سخن روز :
یکشنبه 25 تیر 1396 / 07:55|کد خبر : 4281|گروه : دانشگاهی

معاون دانشجویی دانشگاه کردستان

ساخت دو خوابگاه در دانشگاه کردستان

ساخت دو خوابگاه در دانشگاه کردستان

معاون دانشجویی دانشگاه کردستان از احداث و در حال ساخت دو باب خوابگاه در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: خوابگاه پسران با ظرفیت ۳۴۰ نفر که در حال اجرای پی‌ریزی و فنداسیون اولیه است و احتمالا در سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید و خوابگاه دختران با ظرفیت ۲۵۰ نفر در حال مطالعات اولیه توسط بنیاد ۱۵ خرداد است که در محوطه اصلی دانشگاه ساخته می‌شود.

به گزارش کرددانش،در آستانه جوانی با پشت سرنهادن سختی‌ها و مشکلات کنکور، و بعد از فارغ شدن از رعب، ترس و اضطراب لقب پشت کنکوری، قبولی در یک رشته مورد علاقه و دانشگاه موردنظر تحولی بزرگ در جوانان ایجاد می‌شود و اگر این مسأله با غیربومی بودن وی در شهر محل تحصیل همراه باشد، شخص برای ادامه تحصیل ناچار به ترک خانواده و اقامت در خوابگاه دانشجویی ملزم می‌شود و در نهایت در طی این مسیر با چالش‌های متعددی روبرو خواهد شد.

تجربه‌های منحصر به فردی که از طریق زندگی خوابگاهی حاصل می‌شود، نتیجه مواجه با فرهنگ‌ها و ارزش‌های متفاوت، قومیت‌ها، شیوه برخورد با افراد مختلف با آداب و رسوم و فرهنگ و گویش متفاوت، تعارضات میان فردی و حفظ حریم شخصی دستاورد دور شدن از محل سکونت، خانواده، دوستان و آشنایان و تجربه یک زندگی مستقل، که هر کدام در جایگاه خود به شناخت راهکارهای سازگارانه نیاز دارد.

زندگی خوابگاهی، زندگی زیر یک سقف با افراد متفاوت از خانواده، شهر، فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت مشکلات خاص خود را داراست که دوری از خانه و خانواده و داشتن چندین هم اتاقی در شروع برای اغلب دانشجویان مشکل خواهد بود ولی در نهایت بیشتر دانشجویان تجربه‌های بسیار خوبی از زندگی خوابگاهی کسب می‌کنند.

دانشگاه یعنی فرصت آشنایی با انسان‌هایی از جنسیت متفاوت، قومیت مختلف، سبک‌های زندگی متنوع و سرشار از تازگی‌ها و ناشناخته‌ها، گرچه ممکن است در این محیط آکادمیک برخی از انتظارات به وقوع نپیوندد و تصویری که از دانشگاه در ذهن خود ساخته‌اند، با آنچه تجربه می‌کنند متفاوت باشد، اما واقعیات موجود، این تفکر را که دانشگاه محیط کاملا متفاوتی از دبیرستان است تایید خواهد کرد.

این تفاوت‌ها تنها اختلاف در کمیت و کیفیت دروس و نحوه ارائه آن‌ها نیست بلکه آنچه دانشگاه را متمایز می‌سازد، تلاقی اندیشه‌ها، سلیقه‌ها و تجارب مختلف است و این مهم در تجربه زندگی خوابگاهی بیشتر نمایان می‌شود.

زندگی در یک اتاق کوچک خوابگاه دانشجویی همراه با یک یا چند نفر کاملا غریبه کار آسانی نیست و مهارت‌های خاصی را می‌طلبد، مهارت‌هایی که می‌تواند برای هر فردی به ویژه دانشجوی ساکن خوابگاه مفید باشد که شامل، مهارت خود آگاهی، همدلی، کنترل هیجان‌های منفی، کنترل استرس، حل مسئله، تصمیم‌گیری، برقراری ارتباط موثر است که در کنار این مهارت‌ها آموختن برخی اصول اولیه آداب معاشرت با هم‌اتاقی  یکی از ضروری‌ترین آموزش‌های یک دانشجوی ساکن خوابگاه است.

اسکان 100 درصد دانشجویان دختر دانشگاه کردستان در خوابگاه

معاون دانشجویی دانشگاه کردستان به خدمات دانشجویی در حوزه مدیریت دانشجویی و اسکان دانشجویان در خوابگاه در این دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 100 درصد دانشجویان دختر و پسر که از دیگر نقاط کشور در دانشگاه کردستان قبول و پذیرش می‌شوند، دارای خوابگاه هستند.

