سخن روز :
جمعه 10 مهر 1394 / 22:03|کد خبر : 391|گروه : دانشگاهی

تدریس غیررسمی زبان کردی در دانشگاه کردستان

تدریس غیررسمی زبان کردی در دانشگاه کردستان

رئیس دانشگاه کردستان گفت: سرفصل‌های تدریس زبان کردی تدوین شده و در شورای برنامه‌ریزی نیز تدوین شد و به شورای گسترش رفته است که تاکنون ایجاد و تدریس آن ابلاغ نشده است اما به صورت غیررسمی در پژوهشکده کردستان‌شناسی در چهار جلسه زبان کردی تدریس می‌شود.

به گزارش کُرددانش؛ دانشگاه کردستان به عنوان زیرمجموعه دانشگاه رازی کرمانشاه و با 350 دانشجو  فعالیت داشت که در سال 1370 به عنوان دانشگاه کردستان مستقل شد.
اکنون دانشگاه کردستان در زمره دانشگاه‌های برتر کشور قرار دارد تا جایی که در حال حاضر بیش از 11 هزار دانشجو در  مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن مشغول به تحصیل هستند.
در حال حاضر 43 رشته در مقطع کارشناسی، 78 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 22 رشته در مقطع دکترا در این دانشگاه تدریس می‌شود.
رشته‌های تحصیلی در دانشکده‌های علوم پایه، ادبیات و زبان‌ فارسی، علوم انسانی و اجتماعی، مهندسی، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی در این دانشگاه تدریس می‌شود.
برای اطلاع‌رسانی بیشتر از کم و کیف دانشگاه کردستان با دکتر جهانشیر امینی رئیس این دانشگاه گفت‌وگویی انجام دادیم.
رئیس دانشگاه کردستان این دانشگاه را در زمره دانشگاه‌های برتر کشور می‌داند و می‌گوید: با وجود محدودیت‌هایی که داریم، توانسته‌ایم در بخش‌های مختلف خود را به استانداردهای کشوری نزدیک کنیم.
پیش‌بینی 115 رشته دکترا و کارشناسی ارشد در چشم‌انداز دانشگاه کردستان
جناب آقای امینی برای آغاز گفت‌وگو بفرمایید که وضعیت کنونی دانشگاه کردستان چگونه است و چه برنامه‌ای برای توسعه آن دارید؟
حدود چهارسال پیش برای رسیدن به یک چشم‌انداز برنامه‌ای تدوین شد که تا پایان سال 94 تعداد 35 رشته دکترا و 80 رشته کارشناسی ارشد ایجاد شده و تعداد دانشجویان نیز به 12 هزار نفر افزایش یابد.
در این مقطع زمانی می‌توان ادعا کرد که حدود 80 درصد از این چشم‌انداز محقق شده است و تدریس حدود 24 رشته دکترا و بیش از 70 رشته کارشناسی ارشد مصداق این ادعاست.
همچنین در حال حاضر بیش از 11 هزار دانشجو در دانشگاه کردستان تحصیل می‌کنند که اگر محدودیت‌هایی از جمله زیرساخت‌های رفاهی شامل خوابگاه و سلف نبود اکنون برنامه دانشگاه در خصوص آمار 12 هزار نفری دانشجویان محقق شده بود که تلاش می‌شود این مهم را نیز گام به گام عملی سازیم.
البته تعداد دانشجویان ورودی با خروجی متناسب نیست چرا که وقتی رشته‌ای ایجاد می‌شود تا چهار سال فقط ورودی دانشجو اتفاق می‌افتد.
برخی از قوانین که در قالب کشوری و به صورت همسان برای کل کشور تدوین می‌شود برای استان‌های کم‌برخوردار و ضعیف مشکلاتی ایجاد می‌کند، به طور مثال، برنامه پنجم توسعه خوابگاه‌سازی را در کل کشور ممنوع کرده است که البته این مسئله برای استان‌های بزرگ که زیرساخت آنها آماده است چالشی ایجاد نمی‌کند اما در کردستان و در سنندج که نه تنها زیرساخت‌هایی وجود ندارد بلکه ساختمان‌هایی با استانداردهای لازم برای استفاده به عنوان خوابگاه وجود ندارد و ما به این دلیل مجبور شده‌ایم که آمار نفرات اسکان در خوابگاه‌ها را افزایش دهیم.
ایجاد رشته‌های متناسب با سند آمایش کردستان
شرایط استان کردستان به نسبت سایر استان‌های دیگر کشور به لحاظ عدم برخورداری از کارخانجات صنعتی و تولیدی متفاوت است، دانشگاه کردستان در این بخش چگونه می‌تواند ایفای نقش نماید؟
بله. ما به عنوان دانشگاه کردستان تلاش کرده‌ایم تا رشته‌هایی متناسب با سند آمایش استان باشد، یعنی رشته‌هایی ایجاد کنیم که در راستای ماموریت دانشگاه کردستان و نیاز بازار استان را تامین کند، همچنین رشته‌هایی که در دانشگاه‌های دیگر تدریس نمی‌شود و به نوعی در برنامه آنها وجود ندارد، دانشگاه کردستان به دنبال ایجاد آنهاست.
در حوزه تحصیلات تکمیلی سعی می‌کنیم رشته‌های ایجادی علاوه بر متناسب بودن با نیاز بازار استان، تضمین‌کننده تامین هیئت علمی آینده دانشگاه نیز باشد. به طور مثال رشته فوق‌لیسانس لجستیک (حمل و نقل) ایجاد کرده‌ایم که گرچه در سه دانشگاه در کشور تدریس می‌شود، به دلیل مرزی بودن استان و وجود بازارچه‌های مرزی و ترانزیت و حمل و نقل می‌تواند تاثیر بسزایی بر استان داشته باشد.
کردستان به لحاظ کشاورزی نیز در کشور جایگاهی دارد که دانشگاه کردستان برای کمک به این بخش تاثیرگذار در اقتصاد استان و کشور رشته‌های کشاورزی با گرایش‌های مختلف ایجاد کرده است. رشته‌هایی نیز در زمینه‌های اجتماعی از جمله روانشناسی بالینی و مشاوره‌های مختلف راه‌اندازی شده است که به نوعی کمک‌کار دانشگاه علوم پزشکی است. همچنین در دانشگاه کردستان رشته بیوتکنولوژی ایجاد شده که تنها در سه دانشگاه کشور تدریس می‌شود و در زمینه نانوتکنولوژی حرف‌ برای گفتن داریم.
این حرف شما درست؛ اما ایجاد رشته تحصیلی زیرساخت‌هایی نیاز است، آیا این زیرساخت‌ها در دانشگاه کردستان فراهم است؟
