سخن روز :
دوشنبه 26 تیر 1396 / 11:20|کد خبر : 4288|گروه : دانشگاهی

ازدواج به سبک جوانان امروزی

ازدواج به سبک جوانان امروزی

نسل امروز دیگر به‌هیچ‌ وجه زیر بار این نمی ‌رود که شریک زندگی و همسرش را کسی به غیر از خودش انتخاب کند, جوانان امروزی ازدواج با کسی را که هیچ شناختی از قبل نسبت به او ندارند و قرار است همه شناخت‌ها در چند جلسه خواستگاری یا دوران کوتاه نامزدی به وجود آید، بزرگ ‌ترین ریسک زندگی خود می‌دانند

به گزارش کرددانش،تا همین چند سال پیش, سبک و سیاق خواستگاری و ازدواج‌ با سبک و سیاق خواستگاری امروزی بسیار فرق داشت, در آن زمان معمولا همه اهل محل می‌ دانستند که در کدام خانه دختر دم‌ بخت وجود دارد و به محض اینکه کسی سراغ یک دختر مناسب برای پسرش را می ‌گرفت، تمام فامیل و اهل‌ محل و همسایه‌ها دست به کار می‌ شدند و شروع به معرفی فهرست بلند بالایی از دخترهای دم ‌بخت فامیل و محله می‌ کردند.

 

پدر و مادر پسر هم ابتدا با شناختی که از خانواده دختر پیدا می‌کردند، برای خواستگاری پا پیش می‌گذاشتند, در جلسات اول خواستگاری خبری از داماد نبود و تازه بعد از توافقات اولیه دو طرف و چند جلسه صحبت خانواده‌ها و بزرگ ‌ترهای فامیل بود که پسر و دختر اجازه داشتند در حضور والدین آن هم چند دقیقه‌ای با هم صحبت کنند, شناخت و صحبت بیشتر هم باید به بعد از عقد و ازدواج موکول می‌شد.

 

حضور واسطه‌ها و نقش پر رنگ آنها در آشنایی دختر و پسر بارزترین ویژگی این شیوه خواستگاری و ازدواج بود, در این سبک انتخاب و خواستگاری، اگر ازدواج، ازدواج موفقی می‌شد و دو طرف احساس خوشبختی با یکدیگر می‌کردند، همیشه با خوبی و نیکی از آن واسطه اصلی آشنایی و ازدواج نام می ‌بردند؛ اما اگر خدای ناکرده هر مشکلی بعد از ازدواج پیش می‌آمد و کار به دعوا و اختلاف کشیده می‌ شد، همه کاسه، کوزه‌ها سر فردی شکسته می‌ شد که باب آشنایی دو طرف و خانواده‌ها را برای اولین بار فراهم کرده بود, خوشبختانه این روزها دیگر از آن واسطه ‌ها خبری نیست که مشکلات و بدبختی ‌ها را بر گردن او بیندازند اکنون این پسر و دختر هستند که خود را عامل خوشبختی یا بدبختی خود می ‌دانند، حتی پدران و مادران هم دیگر مقصر قلمداد نمی ‌شوند.

 

اما این روزها آشنایی پسر و دختر در زمان خواستگاری به بیان خودمانی از مد افتاده است یا اگر تا همین چند سال پیش این بزرگ‌ ترها بودند که در مراسم خواستگاری دختر و پسر را به یکدیگر معرفی می ‌کردند، اکنون این پسرها و دختر‌ها هستند که زوج خود را به پدر و مادرهایشان معرفی می ‌کنند و روز خواستگاری روز آشنایی پسر و دختر نیست, بلکه روز آشنایی پدر و مادرها با عروس یا داماد آینده است.

 

نسل امروز دیگر به‌هیچ‌ وجه زیر بار این نمی ‌رود که شریک زندگی و همسرش را کسی به غیر از خودش انتخاب کند, جوانان امروزی ازدواج با کسی را که هیچ شناختی از قبل نسبت به او ندارند و قرار است همه شناخت‌ها در چند جلسه خواستگاری یا دوران کوتاه نامزدی به وجود آید، بزرگ ‌ترین ریسک زندگی خود می‌دانند, این نسل ترجیح می‌دهد خودش انتخاب کند و معتقد به دوستی و آشنایی قبل از ازدواج برای شناخت بیشتر است.