عثمان عزیزی در ادامه افزود: مدیریت مرکز مشاوره و بهداشت یکی دیگر از حوزه‌های خدمات دانشجویی این معاونت است و در همین راستا مرکز مشاوره در خوابگاه‌ها مستقر شده است و دانشجویان از خدمات مشاوره‌ای، مشاورین بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه براساس آیین‌نامه صندوق رفاه، اولویت و اسکان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی «کارشناسی ارشد، دکترا» و دانشجویانی که زیرپوشش نهادهای حمایتی همچون کمیته‌ امداد، بهزیستی و دانشجویان خانواده شاهد و ایثارگر است، یادآور شد: این معاونت در دفترچه راهنمای کنکور در سنوات گذشته و سال جاری موظف به اسکان ۵۰ درصد رتبه‌های برتر کنکور است، اما به دلیل هزینه‌های اجاره مسکن و نیز عدم واگذاری منازل استیجاری به دانشجویان مجرد، دانشگاه به ناچار ظرفیت اتاق‌ها را بالا برده و تمام متقاضیان را اسکان داده است.

 معاون دانشجویی دانشگاه کردستان تصریح کرد: دانشگاه کردستان همواره تلاش نموده تمام دانشجویان متقاضی واجد شرایط را در خوابگاه‌های دولتی اسکان دهد، لذا افزایش پذیرش دانشجو نیازمند ارتقاء خدمات رفاهی خوابگاه و رسیدن به استاندارد کشوری بوده که با پیگیری‌های به عمل آمده مجوز احداث ۲ باب خوابگاه ویژه برادران و خواهران اخذ شد.

1.1 مترمربع سرانه خوابگاهی دانشگاه کردستان

وی گفت: استاندارد متراژ خوابگاه در سطح کشور، ۱۲/۵ مترمربع  است که این آمار در دانشگاه کردستان ۱۰/۱ مترمربع است.

عزیزی خاطرنشان کرد: فراهم نمودن تسهیلات رفاهی برای دانشجویانی که تحصیلات تکمیلی، شاغل، دانشجویان پیگیر امور تسویه حساب و یا دفاع از پایان‌نامه که نیاز به اخذ خوابگاه در طول ترم ندارند، مهمانسرای موقت راه‌اندازی و تجهیز شده است.

وی از احداث و در حال ساخت دو باب خوابگاه در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: خوابگاه پسران با ظرفیت ۳۴۰ نفر که در حال اجرای پی‌ریزی و فنداسیون اولیه است و احتمالا در سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید و خوابگاه دختران با ظرفیت ۲۵۰ نفر در حال مطالعات اولیه توسط بنیاد ۱۵ خرداد است که در محوطه اصلی دانشگاه ساخته می‌شود.

عزیزی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه کردستان دارای ۱۵ خوابگاه دولتی است که از این تعداد ۶ باب آن پسرانه با ظرفیت پذیرش یک‌هزار و ۶۶۰ نفر و ۹ باب دخترانه با ظرفیت ۲هزار و ۲۰۰ نفر است.

عزیزی خاطر نشان کرد: خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه به دلیل طول عمر بالا، فرسودگی بیش از حد و تنوع مصالح نامرغوب، هرساله نیازمند بازسازی و نوسازی بخشی از ساختمان و تجهیزات است که در سال گذشته سازمان امور دانشجویی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، بالغ بر یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان علاوه بر اعتبارات مصوب  دانشگاه، برای تعمیرات و تجهیزات خوابگاه‌ها و سلف سرویس دانشگاه کردستان اختصاص داد.

وی با بیان اینکه طبق آمار سازمان بهداشت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آمار استعمال دخانیات در میان دانشجویان خصوصا دانشجوی دختر نسبت به سنوات گذشته افزایش یافته ‌است، افزود: خوشبختانه این مهم در دانشگاه کردستان نسبت به دانشگاه‌های سطح کشور پایین و بسیارکم است.

به گفته وی، در راستای اجرایی‌شدن بند 10 ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص کاهش تصدی‌گری دولت، واگذاری خدمات رفاهی به بخش غیردولتی و نیز در راستای ساماندهی امور اداره نظارت بر خوابگاه‌های غیردولتی در تیرماه سال گذشته جلسات شورای نظارت و ارزیابی با حضور معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی استان تشکیل و بر اساس دستورالعمل اجرایی تاسیس و اداره خوابگاه‌های غیردولتی اقداماتی مانند اجازه مجوز ۱۲ خوابگاه به تفکیک جنسیت « ۱۱ خوابگاه دخترانه و یک خوابگاه پسرانه»  به بخش خصوصی در نیمسال اول ۹۵ را به عمل آورد.

کمبود فضای خوابگاهی عامل خروج از استانداردسازی اتاق‌ها‌

مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه کردستان نیز اظهار کرد: واحدهای حوزه امور دانشجویی با حمایت‌های رئیس دانشگاه، معاون دانشجویی، صندوق رفاه دانشجویان در سال‌های اخیر در خصوص خوابگاه‌سازی، تجهیزات سلف‌سرویس و پرداخت انواع تسهیلات از رشد مناسبی برخوردار بوده اما برای رسیدن به استانداردهای کشوری نیازمند توجه ویژه به زیرساخت‌ها و تجهیزات است.

