سخن روز :
پنجشنبه 18 خرداد 1396 / 14:44|کد خبر : 4065|گروه : دانشگاهی

آیا در امتحانات پایان ترم تقلب می کنید؟

آیا در امتحانات پایان ترم تقلب می کنید؟

یکی از مرسوماتی که با فرارسیدن فصل امتحانات بر سر زبان‌ها می‌افتد و حسابی ذهن دانشجویان را به خود مشغول می‌کند تا نگران تلنبار شدن درس‌ها و سرفصل‌های سنگین برای شب‌های امتحان نباشند، مقوله «تقلب» است, اما آیا شما در امتحانات پایان ترم تقلب می کنید؟

به گزارش کرددانش،دست های عرق کرده، چهره رنگ پریده و قلبی که هر لحظه ممکن است از حلقتان بیرون بجهد، تاپ تپ تاپ تپ… صدای قلب تان را می شنوید؟ همه می شنوند؟ تاپ تپ تاپ تپ… این صدا در تمام سالن پیچیده؟ گوش ها سرخ شده اند واقعا؟ چه کسی حواسش به من است؟ همه حواس شان به من است؟ صدای قلب… عرق کف دست… عرق پیشانی… سایه روی برگه امتحان… بله, من دارم تقلب می کنم.

 

تقلب راه میان بری است که محصلان برای کسب نمره به سراغ آن می روند, تخلفی که رفته رفته وجه غیرقانونی بودنش را بین عموم از دست داده و افراد برای انجامش هر روز از ترفندهای جدید استفاده می کند.

 

«درس بخوانید برای اخذ مدرک نه برای درک مطلب» این جمله شاید این روزها به بزرگترین مانیفست دانشجویان تبدیل شده است تا جایی که آدم‌ها همه تلاششان در جهت تحصیل در مدرسه و دانشگاه را منعطف به گرفتن نمره می‌کنند و هرازگاهی کار را به جایی می رسانند که دیگر برای خیلی‌هایمان مهم نیست که هدف وسیله را توجیه می‌کند یا نه ؛ برای همین می‌توان گفت تقلب در ایام امتحانات تنها راه میان بری است که می‌تواند برای بسیاری حکم نجات از مهلکه مردود شدن را داشته باشد و از این رو دانش آموزان و دانشجویان همیشه در صدد این هستند که برای موفقیت هر چه بیشتر دست به راه‌ها و سبک‌های متفاوت بزنند.

 

یکی از دانشجویان کردستانی در این ارتباط گفت: با سپری کردن ایام امتحانات همیشه به سراغ راه و روش‌های متفاوت تقلب می رویم, روش‌هایی که هر کدامشان با اینکه یک تخلف محسوب می‌شوند ولی درکنارش به خلاقیت دانشجویان پهلو می‌زند, بعضی از این روش‌ها آنقدر بدیع و خلاقانه است که به نظر می‌رسد اگر این همه خلاقیت را در مطالعه به کار می‌بردیم، موفق تر بودیم.

 

این دانشجو ادامه میدهد:  روش‌های تقلب در امتحانات بسیار متنوع هستند به طوریکه تقلب در امتحان هم برای خودش علم پیچیده‌ای است, تقلب در امتحان، راه های مختلفی دارد که معمولا با توجه ریسکی که ممکن است تلاش یک ترم دانشجو را به هدر دهد، به راحتی مورد انتخاب دانشجویان قرار نمی‌گیرد و دانشجویان حتی بعضا سر این دوراهی می‌مانند که بالاخره تقلب کنند یا نه! آیا تنها راه یا به عبارتی آخرین راه برای موفقیت در امتحان تقلب است؟

دانشجوی دیگری گفت: شب امتحان شبی است که دانشجویان ایران زمین متفق‌القول تصمیم می‌گیرند از نیمسال بعد حتماً در طول ترم ساعاتی را به مطالعه‌ ی دروس بپردازند, اما اغلب دچار فراموشی می‌شوند, برای همین هم, تقلب شاید اولین و آخرین گزینه برای کسانی باشد که این دوران را با کابوس مشروط و مردود شدن سپری می‌کنند. «شاید هر حرفی بزنم توجیه به نظر بیاید ولی اتفاقی که نمی‌شود آن را انکار کرد این است که ما با این سیستم بزرگ شدیم شما خودتان از کلاس اول دبستان تا به الان را به یاد بیاورید، می‌بینید که نه معلم‌ها و نه خانواده‌ها هیچ وقت یاد گرفتن و نگرفتن درس برایشان مهم نبود همیشه آن کسی عزیز دردانه بقیه به حساب می‌آمد که نمره بالاتری داشته باشد. این نمره است که همیشه برای همه ما مهم بوده و بعدها تبدیل به یک دغدغه بزرگ ‌شده حالا گرفتنش هم می‌تواند با درس خواندن باشد هم می‌تواند با تقلب کردن.»

