سخن روز :
سه شنبه 19 دی 1396 / 13:10|کد خبر : 5195|گروه : دانشگاهی

رییس دانشکده علوم پایه دانشگاه کردستان:

دانشجویان ما را داوطلبانی با رتبه متوسط به پایین تشکیل میدهند

دانشجویان ما را داوطلبانی با رتبه متوسط به پایین تشکیل میدهند

رییس دانشکده علوم پایه دانشگاه کردستان گفت:بیشتر دانشجویانی که در دانشگاه کردستان پذیرفته میشوند حائز رتبه های برتر نیستند, اگر بخواهیم منصفانه به این قضیه نگاه کنیم، در بهترین حالت دانشجویان ما را داوطلبانی با رتبه متوسط به پایین تشکیل میدهند

به گزارش کرددانش،همشری نوشت؛یکی از مراکز علمی استان دانشکده علوم پایه است که در سال 1352 به عنوان اولین دانشکده دایر شد, اما این مرکز با مشکالتی دست و پنجه نرم میکند,  به عنوان مثال دانشکده علوم پایه بین دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر به عنوان انتخاب اول آنها نیست این در حالی است که سطح علمی استادان این دانشگاه کمتر از استان دانشگاه های استان های دیگر نیست. از طرفی این دانشگاه در دوره کارشناسی نیز دانشجویان با رتبه های برتر را پرورش میدهد اما آنان نیز برای ادامه تحصیل به دانشگاه های دیگر نقاط گرایش دارند.

گفت و گوی روزنامه همشهری را با »کمال شاه نظری« رئیس این دانشکده در این باره و دیگر مشکلات این دانشکده میخوانید.

 

چرا دانشگاه کردستان انتخاب اول دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیست؟

ابتدا باید به ریشه یابی عوامل این موضوع بپردازم, این دانشگاه در 11 سال اخیر توسعه کمی و کیفی چشمگیری داشته است اما این جهش علمی به خوبی در کشور منعکس نشده و به صورت بایسته و شایسته در این زمینه اطلاع رسانی نشده است, به تبع برخی از رشته های این دانشگاه مورد توجه و استقبال دانشجویان غیربومی قرار نمیگیرد. دانشجویان براساس بومی گزینی، علاقه و دلایلی عمدتا شخصی همچون اجبار به تحصیل در محل سکونت، کار و یا محدودیت هایی از این دست به تحصیل در این دانشگاه روی می آورند.

 

با این اوصاف دانشجویان غیربومی نیز رتبه های بالایی ندارند؟

واقعیت این است که میانگین رتبه های پذیرفته شده به ویژه در بین پذیرفته شدگان غیربومی این دانشگاه رتبه های بالایی نیست, در کل عدم اطلاع رسانی درست از توسعه یافتگی دانشگاه کردستان در کنار مسائلی همچون شرایط جغرافیایی، مرزی و دور بودن استان از مرکزیت کشور موجب شده حائزان رتبه های برتر از تحصیل در این دانشگاه استقبال نکنند.

 

درصد ماندگاری دانشجویان و تحصیل آنها در مقاطع بالاتر دانشگاه کردستان، پس از فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، چقدر است؟

در این حوزه ما با مشکلی مواجهیم که این مشکل از ابتدای تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی شروع میشود, مشکل این است که بیشتر دانشجویانی که در دانشگاه کردستان پذیرفته میشوند حائز رتبه های برتر نیستند, اگر بخواهیم منصفانه به این قضیه نگاه کنیم، در بهترین حالت دانشجویان ما را داوطلبانی با رتبه متوسط به پایین تشکیل میدهند, آنها در طول دوره چهارساله کارشناسی به دانشجویانی قوی و کارآزموده تبدیل میشوند که بعد از فارغ التحصیلی عمدتا جذب دانشگاه های برتر و نام ونشان دارتری میشوند, دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع بالاتر این دانشگاه هم بیشتر دانشجویانی با رتبه های متوسط به پایین هستند, این پروسه برای دانشگاه تکرار میشود و این روال برای دانشگاه روالی فرسایشی است و برای سیستم آموزش عالی آفت است.

 

تحصیل دانشجویان ممتاز و حائز رتبه های برتر چه تأثیری بر پیشرفت و ارتقای دانشگاه محل تحصیل آنان دارد؟

تأثیر مثبت این موضوع غیرقابل انکار است و بر کسی پوشیده نیست, واقعیت این است که دانشگاه ما چیزی از امکانات، تجهیزات آموزشی، استادان و هیأت علمی مجرب و دیگر شاخصه های آموزشی سایر دانشگاه های کشور کم ندارد,  دانشگاه کردستان کادر علمی پرانرژی و جوانی دارد و میانگین سنی استادان دانشکده علوم پایه حدود 42 سال است که در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های کشور فرصت خوبی را برای این مرکز آموزشی فراهم کرده است.

 

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه کردستان میگوید: فعالیت و تلاش هیأت علمی دانشگاه کردستان به مراتب بیشتر از تحقیق و پژوهش استادان دیگر دانشگاه های نام ونشاندار به ویژه دانشگاه های مرکز کشور است. به رغم کمبود امکانات، مراحل رشد و ارتقای این استادان دست کمی از استادان دیگر دانشگاه های کشور ندارد, این در حالی است که از عمده ترین عوامل پیشرفت استادان دانشگاه های معتبر و نام ونشاندار میتوان به سروکار داشتن آنها با دانشجویان ممتاز و نخبه اشاره کرد. با توجه به اینکه این دسته از دانشجویان همواره زمینه ساز فعالیت های علمی و پژوهش های موفق و چاپ مقالات در نشریات برتر و ممتاز علمی بین المللی برای استادان هستند، در نتیجه استادان نیز ارتقای مراتب علمی را به سرعت و در کوتاهترین زمان تجربه میکنند

 

برای ارتقای کیفیت آموزش و افزایش تعداد دانشجویان در علوم پایه چه برنامه هایی دارید؟

دانشکده علوم پایه از اولین دانشکده های استان و منطقه است که در آن امکان انجام تحصیلات تکمیلی محقق شده است, واقعیت این است که در این حوزه نه تنها از دیگر دانشکده ها و دانشگاه های کشور عقب نیستیم، بلکه شاهد سبقت و پیشی گرفتن نگران کننده ای هستیم. نگرانی ما از توسعه یافتگی زیاد و قابل توجه دانشکده ای است که تنها 13 سال از جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی در بسیاری از گروه های آموزشی آن میگذرد,  شاهد این ادعا تحصیل 120 دانشجوی مقطع دکترا در این دانشکده است و این توسعه یافتگی حاصل و در راستای سیاستهای کشور برای ارتقای کمی سیستم آموزش عالی کشور است,  بخش دیگری از نگرانی ما این است که تأمین هیأت علمی متخصص، تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی، فضای فیزیکی و دیگر پیشنیازها برای این توسعه ممکن نباشد و برای پاسخگویی به نیازهای دانشجویانی که تعداد آنها یکباره چندین برابر شده است، با مشکل مواجه شویم. جذب هیأت علمی باید با افزایش تعداد دانشجویان و توسعه فضای فیزیکی متوازن باشد و این کار باید متناسب با نیازهای استان و جامعه صورت پذیرد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشکده علوم پایهدانشگاه کردستاندانشجواستادهیئت علمیپذیرش

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.