به اعتقاد جوانان امروزی ممکن است بعد از چند سال آشنایی و رفت و آمد با یکدیگر تازه به این نتیجه برسند که نمی‌توانند زوج مناسبی برای ازدواج با یکدیگر باشند و بهتر است دوباره باب آشنایی با فرد تازه‌ای را باز ‌کنند. در تمام این مدت پدر و مادرها در حاشیه منتظر می‌مانند تا فرزندشان تصمیم به ازدواج با فرد مورد انتخاب خود را بگیرد و سپس اسباب و وسایل این ازدواج را برای آنها فراهم کنند. فامیل، همسایه، دوست و آشنا هم چندان نقشی در این ازدواج‌ها بازی نمی‌ کنند. افزایش نگران‌ کننده نرخ طلاق و اختلاف‌ های بی ‌شمار زوج‌‌ ها در زندگی‌ های مدرن امروزی در کنار افزایش مشغله‌ های شخصی باعث شده آنها هم ترجیح دهند پای خود را از واسطه ‌شدن و معرف بودن در ازدواج جوانان امروزی دوست و آشنا کنار بکشند و همه چیز را به خود آنها واگذار کنند.

 

سبک و شیوه ازدواج پا به پای برگ‌ های روز شمار تقویم تغییر کرده بود و به همراه خود سبک جدیدی را به ظهور رسانده بود: شناخت، عشق و علاقه که به دنبال خود معیار های جدیدتری را نیز به همراه داشت, جوان ها دیگر برای ازدواج تمایلی به دنباله روی از والدین خود ندارند بلکه تمایل دارند همسر آینده شان را بدون دخالت دیگران انتخاب و با کسی ازدواج کنند که از صمیم دل به او علاقمند باشند.

 

معیارهای نسل حاضر با گذشته تفاوت زیادی کرده است ماشين شيک و شاسي بلند، ويلاي دوبلکس در شمال، آپارتمان مجهز به سونا و جکوزي، شغل پر درآمد، مسافرت خارج، ... يعني يک پسر ايده آل! قدي بلند، بيني عمل کرده، آرايشي غليظ و... يعني يک دختر ايده آل! اينها بخشي از معيارهاي امروزي براي آشنايي جوانان با يکديگر است چرا که در جايي که اخلاقيات حرفي براي گفتن نداشته باشند معيار انتخاب مادي و ظاهري خواهد بود, گویا دیگر اخلاق خوب داشتن مُد نیست و حرف اول و آخر را در ازدواج‌‌های امروزی فقط پول می‌‌زند و دیگر هیچ.

 

طبیعی است که نحوه ی انتخاب همسر با تغییر کردن روابط تغییر کند و اصلا کسی توصیه نمی کند امروزه جوانان مثل سال ها پیش ازدواج کنند زیرا دنیا عوض شده و دیگر کسی شریک زندگی اش را برای بار اول سر سفره ی عقد نمی بیند اما همین تغییر در نحوه ی آشنایی در معیار ها هم به وجود آمده که کمی نگران کننده است.

 

این نوع ازدواج های امروزی از این جهت نادرست ‌است که دختر و پسر بدون اطلاع خانواده و به دور از تجربیات والدین، خودشان انتخاب می‌کنند، خودشان تصمیم می‌گیرند و جالب آن‌ که با اعتماد به نفس بالایی هم پای سفره عقد می‌نشینند و وقتی که مزدوج شدند و آتش عشق‌شان فروکش کرد، تازه به این فکر می‌افتند که داشته‌های شریک زندگی‌شان نمی‌تواند تامین‌کننده نداشته‌هایشان باشد. معمولا تجارب نشان می‌دهد در این سبک ازدواج‌ها، نه‌ فقط خواسته‌ها تامین نمی‌شود، بلکه باید با نداشته‌های همسر نیز کنار بیایند, در نتیجه این جوانان امروزی، به جای ارزش نهادن به آنچه خود انتخاب کرده‌اند، راهی دادگاه شده و تقاضای طلاق می‌دهند،

 

ازدواج در جامعه ایرانی که روزگاری جزو ساده ترین اتفاقات زندگی یک جوان بود این روزها آنقدر پیچیده شده که خیلی از خانواده ها از آن می ترسند. حالا دیگر گویا با لباس سفید رفتن و با لباس سفید بازگشتن هم به سرآمده است

 

بهتر است فراموش نکنیم ازدواج انتخاب همراهی است برای زندگی و زندگی پائین و بالا زیاد دارد و به این سادگی ها نیست....پس بکوشیم شریک مناسبی انتخاب کنیم .


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

ازدواجطلاقسبکامروزیجوانان امروزیانتخاب همسرزندگیشریک زندگی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.