سخن روز :
یکشنبه 28 خرداد 1396 / 11:48|کد خبر : 4108|گروه : دانشگاهی

بازار بی پایان «پایان نامه»

بازار بی پایان «پایان نامه»

سودای علم آموزی و سوداگری علم فروشان, میل افسارگسیخته به مدارج علمی بدون تلاش در این مسیر این روزها بازار بی پایان فروش پایان نامه ها و مقاله های علمی را داغ تر از همیشه کرده است؛ بازاری که گرمای آن به قیمت سرد شدن انگیزه و امید کسانی تمام می شود که همه ی وقت و دغدغه ی خود را صرف تولید و توسعه ی علم و دانش می کنند.

به گزارش کرددانش،«اگر طرح‌های دانشگاهی و پایان نامه دغدغه امروز شماست، اگر برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر در تکاپوی ارائه مقالات ISI هستید و یا گرفتن مدرک سدی در برابر آرزوی شماست دیگر نگران نباشید, ما همراه شما هستیم.» این جملات تنها بخش کوچکی از آگهی‌های تبلیغاتی است که در خیابان ها و صفحات اینترنت خودنمایی می‌کند, افرادی که به راحتی شما را در خرید پایان‌نامه کمک می‌کنند, قیمت‌ انواع تحقیق متفاوت است, کیفیت هم بستگی دارد که شما چقدر هزینه کنید در حقیقت هر چقدر پول دهید همان قدر هم‌ آش می‌خورید .

 

این روزها بازار بی پایان فروش پایان نامه ها و مقاله های علمی داغ تر از همیشه است؛ بازاری که گرمای آن به قیمت سرد شدن انگیزه و امید کسانی تمام می شود که همه ی وقت و دغدغه ی خود را صرف تولید و توسعه ی علم و دانش می کنند.

 

اگر سری به خیابان های شهر بزنیم, شاهد تجارت آشکار مبتنی بر تقلب و رونویسی هستیم, فروش تحقیق و پژوهش های علمی، سفارش مقالات علمی جهت چاپ در مجلات علمی-پژوهشی و فروش پایان نامه، بازار فعالی را تشکیل داده است, جنبه مجازی این بازار در اینترنت، خود دنیایی فراخ و پر پیچ و خم است که در آن هر کس می تواند با مراجعه به یکی از سایت های بی شمار که بدین منظور طراحی شده اند و با پرداخت پول به کالای علمی خود دست یابد, کالایی که در واقع قرار است نشان دهنده میزان تسلط فرد نسبت به رشته ای باشد که قصد فارغ التحصیلی از آن یا ارتقا علمی را دارد!


دامنه تبلیغات در این سایت ها بالاست, فروش پایان نامه و مقاله علمی در موضوعات مختلف, ایمیلتان را بگذارید, واریز پول به فلان شماره حساب، شما در خانه بنشینید پایان نامه در حال پختن است و تا چند روز دیگر آماده ی مصرف می‌شود.

 

این پدیده که از آن به عنوان حراج علم در کشور یاد می‌شود اوایل به صورت پنهانی انجام می‌شد ولی در حال حاضر برای مواجهه با این پدیده کافی است سری به خیابان و یا آگهی‌ های رنگارنگ سایت‌های اینترنتی بزنید, با تماس با یکی از این نویسندگان پایان‌نامه می‌توانید کاری را که ماه‌ها باید برایش وقت بگذارید را انجام دهید.

 

این تبلیغات گسترده خبر از بازاری می‌دهد که در سرمای این روزهای اقتصاد کشور، به گرمی به کار خود مشغول است, این جایی است که آنچه نظام آموزشی «علم» می‌خواند با پرداخت پول در اختیار شما قرار می‌گیرد, فقط کافی است که پول داشته باشی آنهم نه زیاد.

 

داستان از انجا شروع می شود که هر دانشجویی که به پایان دوره ی تحصیلی و نگارش پایان نامه نزدیک می شود انگار غم های عالم بر سرش خراب می شود و چنان اضطراب و وحشتی به جانش می افتد که تا مدت ها خواب را از چشمانش می گیرد, در این بین وضعیت آنانی که پله های اتمام تحصیلشان را دو تا یکی طی کرده اند و مدام دست نیاز به سوی خلق داشته اند و از این و آن مقاله و جزوه ی تحقیقی علمی طلبیده اند بحرانی تر است, در این مرحله دانشجویان دو راه حل دارند روش اول اینکه آستین ها را بالا بزنند و با سکوت و یکنواختی کسل کننده با منابع کتابخانه ها و پژوهشگاه ها و مراکز علمی-پژوهشی دست و پنحه نرم کنند و پایان نامه ی خود را تکمیل یا به روش دوم رجوع و دست در جیب مبارک کرده و راهی موسسات خدمات انجام پایان نامه شوند و یک جلد پایان نامه خریداری کنند و تحویل واحد تحصیلات عالی دانشگاه دهند و بعد هم دفاع و داوری و ختم کلام….