در ایجاد رشته‌های جدید استانداردهای لازم رعایت شده است به نحوی که تا سه هیئت علمی نداشته باشیم نسبت به ایجاد رشته جدید اقدام نخواهیم کرد.
براساس آیین‌نامه داخلی دانشگاه، تلاش شده است تا هیئت علمی بیشتر از 4 دانشجو پذیرش نکند و در صورتی که عضو هیئت علمی توانست خود را اثبات کند و به دانشیار ارتقا یابد آن وقت می‌تواند دو دانشجوی دکترا و چهار دانشجوی ارشد را پذیرش نماید.
کمبود 100 نفر هیئت علمی در دانشگاه کردستان
 چند مدت پیش در جلسه‌ای اعلام کردید که تعدادی هیئت علمی کم دارید، می‌شود بفرمایید وضعیت به چه شکلی است؟
سالانه 30 تا 70 نفر هیئت علمی در دانشگاه کردستان استخدام می‌شوند، در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو یک به 33 است در صورتی که چهار سال گذشته این رقم یک به 44 بود و بر اساس برنامه دانشگاه تا پایان برنامه پنجم به استاندار آن یعنی یک به 24 نزدیک خواهد شد.
در حال حاضر 300 هیئت علمی در دانشگاه کردستان فعالیت می‌کنند که نسبت به استاندار و میانگین کشوری آن 100 نفر کم داریم، باید عرض کنم که با این وجود هم در موارد مختلف آموزشی مشکلی پیش نیامده و دانشگاه روز به روز در حال ارتقای جایگاه است.
در 6 ماهه اول امسال 22 نفر استخدام شده‌اند و پرونده استخدامی 17 نفر دیگر نیز در دست بررسی است که طی ماه‌های آینده استخدام خواهند شد، جدای از این هم سالانه 30 نفر بورسیه کرده‌ایم که بعد از پایان دوره آنها در دانشگاه کردستان مشغول می‌شوند.
افتتاح 20 هزار مترمربع فضای آموزشی تا پایان امسال
در خصوص سرانه فضای آموزشی دانشگاه توضیحاتی می‌فرمایید که در چه وضعیتی قرار دارد.....
در چهار سال گذشته حدود 50 هزار مترمربع فضای آموزشی از جمله، ساختمان 30 کلاسه و تالارهای دانشگاه از مصوبات سفر رهبری به استان، فاز c دانشکده علوم پایه به متراژ 4500 مترمربع و دپارتمان‌های 2 و 3 دانشکده مهندسی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
علاوه بر اینکه حدود 20 هزار مترمربع نیز در قالب سالن ورزشی شماره 3 دانشگاه، اتاق اساتید و دانشکده هنر و معماری نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود، 50 هزار مترمربع دیگر نیز در دست احداث است که از 5 تا 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و تلاش می‌شود تا پایان آبان ماه سال آینده 20 هزار مترمربع آن افتتاح شود.
مجتمع تحقیقاتی و آموزشی به مساحت 60 هکتار در دهگلان با سه حلقه چاه عمیق احداث شده و مجتمع مرغداری پرورش مرغ و بلدرچین و سایر طیور نیز برای تحقیقات تحصیلات تکمیلی دانشگاه تا بهمن ماه امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
مجوز ایجاد دو پژوهشکده گیاهان دارویی و توت‌فرنگی در دانشگاه کردستان اخذ شده است و 4 آزمایشگاه نیز تجهیزات آن نصب شده و بهره‌برداری از آن تا بهمن ماه امسال آغاز می‌شود.
 جناب آقای دکتر قرار شد دانشکده‌هایی در شهرستانهای استان ایجاد شود، اگر امکان دارد روند را توضیح دهید..
در سفر نخست دولت نهم به استان کردستان، احداث سه دانشکده اقماری دانشگاه کردستان به تصویب رسید، دانشکده علوم پایه و مهندسی در بیجار، دانشکده کشاورزی در سقز و صنعت و معدن در قروه سه دانشکده مصوب بود که دانشکده علوم پایه بیجار 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مهرماه سال آینده در دو رشته علوم کامپیوتر و آمار دانشجو پذیرش می‌کند.
برابر مصوبه هیئت دولت، تامین زمین‌های این دانشکده‌ها بر عهده شهرستان‌ها بود که متاسفانه در قروه و سقز با مشکل برخورد کردیم که خود دانشگاه به صورت موقت خریداری و به راه و شهرسازی واگذار کرد که اکنون ساخت آن حدود 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تدریس غیررسمی زبان کردی در دانشگاه کردستان
 ایجاد رشته زبان کردی یکی از خواسته‌های مردم کردستان است که دانشگاه کردستان به دنبال تحقق آن بود، این موضوع در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا منتج به نتیجه خواهد شد؟
سرفصل‌های تدریس زبان کردی تدوین شده و در شورای برنامه‌ریزی نیز تدوین شد و به شورای گسترش رفته است که تاکنون ایجاد و تدریس آن ابلاغ نشده است اما به صورت غیررسمی در پژوهشکده کردستان‌شناسی در چهار جلسه زبان کردی تدریس می‌شود و برنامه‌ریزی شده است تا برای افراد غیربومی علاقه‌مند به زبان کردی نیز کلاس‌هایی دایر شود.
در تمام دنیا مسئله پژوهش جایگاه خاصی دارد و ادارات و دستگاه‌های اداری کارهای پژوهشی خود را به مراکز علمی و دانشگاه‌ها واگذار می‌کنند، دانشگاه کردستان همانند سایر مراکز علمی کشورمان ظرفیت آن را دارد تا نیازهای پژوهشی دستگاه‌های استان را برآورده سازد.
گرچه دانشگاه کردستان در حوزه پژوهشی و تولید علم با پیشرفت قابل‌توجهی مواجه بوده است اما ایده‌آل نیست. سالانه حدود 200 تا 300 مقاله در نشریات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی چاپ می‌شود و ضریب ارجاع به مقالات علمی این دانشگاه 2.5 برابر متوسط کشوری است و این نشان از کیفیت بحث آموزش و پژوهش در این دانشگاه دارد.
 
