سخن روز :
شنبه 24 تیر 1396 / 07:31|کد خبر : 4274|گروه : اجتماعی

بیکاری یکی از ریشه‌های اعتیاد در جامعه است

بیکاری یکی از ریشه‌های اعتیاد در جامعه است

اعتیاد در جامعه امروزی روندی افزایشی دارد و هر روزه تعداد زیادی از جوانان به بیماری اعتیاد گرفتار می‌شوند که براساس آنچه مطرح می‌شود، بیکاری یکی از عوامل و ریشه‌های این معضل جدی است.

به گزارش کرددانش،فاجعه اعتیاد در کشور ما همواره یکی از عمیق‌ترین معضلاتی به شمار می‌آید که جامعه با آن مواجه است، فاجعه گسترش اعتیاد را می‌توان در میان همه‌ قشرهای مختلف اجتماعی مشاهده کرد.

یکی از دلایل عمده کشیده شدن به طرف اعتیاد در کشور، هم مرزی با کشور افغانستان است که یکی از بزرگترین مراکز تولید مواد مخدر در جهان است و از سوی دیگر، جوان‌بودن اکثریت جمعیت ایرانی سبب شده که اعتیاد به عنوان فاجعه‌ای فراگیر نگرانی عمیقی در میان جامعه به وجود بیاورد.

بسیاری از جوانان کم سن و سال که در دام اعتیاد می‌افتند ناشی از کم‌تجربگی و ناآگاهی از پیامدهای مصرف مواد مخدر است که به آسانی در دسترس قرار دارد و بسیاری از آنها در مرحله نامشخصی از مرگ و زندگی دست وپا می زنند.

روانشناسان و جامعه‌شناسان معتقدند که اعتیاد دارای ریشه‌های متعددی است. این ریشه‌ها را می‌توان در خانواده‌ها، برنامه‌های تربیتی، مدارس، دوستان و جامعه جستجو کرد.

در ایران، بیکاری قشر عظیمی از جوانان به عامل و انگیزه‌ای قوی برای روی‌آوری نسل جوان به اعتیاد شده است تا آنجا که بیکاری آسیب‌پذیری نسل جوان ایران را در مقابل اعتیاد به شدت افزایش داده است.

امجد هدایت، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه معتقد است؛ همواره در مقابل اشتغال، بیکاری وجود دارد که پدیده‌ای ویرانگر است و تبعات سنگین و منفی اجتماعی به همراه دارد و یکی از این تبعات توسعه و ترویج اعتیاد در جامعه است که فرد بیکار احساس می‌کند، فردی زائد در جامعه است که به درد هیچ کار مفیدی نمی‌خورد و توانایی او برای هیچ کس قابل احترام نیست.

وی گفت: فرد بیمار به اعتیاد احساس تنهایی می‌کند و از اینکه نمی‌تواند برای خانواده خود مفید باشد شرمسار است و این موجب می‌شود با گذشت زمان امید به زندگی در فرد بیکار کاهش ‌یابد زیرا هر انسانی به‌ طور فطری میل به تشکیل زندگی مستقل، پیشرفت و کسب افتخار دارد، اما فرد بیکار همه این انتظارات را بر باد رفته می‌بیند.

هدایت تصریح کرد: هر چه روزهای بیشتری می‌گذرد خوشبختی‌ها و امیدها به بدبینی و یاس بیشتری تبدیل می‌شود و در نهایت، نقطه سقوط فرا می‌رسد.

وی گفت: با شروع اعتیاد، شرایط روزهای اول تشدید می‌شود و فرد احساس می‌کند با پیوند دائمی با اعتیاد می‌تواند از واقعیت‌های زندگی فرار کرده و به دنیای مصنوعی نامعلوم اعتیاد پناه ببرد.

به گفته این استاد دانشگاه، روی‌آوردن به شادی‌های مصنوعی و اعتیاد در میان نسل جوان به دلیل روحیه ضعیف این افراد در خصوص شرایط موجود است که یکی از این شرایط معضل بیکاری است.

وی افزود: بسیاری از جوانان دیر یا زود باید واقعیت تلخ آن را بپذیرند اینکه فردی بیکار و سرگردان در جامعه هستند و همه امیدهای آنها در زندگی نقش برآب شده است.

وی گفت: در دو بعد اجتماعی و فردی می‌توان به اعتیاد و بیکاری نگاه کرد و اینکه فردی که به اعتیاد روی می‌آورد فردی بیکار است و دچار نابه سامانی روحی است که برای رفع این مشکل در وجود خود امکان دارد به هر چیزی تن دهد و لذت‌جویی را در مواردی مانند اعتیاد ببیند.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: در جامعه افرادی که در خانواده دچار فقر فرهنگی هستند و ترس از اعتیاد و بزهکاری در آنها شکسته شده است بیشتر به سوی خلاف کشیده می‌شوند و این استعداد در آنها وجود دارد که حتی جذب گروه‌های بزهکاری شوند.

وی ادامه داد: بیکاری پدیده‌ای از عوامل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که سیاستگذاران هر مملکتی می‌توانند در بیکاری جوانان و گرایش آنان به معضل اعتیاد و عدم اغین موضوعات نقش مهمی داشته باشند.

هدایت افزود: طبق تحقیقات انجام شده، فقر، بیکاری و اعتیاد از عوامل اصلی جامعه ما به حساب می‌آیند و این امر در حالتی است که بیکاری موجب ایجاد فقر می‌شود و فرد فقیر دچار از خود بیگانگی و تعریف نادرست از هویت خود می‌شود و در نتیجه به اعتیاد روی می‌آورد.

این جامعه‌شناس افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی به جای آنکه به فکر منفعت خود باشند باید به فکر از بین بردن بیکاری در جامعه باشند و از آوردن رشته‌هایی که فقط دانشجوی بیکار به جامعه تحویل می‌دهد خودداری کنند تا جامعه به سوی کمال خود گام بردارد.

فارس


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

اعتیادبیکاری/ کردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.