سخن روز :
چهارشنبه 1 مهر 1394 / 10:28|کد خبر : 47|گروه : اجتماعی

طعم گراني آجيل شب يلدا

طعم گراني آجيل شب يلدا

پسته كيلويي 44 هزار تومان، اجيل چهارمغز 38 هزار تومان و... شايد گرمي شب يلدا را به شب سرد و يخ زده تبديل كرده است.

به گزارش خبرنگار کُرددانش، شب یلدا براساس تقویم های ایرانی بلندترین شب سال بوده که با آخرین شب پاییز مصادف شده است، بنابراین برای ما ایرانیان آداب و رسوم خاصی از پیشینیان به یادگار گذاشته شده است، از دیرباز برای ایرانیان شبی برای دور هم جمع شدن و صحبت و شادی بوده است، شب آجيل و هندوانه و انار خوردن است، اما دور هم جمع شدن و مهمانی دادن و به میهمانی رفتن، این روزها بیش از هر زمان دیگری هزینه دارد.
شب یلدا، این رسم کهن ایرانیان بار دیگر فرا رسید، اما شب یلداي امسال بیش از هر زمان دیگری در سایه گرانی‌ها در حال گذر است.
وقتي ماه به نيمه آذر مي رسد و به قولي پاييز تو سراشيبي مي افتد، قيمت ها سربالايي مي روند، آجيل، انار و هندوانه رو به گراني مي گذارند و به بلند ترين شب سال رنگ گراني مي زنند.امسال نيز رسم به جا آورده شده است و سيني شب يلدا طعم گراني بيشتري به خود گرفته است.


امسال بزرگان خانواده و افرادی که داوطلب شده اند تا این رسم دیرین را زنده نگه دارند و میزبان میهمانان شب یلدا باشند با سر زدن به بازار شاید ته دل از این میزبانی پشیمان شده اند.
يکي از اصلي ترين تنقلات شب سنتي يلدا، آجيل است كه همه ساله سوز گراني آجيل شب يلدا بخشي از اقشار جامعه را مي‌آزارد. با سر زدن به بازار و نگاه كردن قيمت هاي اجيل مشخص شد كه امسال خانواده ها براي خريد هر كيلو اجيل بايد 38 هزار تومان پرداخت كنند و پسته هم كيلويي 44 هزار تومان به فروش ميرسد، وقتی خانواده ها با برچسبهای قیمتی همچون بادام کیلویی 40 هزار تومان، مغزگردو کیلویی 40 هزار تومان روبه رو مي شوند شايد ترجيح دهند كه سفره شب يلدايشان خالي از آجيل باشد.

هندوانه های سرخ رنگ و انارهایی خندان که اگرچه مردم را برای خرید شب یلدا، سر ذوق می آورند؛ اما شاید قیمت هایی داشته باشند که به نوعی برای بسیاری از مردم خوشایند نباشد.
در سايه گراني، سالهاست که از یاد برده ایم یلدا شبی به بلندای تمام دوستیها و مهربانیهاست، شبی به بلندای عمر زمین است، شبی به گرمی همدلیها و با هم بودنها است. شبی به دور از رنگ و ریا بر سر سفره صفا و صمیمیت است.
سالهاست که شب یلدایمان هم مانند بسیاری از آیینهای خوب پیشینیان، رنگ وبوی امروزی پیدا کرده و از اصالت و سادگی ذاتی خود دور شده است.

تشديد افزايش هزينه‌هاي خانوار و به تبع آن کاهش درآمدهاي آنان همه و همه باعث شده‌اند که گرمي شادماني مردم در شب يلدا در اين سال‌ها، جاي خود را به همان شب سرد و يخ‌زده بدهد.
 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

اجیلگرانیشب یلداکرددانشکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.