمک کار میراث فرهنگی در این حوزه باشد توجه شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان اضافه کرد: ما باید روی توانمندی‌ها و توانایی‌ها در تدوین برنامه‌های استراتژیک شهر سنندج تکیه کنیم.

حبیبی افزود: باید همزمان با دیدن ضعف‌ها، فرصت‌ها و نقاط قوت را هم ببینیم و در قالب برنامه‌های مختلف از این ظرفیت‌ها در مسیر توسعه شهر استفاده کنیم.

وی با تاکید براینکه شهر سنندج دارای قابلیت‌های بسیار بالای به لحاظ گردشگری و غیره است، اذعان داشت: بخشی‌نگری و نبود مدیریت یکپارچه در تدوین و اجرای برنامه‌ها مانع از بهره‌گیری مناسب از این ظرفیت‌ها شده است.

فارس


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.