 

دانشجویان ما که بجز درس مشغله‌ های دیگری هم دارند زمان زیادی برای تکمیل و تنظیم پایان ‌نامه اختصاص نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند تنها با یک تلفن و بیان موضوع، پایان‌نامه خود را خریداری کنند و این مساله پرصداترین زنگ خطر برای آموزش عالی است.

 

«حراج علم» همان تعبیری است که در سال‌های اخیر در مورد خرید و فروش پایان نامه به کار می‌رود؛ معامله‌ای که گرچه به ظاهر هم فروشنده و هم خریدار از آن راضی هستند اما در باطن، جدا از غیر قانونی و مجرمانه بودن اش، ضربه‌های جبران ناپذیری به آموزش کشور خواهد زد که نتایج اش را طی سال‌ها در بخش‌های مختلف می‌توان دید.

 

نکته تاسف بار ماجرا آنجاست که مراکز اصلی فروش پایان نامه روزانه شاهد رفت و آمد بسیاری از دانشجویان و اساتید به این اماکن است, حضور اساتید البته نه تنها برای سفارش مقاله علمی که در برخی موارد برای دریافت سفارش کار است بدین سان که آن ها نیز برای امرار معاش دست به همکاری با دفاتر تدوین پژوهش می‌زنند و حتی در برخی موارد دانشجویان خود را ترغیب به خرید از مکان خاصی می‌کنند, هر چند شاید این اساتید در پوشش مشاوره فعالیت می کنند ولی با توجه به رقم‌هایی که برای انجام و تدوین پایان نامه یا رساله پیشنهاد می‌شود باعث می‌شود که به گونه‌ای نقش آنها بسیار بیشتر از مشاوره‌ای باشد که انتظاش می رود.

 

با یکی از افرادی که با پایان‌نامه خریداری شده موفق به فارغ التحصیلی شده است درباره تجربه اش از انجام این کار صحبت می کنیم, می‌گوید: در اینجا برای کسی چه فرقی می کند که چقدر سواد داری و یا برای کار علمی چقدر زحمت کشیده ای.

 

از او می پرسم اساتید راهنما نسبت به این موضوع حساسیتی ندارند و به این موضوع پی نمی برند؟ می گوید من خودم سرتاسر این پروسه از تصویب تا دفاع استاد راهنمایم را فقط سه بار دیدم آنهم برای گرفتن امضا های که لازم بود, در اکثر موارد دانشجویان پس از اینکه پایان نامه داده شده به استادان را پس می گیرند در بسیاری از موارد با چیزی به جز غلط گیری های املایی و شکلی مواجه نمی شوند, از این نظر استادان ظاهرا نقش علمی خود را در ارتقاء ادبیات فارسی و نوشتاری محدود دیده اند.

 

وی ادامه می دهد: حتی اگر پایان نامه توسط خود فرد تولید شود، ارزشی ندارد,: فرض کیند این پایان نامه ها را خود فرد نوشته باشد وقتی استفاده ای ندارد چه فایده ای از آنها می شود برد؟؟؟

سپیده یکی از همان دانشجویانی است که سال گذشته به خرید پایان نامه کارشناسی ارشد اقدام کرده و اتفاقاً نمره خوبی هم گرفته است, او می‌گوید:« آنقدر شاهد استرس و بی‌خوابی دوستان در زمان تحویل پایان نامه بودم که اصلاً حوصله نداشتم سراغ چنین دردسری بروم, خیال خودم را راحت کردم و خریدم ! در واقع برای خودم آرامش و راحتی خریدم, به نظرم هیچ اشکالی ندارد که آدم پایان نامه اش را بخرد, مثل بقیه خدمات است دیگر! مثل این است که شما ماشینتان را به کارواش ببرید به جای اینکه خودتان زحمت بکشید و آن را بشویید دیگران زحمت ان را می کشند!»

 

وی افزود: سیستم شب امتحانی و جزوه خواندن استادان سر کلاس‌ها و در حقیقت دیکته ‌گویی که در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی ما رواج دارد، خود شاید یکی از عوامل تربیت نادرست نیروی انسانی شایسته برای جامعه باشد.

 

این فارغ التحصیل ادامه داد: کلاس و درس برای دانشجویان اهمیت و ارزش خود را از دست داده است و همین بی ارجی علم باعث می‌شود افراد به راحتی روی به پایان نامه آماده بیاورند, پایان نامه های فست فودی با روحیه نظام آموزشی که از بنیان کر و کور و لال است به خوبی همخوانی دارد.

 

شدت و دامنه این پدیده برخی اوقات به اندازه ای گسترده است که از خط های قرمز گذر کرده و زنگ خطرها را به صدا در می آورد تا جایی که اخلاق علمی را نادیده گرفته و زیر سوال می برد.


