سخن روز :
دوشنبه 22 آبان 1396 / 12:30|کد خبر : 4934|گروه : دانشگاهی

همایش استانی آلودگی هوا در دانشگاه پیام نور مرکز سنندج برگزار شد

همایش استانی آلودگی هوا در دانشگاه پیام نور مرکز  سنندج  برگزار شد

همایش استانی « آلودگی هوا» با همت انجمن محیط زیست دانشگاه پیام نور سنندج و شرکت پاک آزمازیست کردستان در دانشگاه پیام نور مرکز سنندج برگزار شد.

به گزارش کرددانش،صبح امروز همایش استانی « آلودگی هوا» با حضور رئیس دانشگاه پیام نور استان کردستان، رئیس دانشگاه پیام نور مرکز سنندج و جمعی از اساتید برجسته و دانشجویان رشته محیط زیست  در محل سالن همایش این دانشگاه برگزار شد. 

رئیس دانشگاه پیام نور مرکز سنندج  با اشاره به اهمیت حفظ  محیط زیست،  اظهار داشت: بیشترین رشد میزان آراء در کشورهای توسعه یافته، مربوط به جنبش های فعال حوزه محیط زیست است که در سال های اخیر جنبش محیط زیستی در اتحادیه اروپا رشد چشمگیری داشته است.

یعقوب احمدی با بیان اینکه در حوزه جامعه شناسی زمانی که یک رفتار تبدیل  به  هنجار می شود که آن رفتار در جامعه سرایت پیدا کند، تصریح کرد: یکی از آن هنجارها، محیط زیست است که اخیرا اهمیت جهانی یافته اما متاسفانه ما در ایران همراه این روند نبوده و تغییراتی در این راستا ایجاد نکرده ایم.

استاد یار مرکز تحقیقات کشاورزی استان کردستان در ادامه این همایش ، اظهار داشت:  خشکسالی بستر ورود ریزگردها به کشور را بیشتر از هر فاکتور دیگری  مهیا می کند که در این میان استان کردستان پتانسیل خشکسالی را با وجود  احداث سدهای انبوه دارد.

عطا امینی به عوامل موثر طبیعی در ایجاد  ریزگردها  و ورود به منطقه ای خاص اشاره کرد و گفت: نوع خاک، رطوبت خاک، پوشش گیاهی و تاثیر کوهستان در ممانعت از  ورود ریزگردها به مناطق مختلف کشور تاثیر شایانی دارد.

وی در ادامه به عوامل انسانی دخیل در مدیریت نامناسب منابع آب  که تمام کشورهای دنیا هر کدام به نحوی باآن درگیر هستند، اشاره کرد و اظهار داشت: خشک شدن دریاچه آرال، نابودی جلگه بین النهرین، دریاچه ارومیه، خشک شدن حوضه سیروان در استان کردستان و آلودگی آبها را می توان نام برد.

معاون آموزشی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در این همایش، به اهمیت کیفیت هوای داخل ساختمان اشاره کوتاهی کرد و اظهار داشت: 53 درصد آلودگی داخل ساختمان مربوط به عدم تهویه مناسب داخل سازه است.

بهزاد شاه مرادی ، فاکتورهای اثر گذار روند آلودگی هوا در داخل ساختمان  را شرایط آب و هوایی، شرایط تهویه، حذف آلاینده هاف نفوذ پذیری سازه، کیفیت هوای آزاد ، عنوان کرد.

استاد رشته اقلیم شناسی دانشگاه پیام نور سنندج، مسئله مهمی را که باعث ورود ریزگردها به غرب کشور میشود وزش باد مختص به این منطقه عنوان کرد و افزود: ارتباط بین باد پرفشار کشور سودان و باد کم فشار خلیج فارس منجر به ورود ریزگردها به مناطق غربی  ایران است.

کاوه محمد پور با بیان اینکه 29 درصد ریزگردهای کشور عراق از طریق وزش باد به غرب کشور منتقل می شود، اظهار کرد: نزدیکی به سطح زمین، رطوبت نسبی، پوشش گیاهی، گردش های اتمسفری، بارش و دما از دیگر فاکتورهای کنترل و کاهش ورود ریز گردها به داخل هر منطقه آب و هوایی است.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

الودگی هوادانشگاه پیام نور مرکز سنندجهمایش استانیسدهامحیط زیست

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.