 

وی معتقد است: اگر نمره معيار سنجش نباشد تقلب كمتر مي‌شود و دانشجويان با استفاده از اطلاعات خود به سؤالات جواب مي‌دهند.

 

یکی دیگر از دانشجویان کردستانی که میگوید خیلی هم اهل تقلب است میگوید: بعضي ها درس نمي‌خوانند ولي مي‌دانند که اگر مي خواندند نمره خوبي مي گرفتند، براي اينكه حق آنها ضايع نشود و متهم به داشتن هوش پايين نشوند تقلب كردن را ترجيح مي‌دهند.

 

دیگری با بيان اينکه اگر درسم را بلد باشم و خوانده باشم مي‌نويسم ولي اگر نخوانده باشم تقلب مي‌كنم؛ تصريح کرد: من در مورد تقلب به مسائل اخلاقي فكر نمي‌كنم و به نمره فكر مي‌كنم, با توجه به اين كه حجم درس‌ها زياد است، اگر بخواهيم تمام وقت خود را روي درس خواندن صرف کنيم زمان رسيدگي به كارهاي ديگر را از دست مي دهيم و فقط بايد درس بخوانيم.

 

یکی از دانشجویان گفت: نام امتحان همواره دلهره ‌آور و اضطراب‌ آفرين است, آزمون و امتحان هر چه باشد با محروميت‌ها و بي‌خوابي‌ها همراه است و با سرنوشت انسان گره خورده است و پيامد آن نگراني از سرزنش‌ها، دلهره شكست، عقب ‌ماندن و ناكامي در آرزوها و آرمان‌ هاست، روح و جان آزمون ‌دهنده را مي ‌آزارد و باعث مي‌شود تا به دنبال راهي باشد تا در هر صورت نمره قابل قبول را کسب کند كه البته يكي از اين راه‌ها تقلب در امتحان است.

 

وی ادامه داد: دغدغه نمره داشتن و ترس از افتادن بین دانشجویان دانشگاه آزاد بیشتر از دانشگاه‌های سراسری است و این طور تقلب کردنش را توجیه می‌کند, راستش را بخواهید از وقتی که دانشگاه قبول شدم بیشتر زمانم به جای درس خواندن به کار کردن می‌رود از طرفی هم شهریه‌های هر ترم ما بالای یک میلیون است برای همین اصلاً نمی‌توانم روی افتادن ریسک بکنم و به ناچار به تقلب متوسل می‌شوم.

 

دیگری با بيان اينکه دانشجويان اكثراً تقلب مي‌كنند پس به دليل تقلب كردن عذاب وجدان نمي‌گيرم چرا که سؤال‌هاي امتحاني هر ترم سخت ‌تر مي ‌شود و براي قبولي چاره‌اي جز تقلب باقي نمي‌ ماند.

 

گسترش این پدیده خطرناک که می‌تواند بنیان‌های نظام آموزش را مورد تهدید قرار دهد، ناشی از عواملی چند است, مدارای کادر آموزشی شامل مدرسان و کارکنان مربوط در دانشگاه‌ها با کسانی که مرتکب تقلب می‌شوند، تلقی مثبت دانشجویان از تقلب که نوعی زرنگی به شمار می ‌آید، گرایش بخش قابل توجهی از دانشجویان به طی دوره آموزشی بدون زحمت و به قولی با دو دَرِه کردن مدرسان و کلاس و در مواردی گرفتاری‌های شخصی دانشجویان از جمله این دلایل و عوامل است.

 

به هر صورت، ریختن قبح تقلب و افتخار متقلبان به عمل خود، تهدیدی جدی برای نظام آموزش‌ عالی است که آثاری فراتر از اختلال در آموزش دارد. انسان در دوره تحصیل از همه رفتارها و گفتارها می‌آموزد. وقتی دانش‌آموز یا دانشجویی می‌بیند بدون زحمت می‌تواند در درسی نمره بگیرد، وسوسه نیرومندی برای ارتکاب این عمل پیدا می‌کند, به‌نظر می‌آید علاوه بر تحمل ‌نکردن تقلب، تأکید بر رفتارهای مطابق با اصول اخلاقی و تقبیح زشتی تقلب برای قشر فراگیرنده علم می‌تواند در مبارزه با این پدیده زشت مؤثر باشد.


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

تقلبامتحانپایان ترمدانشجودانشگاهنمرهدرسکردستانکرددانش

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.