باید عرض کنم که در خروجی پایان‌نامه‌های دانشجویی نیز متوسط هر پایان‌نامه یک مقاله خوب استخراج شده است و حتی از یک پایان‌نامه دکترا نیز حدود 10 مقاله استخراج شده است.
رقابت دانشگاه کردستان با دانشگاه‌های بزرگ کشور
با این اوصاف، جایگاه دانشگاه کردستان در بین دانشگاه‌های کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به جرأت می‌گویم که دانشگاه کردستان از نظر آموزشی، پژوهشی و فرهنگی از جایگاه خوبی در کشور برخوردار است تا جایی که تعدادی از گروه‌های آموزشی از جمله نانوتکنولوژی، کشاورزی، برق، ریاضی و علوم پایه با دانشگاه‌های بزرگ رقابت می‌کند.
وقتی در کنگره‌های علمی از اعضای هیئت علمی به صورت ویژه و کلیدی دعوت می‌شود نشان می‌دهد که دانشگاه کردستان جایگاه خود را به لحاظ برتری و تاثیرگذاری پیدا کرده و این یک واقعیت افتخارآمیز است.
این در حالی است که سابقه استقلال دانشگاه کردستان به سال 70 برمی‌گردد در صورتی که دانشگاهی مثل دانشگاه کردستان سابقه‌ای 80 ساله دارد و با وجود محدودیت‌هایی در زمینه مراکز تحقیقاتی و پایین‌بودن درآمد اختصاصی، دستیابی به چنین جایگاهی نشان از وجود ظرفیت‌های خاص استان دارد.
و سخن آخر...
دانشگاه کردستان با دانشگاه‌های دیگر کشور در زمینه آموزشی و پژوهشی و مباحث تحقیقاتی و تبادل استاد ارتباط دارد و با دانشگاه‌های معتبر کانادا، ژاپن و سلیمانیه عراق نیز در سطح علمی و آموزشی تفاهم‌نامه‌هایی داریم که انجام می‌شود.

 


Kurddanesh Telegram Baner

برچسب ها :

دانشگاه کردستانع کرددانش

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.