سخن روز :
سه شنبه 9 خرداد 1396 / 12:02|کد خبر : 4008|گروه : دانشگاهی

سفره‌های ساده افطاری دانشجویان در ماه مبارک رمضان

سفره‌های ساده افطاری دانشجویان در ماه مبارک رمضان

امسال به علت تقارن ایام این ماه مبارک با روزهای آخر سال تحصیلی، امتحانات و تحویل پروژه تعداد بیشتری از دانشجویان در این روزها دور از خانه و خانواده در فضای خوابگاه در کنار دوستان و همکلاسی‌هایشان در تکاپوی آماده کردن افطار و بیدار شدن برای سحر هستند.

به گزارش کرددانش،روزها سپری شدند و آرام آرام ماه رمضان سال 1396 هم از راه رسید, ماهی که حس و بوی خاصی دارد، ماهی که در آن به خدا نزدیکتریم, ماه خدا و میهمانی خدا، ماه بهار قرآن، ماه لیلة‏القدر و پاکی و تعالی انسان, رمضان، ماه برکت، رحمت، مغفرت، توبه، انابه، صبر و مواسات,رمضان ماه تقوا و طهارت و رهایی از شر نفس و به خدا پیوستن است.

 

صدای ربنا، نسیم آشنای افطار، بوی پخت آش و حلیم, زولبیا و بامیه، سادگی سفره های افطار، رنگ راز و نیاز و ضیافت مهربانی و همدلی چیزهایی است که در این ماه بیشتر از مواقع دیگر سال خودنمایی می کند

 

امسال ماه مبارک رمضان با ایام سال تحصیلی دانشجویان همزمان شده و بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور در ایام فرجه و امتحانات در محل تحصیل خود به روزه داری مشغول هستند.

 

اگرچه هر ساله تعدادی از دانشجویان ماه رمضان را مثل باقی ماه های سال دور از خانواده و در خوابگاه‌ها می گذرانند اما امسال به علت تقارن ایام این ماه مبارک با روزهای آخر سال تحصیلی، امتحانات و تحویل پروژه تعداد بیشتری از دانشجویان در این روزها دور از خانه و خانواده در فضای خوابگاه در کنار دوستان و همکلاسی‌هایشان در تکاپوی آماده کردن افطار و بیدار شدن برای سحر هستند.

 

دانشجویان امسال هم باید در شرایط امتحان به درست کردن افطاری و سحری برای خود و یا دوستان بپردازند, این کار اگرچه به دلیل تقارن با فصل امتحانات سخت است اما لذت روزه داری و تدارک دیدن افطار و سحری برای هم اتاقی ها برایشان بسیار خوشایند است.

 

سفره‌ای ساده و بی ریا در اتاق‌هایی به همان سادگی که تنها زینتش فرشی است که زمین را می‌پوشاند و قرآن‌های کوچکی که دل را جلا می‌دهند, سفره های ساده افطاری، که با خود رنگ، بو و طعم معنویت را به دور از هر گونه مصرف گرایی، تجمل پسندی و اسراف به همراه دارند, سفره‌هایی ساده که با چند عدد خرما، نان، سبزی و یک استکان چای پهن می‌شوند و بدون هیچ ریا و جلوه‌گری دانشجویان روزه‌داران بسیاری را به دور خود جمع می‌کند.

 

سفره های دانشجویان اگر چه تنوع غذایی متعددی ندارد اما همان نان، پنیر و خرمای ساده دانشجویی که گاهی آش رشته یا سوپ، خیار و گوجه و زولبیا کنار آن قرار می گیرد طمع بهترین غذاهای دنیا یکجا در آن نهفته است. افطاری کردن پیش دوستان بسیار مطبوع است چرا که دوران دانشجویی عالمی است که با دیگر ادوار زندگی قابل مقایسه نیست.

 

یکی از زیباترین لحظات ماه مبارک رمضان برای روزه داران لحظه افطار است, لحظه افطار برای روزه‌دار لحظه استجابت دعاست اما در کنار این ویژگی‌ها، شیرینی افطار در کنار دوستان و هم اتاقی‌ها و هم رشته‌ای‌ها آن هم در محیط دانشجویی حال و هوای دیگری دارد.

 

سفرهای افطار و سحری دانشجویان همان قدر که به وسع دانشجویی ساده و بی‌پیرایه است، پر از مهر و صفا و یکدلی و یکرنگی است, این دانشجویان در کنار این سفره ها گرد هم آمده‌اند تا دل‌هایشان را در غربت لحظه‌هایشان به یکدیگر گره کنند و دست به سوی آسمان برند و به ریسمان الهی چنگ زنند.

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

سفره افطاردانشجوییدانشگاهکردستانسفره سادهرمضانسحرافطارامتحانات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.