متاسفانه مدرک گرایی در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و پایان نامه فروشی و خرید پایان نامه نیز جزیی از این مدرک گرایی است, با این وجود نمی توان در رواج این معضل علمی در کشور جهت اتهام را فقط به طرف دانشجویان نشانه گرفت؛ چرا که کمبود اعضای هیات علمی و استادیار در دانشگاه ها خود می تواند یکی دیگر از دلایل رواج چنین امری در جامعه باشد.

 

اگرچه نمی توان به صورت مطلق، مقالات علمی و رساله هایی که در دوران گذشته در نظام دانشگاهی کشور تولید می شد را خالی از ایراد و تقلید و تقلب دانست اما روشن است که با افزایش افسار گسیخته حجم دانشجویان و مراکز آموزش عالی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از میزان کیفیت و صحت این تولیدات به نحو قابل توجهی کاسته شده است, اساتید دانشگاه هم به عنوان اولین و مهم ترین فیلتر نظارتی در این فرایند، باتوجه به کثرت دانشجویان و مشغله های علمی و غیرعلمی خود عموما ترجیح می دهند از موشکافی و به اصطلاح  مته به خشخاش گذاشتن در مسئله ای به ظاهر معمولی اما سرنوشت ساز بپرهیزند.

 

این در حالی است که اساتید دانشگاه در خط مقدم مبارزه با این پدیده نامطلوب قرار دارند و نحوه برخورد آنان با این منکر علمی، قطعا در کاهش میزان آن موثر خواهد بود, تعمیق و اختصاص وقت کافی برای رساله ها و مقالات تولید شده توسط دانشجویان عاملی است که دانشجو را به تلاش بیشتر و انجام کاری جدی ترغیب می کند, اما اگر دانشجویان به این نتیجه تلخ برسند که اساتید بیشتر به دنبال پرکردن رزومه کاری خود بوده و نظارتی در حد رفع تکلیف بر تدوین رساله ها دارند طبیعی است که برای خلق یک اثر قابل تامل و بدیع زحمتی نکشند و به تهیه آن از آشفته بازار فروش پایان نامه ها بسنده کنند.

 

فرهنگ جامعه و ارزش گذاری های درست و نادرستی که معیار تعامل و ارتباطات افراد جامعه با همدیگر شده است به نوعی علت ناقصه برای این پدیده به شمار می رود, در جایی که مدرک دانشگاهی و داشتن القابی همچون دکتر یا مهندس معیار سنجش و قضاوت قرار گرفته و مبنای به دست آوردن سِمَت های شغلی و جایگاه های اجتماعی و اقتصادی افراد می شود، پدیده مدرک گرایی نیز بدون در نظر گرفتن مهارت، دانش و تخصص افراد به راحتی در جامعه رایج شده و به عنوان تقویت کننده ای برای جریان منفی همچون دزدی علمی عمل می کند.
 

مطمئنا افزایش شمار افراد مدرک دار در هیچ کشوری، مشکلی از دوش آن جامعه بر نمی دارد، هیچ جامعه ای را نمی بینیم که فقط به تعداد افراد تحصیلکرده دانشگاهی خود ببالد، بلکه آنچه باعث سرافرازی و سربلندی است، دستاوردهای علمی و توسعه کشورها است اما در کشور ما گرفتن مدرک برابر شده با کار کمتر و درآمد بیشتر و این آفتی مضر برای کشور است.

 

پدیده خرید و فروش پایان نامه و رونوشت برداری از متون علمی هیچ کمکی به رشد و توسعه دانش کشور نمی کند بلکه رواج این پدیده فاجعه ای بزرگ برای جامعه و به نوعی ضایعه علمی و اخلاقی است.

 

مرض پایان نامه فروشی به جان تحصیلات عالی دانشگاهی در کشور ما افتاده است,مرضی مسری که ضرر آن به همه سیستم آموزشی می‌رسد, تبعات زیان بار آن افراد سالم و ناسالم را در بر می‌گیرد. افرادی هم که پایان نامه های قابل قبولی ارائه می‌دهند به دلیل بی توجهی هایی که به پایان نامه های آن ها می‌شود انگیزه لازم را برای تلاش از دست می‌دهند, ورود این پایان نامه ها به سیستم دانشگاه باعث شکل گرفتن نگاه بدبینانه در بین مسئولان و استادان به تمام پایان نامه ها شده است, پا قدم نحس این ماجرا دامن همه را می‌گیرد, ارزش پایان نامه در کشور ما پایین آمده است, همین کم ارزشی باعث شده است که تلاش برای ارائه یک پایان نامه خوب هم کاستی بگیرد, ادامه این روند سیاه شدن چهره علمی کشور است, دامنه این سیاه شدن چهره علمی فقط معطوف به خود کشور نیست بلکه باعث می‌شود در عرصه بین‌الملل هم اعتماد به کارهای علمی پژوهشگران ما رو به افول بنهد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

پایان نامهفروش پایان نامهمقالهدانشگاهدانشجوحراج علماستادتبلیغاتبازار گرمی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.