ابراهیم سلیمانی در ادامه افزود: اداره امور خوابگاه‌ها یکی از واحدهای امور دانشجویی است که اداره تمامی امور خوابگاه‌های دانشجویی، نظارت بر حسن اجرای امور روزانه خوابگاه و قانون و مقررات خوابگاهی، تلاش برای توسعه کیفی و کمی خوابگاه‌ها، تامین خوابگاه برای دانشجویان متقاضی غیربومی که به ۲ امور خوابگاه‌های برادران و خواهران تفکیک شده است.

وی به چالش‌های اداره امور خوابگاه‌های دانشگاه کردستان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: کمبود فضای خوابگاهی که منجر به اسکان بیش از حد استاندارد در اتاق‌ها شد و در نتیجه تراکم سکونت در خوابگاه‌ها، سنتی بودن کنترل ورود و خروج دانشجویان به خوابگاه‌های دانشجویی، فرسودگی تاسیسات گرمایشی و سرمایش، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌ها، اتلاف بیش‌ازحد منابع انرژی و آب به دلیل فرسودگی تاسیسات مربوطه، کمبود فضای سالن مطالعه در تمام خوابگاه‌های پسرانه به استثنای خوابگاه ایثار، فرسودگی بیش از حد تجهیزات و امکانات خوابگاه‌ها، از جمله این مشکلات است.

سلیمانی مکانیزه‌کردن حضور و غیاب در خوابگاه دخترانه را در راستای ایجاد نظم و کنترل صحیح رفت و آمد دانشجویان خوابگاهی ضروری دانست.

وی با اشاره کاهش آسیب‌های اجتماعی با پرکردن اوقات فراغت دانشجویان، اظهار داشت: اختصاص سالن‌های ورزشی، استخر، سالن بدن‌سازی، زمین چمن، کانون‌های فرهنگی و اجتماعی، حضور دانشجویان در تشکل‌های سیاسی دانشگاه، سالن تندرستی در خوابگاه‌ها، انجمن‌های علمی مختلف و برگزاری برنامه‌های، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی،  توسط معاونت فرهنگی و دفتر نهاد رهبری در دانشگاه کردستان از جمله برنامه‌های فرهنگی متفاوتی در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت دانشجویان اختصاص دارد.

وی گفت: برای هر خوابگاه دانشجویی یک نفر کارشناس و روانشناس در ساعات شبانه خدمات روانشناسی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

نیاز به اکیپ مددکار اجتماعی در محیط خوابگاهی

به گفته سرپرست یکی از خوابگاه‌های دانشگاه کردستان، در محیط خوابگاهی به اکیپ مددکار اجتماعی و متخصصین دوره‌ای در زمینه روانشناسی به صورت میدانی در زمینه‌های گوناگون نیاز است.

وی افزود: فرزندان نسل اخیر در جامعه ما به دلیل حمایت‌های شدید والدین، استقلال فکری ندارند و در بیشتر کارهای  روزانه و شخصی خود احتیاج به کمک دارند، اکثر دانشجویان ترم اولی ما خودساخته نیستند.

وی کمبود خوابگاه‌ها برای دانشجویان دختر را مشکل عمده‌ای اعلام کرد و افزود: اگر خوابگاه‌ها به صورت مجتمع باشد کنترل و اداره آن توسط مدیر و سرپرست خوابگاه راحت‌تر خواهد بود.

مدیر یکی دیگر از خوابگاه‌های دانشگاه کردستان، غنی‌سازی اوقات فراغت را در کاهش آسیب‌های اجتماعی ضروری دانست و گفت: ارائه راهکارهای فرهنگی و پرکردن اوقات فراغت مخصوصا دختران خوابگاهی در محیط خوابگاه با گذاشتن کلاس‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف، باعث روی آوردن دانشجو به این امر شده و وی را از پرداختن به افکار آلوده و پریشان دور می‌کند.

وی اظهار داشت: در محیط خوابگاهی از لحاظ تربیتی مشکلات عمده‌ای داریم، برخی دانشجویان مسئولیت‌پذیر نیستند و قدرت استدلال ندارند.

به گفته این مسوول، گفت: ارتباط صحیح و صمیمانه خانواده با فرزندان آن‌ها را مستقل بار می‌آورد به شکلی که هر جای دنیا که باشند نیاز به اهرم  فشار و کنترل از سوی دیگران ندارند.

وی از خانواده‌هایی که دانشجوی خوابگاهی دارند درخواست کرد: به امید دانشگاه، دانشجویان را رها نکنند، زیرا به علت آمار بسیار بالای دانشجو کنترل و نظارت صد درصدی بر آن‌ها امکان‌پذیر نیست بلکه ارتباط متقابل والدین دانشجو و سرپرستان خوابگاه و مدیران دانشگاه لازم و ضروری است.

وی تصریح کرد: ایجاد رابطه صمیمی با سرپرست و مدیر خوابگاه موجب حمایت وی از دانشجوی ساکن در خوابگاه می‌شود.

فارس


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

خوابگاهدانشجوخوابگاه دانشجویدانشگاه کردستانمعاون دانشجوییکردستانسرانه فضای خوابگاهساخت خوابگاه

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.