سخن روز :
دوشنبه 24 مهر 1396 / 09:24|کد خبر : 4776|گروه : دانشگاهی

چاپ کتاب «زمان و وێژەی کوردی» برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی

چاپ کتاب «زمان و وێژەی کوردی» برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات کردی

کتاب «زمان و وێژەی کوردی» (زبان وادبیات کُردی)، تالیف دکتر بختیار سجادی، عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان به چاپ رسید

به گزارش کرددانش،کتاب «زمان و وێژەی کوردی» (زبان وادبیات کُردی)، تالیف دکتر بختیار سجادی، عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان به چاپ رسید

 

کتاب «زمان و وێژەی کوردی» اثری آموزشی است که به منظور تامین منبع درسی مورد نیاز برای درس عمومی زبان و ادبیات کُردی در مقطع کارشناسی دانشگاه های ایران به نگارش درآمده است.


این کتاب که در تالیف آن قواعد تدریس و آموزش روشمند و دانشگاهی نوین مبنای کار قرار گرفته است، در سه بخش اصلی مشتمل بر بیست و نه درس سامان یافته است کە عناوین آن عبارتند از: آیین نگارش و نظام نوشتاری (۴ درس)، دستور زبان (۳ درس)، ادبیات و متون (۲۲ درس).


مباحث آموزشی و عناوین تعلیماتی زبان و ادبیات کُردی از قبیل نظام نوشتاری، گویش شناسی، فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی،ادبیات گورانی، ادبیات کلاسیک کرمانجی و سورانی، شعر و ادبیات داستانی و نمایشی در ادبیات معاصر کُردی و نقد ادبی به شیوه ای خلاصه و ار طبقه بندی شدە همراه با تمرین در این اثر گنجاندە شدە است.


این کتاب به عنوان مادە آموزشی درس عمومی اختیاری (دو واحدی) زبان و ادبیات کُردی تهیه و تدوین شدە است که مجوز تدریس آن در سال ۱۳۹۴ براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در راستای اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی مبنی بر تدریس زبان و گویش های کشور در دانشگاه های مرکز استان ها، از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی مورد موافقت قرار گرفت.

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

چاپ کتابزبان و ادبیات کردیدانشگاه کردستانزبان و ادبیات کردی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.