سخن روز :
یکشنبه 12 مهر 1394 / 11:16|کد خبر : 431|گروه : دانشگاهی

پذیرش و تحصیل 41 دانشجو در رشته زبان و ادبیات کُردی دانشگاه کردستان

پذیرش و تحصیل 41 دانشجو در رشته زبان و ادبیات کُردی دانشگاه کردستان

رییس دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه کردستان از پذیرش و تحصیل 41 دانشجو برای اولین بار در رشته زبان و ادبیات کُردی دانشگاه کردستان خبر داد.

دکتر احمد نهیرات رییس دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه کردستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کُرددانش اظهار کرد: با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد و تدریس رشته زبان و ادبیات کُردی در مقطع کارشناسی در قالب 136 واحد عمومی، پایه ای، اصلی و تخصصی برای سال تحصیلی 95-94 در دانشگاه کردستان مصوب شد.

 

وی گفت: برای اولین بار در سال تحصیلی جدید رشته زبان و ادبیات کُردی با پذیرش 41 دانشجو از سراسرایران شروع به فعالیت کرده است.

 

نهیرات با بیان اینکه برای این رشته از اساتید و اعضای هیئت علمی گروه های دیگر که در حوزه زبان و ادبیات کُردی تالیفات و تحقیقات دارند استفاده شده است افزود: در سایت وزارت علوم فراخوان جذب 4 نفر عضو هیئت علمی اعلام شده است که امیدواریم با جذب این اعضا گام های اساسی برای احیا و ماندگاری هرچه بیشتر این زبان برداریم.

 

رییس دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه کردستان تصریح کرد: در حال حاضر شورای 9 نفره ای تشکیل شده که متشکل از اساتید دانشکده ادبیات و زبان های دانشگاه کردستان هستند که 3 نفرشان از گروه زبان و ادبیات فارسی، 3 نفرشان از گروه زبان و ادبیات عربی و 3 نفر دیگرشان از گروه زبان شناسی و زبان انگلیسی می باشند و این شورا به عنوان متولی و هیئت علمی این رشته انتخاب شده اند و همچنین خارج از دانشگاه کردستان نیز افرادی توانمند، متخصص، دلسوز و متعهد در این حوزه وجود دارند که برای بهتر اجرایی شدن این مهم از همکاری آنها بهره گرفته می شود.


وی ادامه داد: در این رشته 9 درس پایه ای مانند: دستور زبان کُردی، آواشناسی و واج شناسی، پیشینه ی زبان کُردی، لهجه شناسی، مرجع شناسی و...، 30 درس اصلی مانند: متون ادبی نظم و نثر کلاسیک و معاصر، ادبیات شفاعی و فلکلور، ادبیات تطبیقی، تأثیر قرآن در ادبیات کُردی و... و 14 درس تخصصی مانند: تاریخ 1 تا 4 ادبیات کُردی، سبک های ادبی در ادب کُردی، نقد ادبی در ادبیات کُردی، ادبیات داستانی در ادبیات کُردی و... وجود دارد.

 


نهیرات هدف از ایجاد رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان را تحلیل و بررسی زبان و ادبیات کُردی, استفاده از توانایی های زبان و ادبیات کُردی, نگارش زبان و ادبیات کُردی با رویکرد آکادمیک, روزآمد و کارآمد کردن زبان کُردی,شناسایی جنبه های مختلف ادبیات کُردی و تقویت آنها, ایجاد بستر و زمینه های لازم برای پرورش نخبگان ادبی و انجام تحقیقات علمی در این حوزه  و... عنوان کرد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشکده ادبیات دانشگاه کردستانکرددانشبرنامه های دانشکدهنهیراترشته زبان و ادبیات کردی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.